• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Samsun 22 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 18 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 23 °C

Samsun iş dünyası erken mesai'ye destek veriyor

Samsun iş dünyası erken mesai'ye destek veriyor
Enerji Bakanı'nın yeniden gündeme getirdiği erken mesai KASİF, MÜSİAD, gibi işdünyası temsilcilerinden enerji tasarrufu getireceği belirtilerek destek görüyor. KESK ise erken mesaiye karşı çıkıyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın gündeme getirdiği erken mesai uygulamasına işverenlerden destek gelirken, işçi kesimi karşı çıkıyor. MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Erkan Malkoç, Bakan Taner Yıldız'a bu çalışmada tam destek verdiklerini söyledi.

Samsun Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Ahmet Tarık Karslı'da Enerji Bakanı Yıldız'ın çalışmasını desteklediklerini belirterek erken mesainin ülke ekonomisi üzerindeki yansımalarının da olumlu olacağını söyledi. KASİF Başkanı Osman Reis'de yaptığı açıklamada düşünülen uyğulamaya yürekten destek verdiklerini belirtti, Reis, " Avrupa bunu yapıyor. Türkiye'de bu uyğulamaya geçmeli "dedi.

Kamu çalışanlarının temsilcisi KESK ise erken mesaiye şiddetle karşı çıkıyor. Samsun Dönem Sözcüsü Suat Yıldız, bu konuda endişeleri bulunduğunu ve AK Parti'nin getirmek istediği bu düzenlemeye karşı olduklarını söyledi. Yıldız "Elektrik tasarrufunu bahane ederek, memurlar daha çok çalıştırmak istiyorlar. Haftada 40 saatlik mesaiyi yıllar süren mücadelemizle kazandık. Geri adım atılmasını kabul etmeyiz" diyor.

Amerika ve Avrupa 'da var
Türkiye'de uyğulamalı

KASİF Başkanı Osman Reis:

Mesainin erken başlaması hem gün ışığından daha fazla yararlanılmasını hem de insanların gün içinde kendilerine ait daha fazla vakit ayırmalarına imkan sağlıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerine baktığımız zaman pek çok ülke mesaiye erken başlayıp, erken paydos yapıyor Bizce de Türkiye'nin erken mesai uygulamasına geçmesi gerekiyor. Bu şekilde Türkiye için çok önemli olan enerji tüketiminde de bir azalma olacaktır. Bu yüzden erken mesaiyi destekliyoruz. Kamunun cumartesi günü çalışması da finans sektörü dışında özel sektörü etkilemez çünkü özel sektör zaten cumartesi çalışıyor. Kamunun cumartesi yarım gün çalışmasının gerçekten gerekli olup olmadığını bilmiyoruz. Çünkü o kurumları yarım gün için açmak, çalışanları oraya götürmek büyük bir maliyet aslında. O kurumların cumartesi yarım gün açılmasının getireceği verimin masrafları karşılayıp karşılamayacağı iyi tartışılmalı. Belki de tüm kamu yerine bazı kurumların açılması gündeme gelebilir. Mesela özel sektörler irtibatlı kamu kurumları Vergi Daireleri, SGK, KOSGEB, gibi, test ve analiz merkezleri, gümrükler vb için böyle bir karar alınırsa dış ticaretle uğraşanlar açısından olumlu olur.

Birçok ülkede uyğulanıyor

MÜSİAD Başkanı Erkan Malkoç

Enerji Bakanımızın Taner Yıldız'ın gündeme getirdiği bu uyğulamayı biz MÜSİAD olarak elbette destekliyoruz. Erken başlayacak mesai enerji tasarrufu yanında iş verimini de olumlu yönde artıracaktır. Bu sistem zaten bir çok ülke de uyğulanıyor. Ülkemizde de yararlı olacağı olacağına inancımız var


Uygulamanın ekonomi
üzerinde etkili olumlu olur

SAGİD Başkanı Ahmet Tarık Karslı

Enerji Bakanımızın bu uyğulamasını ben yerinde ve olumlu buluyorum. Erken kalkan yol alır. Enerji'ye gidecek büyük rakamlı paralarda bu ülkenin cebinde kalacak ve ülkenin ve halkın bir başka ihtiyaçlarının giderilmesine harcanacaktır. Bu işin bir diğer yönü de eğer bu sistem uyğulamaya girerse öyle sanıyorum ki ülke ekonomisi üzerinde de olumlu bir yansıması olacaktır. Yani ekonomi daha bir canlanacaktır.

