• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • Samsun 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 17 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 20 °C

Sahi ESK Vardı

ŞÜKRÜ KARAMAN

12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen referandum ile anayasal  kurum haline getirilen Ekonomik ve Sosyal Konsey’den (ESK)  hala bir ses yok.

İşçi, memur, işveren, esnaf ve çiftçi örgütü temsilcilerinden oluşan ESK,  yedi yılı aşkın süredir toplanamıyor.  Neden toplanamadığı da sır. Kamuoyuna da açıklama yapılmıyor.

Konseyin toplanamamasından ötürü toplumun büyük kesimini çok yakından ilgilendiren sorunlar ele alınıp masaya yatırılıp değerlendirilemiyor.

Hükümetin 2017 yılı programında kıdem tazminatı fonunun kurulması, kamu personel yasasında değişiklik yapılması gibi işçi ve memuru yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler de yer alıyor. Yine kamuda çalışan taşeron işçilere hala kadro verilmedi. Emekli intibak yasasının çıkmasını bekliyor, çiftçi ve esnafın bir dizi sıkıntısı var.

Kuşkusuz bu sorunların ele alınıp, irdeleneceği,  hükümete öneriler üretileceği platform Ekonomik ve Sosyal Konsey. Ancak hala bir ses yok.

Anayasa değişikliği referandumuyla anayasal bir kurum haline getirilen ESK’nın  bir yıl içinde yasası çıkarılacak, düzenli olarak toplanacaktı. Ne yazık ki ESK’ya ilişkin yasal bir düzenleme hala yapılamadı.

Konsey hükümete öneriler sunacak hem de alınan kararların topluma sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlayacaktı.  .
Büyük iddialarla anayasal statüye kavuşturulan ESK,  nedense 2009’dan bu yana  toplantıya çağrılmadı. Deyim yerindeyse varlığı kağıt üzerinde kaldı.

İşçi, memur, çiftçi, tüccar, işveren ve esnafın  öncelikli konuları gündemdeki yerini korurken, hükümet taleplere karşın  Ekonomik ve Sosyal Konsey’i  2009 yılından bu yana toplantıya çağırmıyor.

Yılda dört kez toplanması gerekirken,  kurulduğu 2001 yılından bu yana sadece sekiz kez toplanabilen konsey bir anlamda amacına ulaşamadı.

Kıdem tazminatı, kamu personel reform yasası gibi  işçiyi, memuru çok ama çok yakından ilgilendiren düzenlemeler gündemdeyken toplanmayacak da ne zaman toplanacak?

Toplumsal uzlaşmaya fazlasıyla gereksinim duyulduğu bugünlerde konsey neden toplanmıyor, yasası neden çıkarılmıyor?

Sosyal taraflar arasında diyalog sağlamak, uzlaşma ortamı yaratmak, sağlanan uzlaşma ile başta ekonomi olmak üzere toplumsal bir mutabakatla ülke sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 2001’de kurulan, yılda en iki kez toplanması gereken ESK  bugüne dek sadece sekiz kez toplanabildi.

Yılda dört kez toplanması gerekirken,  kurulduğundan bu yana sekiz kez toplanabilen konsey bir anlamda işlevini yitirdi, hedeflenen iş barışı yeterince sağlanamadı, çözüm bekleyen sorunlar katlanarak arttı.

ESK, çalışma barışı adına Avrupa ülkelerinin çok önemsediği bir kurum. Hükümetler konseyin kararını  dikkate alıp,  kararlarını aksaksız uyguluyor.

Ekonomik ve Sosyal Konsey,  Avrupa’da sosyal diyalogu sağlamak amacıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası hayata geçirildi.

Türkiye, 2001 yılında kurulan, 2010’daki referandumla yasal statüye kavuşan ESK’ya  Fransa’nın ardından anayasal statü kazandıran ikinci ülke olmasına karşın, uygulamada başarılı olamadı, yeterli diyalog, uzlaşma sağlanamadı.

Eğer  hedeflenen amaca ulaşılmak isteniyorsa  sivil toplum örgütlerinin taleplerine kulak verilerek  ESK bir an önce toplantıya çağırılmalı.

Kıdem tazminatı, kamu personel reform yasası gibi işçiyi, memuru  ilgilendiren düzenlemeler gündemdeyken toplanmayacak da ne zaman toplanacak?

 Hükümetin bir önceliği de ekonomik yaşamda çok önemli işlevi bulunan, uzlaşıyı, toplumsal mutabakatı sağlayacak Ekonomik ve Sosyal Konsey’i  acilen toplantıya çağırmasıdır.

Toplumsal uzlaşmaya çok gereksinim duyulduğu bugünlerde konsey neden toplanmıyor, yasası neden çıkarılmıyor?

Sahi anayasal statüye kavuşturulan ESK vardı ne oldu, unutuldu mu?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10