Şöyle ki insanlar çalışmaya erken başlayacağı için dolayısıyla mesaileri de erken bitecek öyle olunca da kendilerine daha fazla zaman ayıracaklar ve dolayısıyla harcamalarını o yönde değiştireceklerdir ."Eğer kamuya tekrar cumartesi mesaisi gelecekse, sadece ihtiyaç olan kurumlara gelmeli Cumartesi tatiline gelince işte bu olmaz. Bu ülke bu kadar borçla çalışmak zorunda. Hem de tam gün çalışmalı henüz daha cumartesi günlerini tatil yapacak kadar gelişmiş bir ülke değiliz.

Düşünülen doğru ve yerinde
bir çalışma destekliyoruz

Karadeniz Genç İşadamları Federasyonu (KARDİF) Başkanı Orhan Sever:

Özel sektörde mesai kavramı günde 10 saat çalışmakdır. Dünya genelinde daha az çalışan ülkelerden Yunanistan ve KKTC ülkelerinin ekonomisi batmış durumda. Yunanistan'ın durumu ortada, KKTC'ne ise ülkemiz yardım etmekte. Dinimiz bile çalışmayı emreden bir din. Enerji Bakanlığı'nın yapmayı düşündüğü yaz saati uygulamasını doğru buluyorum. Bakanımızın yaz saati uygulaması işgücü olarak doğru olacağından ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağından eminim. Verimliliği artırmak için 8 saat uygulaması doğru, ama ülkemizde verimlilik konusunda öncelikle maaşlar için iyileştirme sağlanmalı. Enflasyon altında yapılan maaş zamları ülkemizin kanayan yarası olarak görüyorum. Yoksa 8 saat, 10 saat hepsi bahane. Maaşlar düzelmesi sonucunda günde iki saat fazla çalışma konusunda kimsenin sesini çıkaracağını düşünmüyorum

Bizim bu uyğulamaya yönelik
endişelerimiz var. Olmaz...

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Samsun Dönem Sözcüsü Suat Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yaz saati uygulamasını istemesinin esas nedeni Kamu Çalışanlarının 8 saat çalışma saatlerini uzatmak ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde tatil olan cumartesi günleri mesai konulmasını sağlamaktır. Yoksa mesai 7'de başlamış, 8'de başlamış hiç önemli değil. Saat 7'de mesai başlar 16'da biterse yaz saati uygulaması bizim için sorun olmaz. Fakat bu konu hakkında bazı şüphelerimiz var. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde norm kadro olarak haftada 40 saat çalışma esas alınmıştır. Bu da haftada 5 gün günde 8 saatte tekabül etmektedir. Kamu sektörü kar amacı düşüncesi bulunmaz. Sadece vatandaşa hizmet esastır. Özel sektörde ise işverenler az personelle çok iş yapmayı düşünür. Bununla beraber özel sektörde insanlar daha çabuk yıpranırlar. AKP, ülkemizde izlediği politikalar sonucunda düşünmeyen, üretmeyen robot gibi hareket eden bir nesil istiyor. İşsizliğin resmi verilere göre yüzde 13, bizim araştırmalarımıza göre yüzde 22 olduğu ülkemizde geç saatlere kadar çalıştırma düşüncesi olan iktidar partisi işsizlik konusunda bir adım atarak kamu sektöründe iş istihdamı sağlasın. Yani bu konu hakkında gelişmiş ülkelerde yapılan ve İLO sözleşmesi gereği bir kişi günde 8 saatten fazla çalışaması halinde verim sağlanamayacağı anlaşılmaktadır. Norm hesaplamalarına göre bir insan, bir gün boyunca 8 saat çalışmalı, 8 saat sosyal faaliyetlerde bulunmalı ve 8 saatte uyumak zorundadır. İnsanlardan daha iyi verim almak için bu sistem değiştirmek yanlış olur. Bunu ben değil, uzmanlar söylüyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kirazın yüzde 7'sini Amasya üretiyor18 Haziran 2018 Pazartesi 16:56
 • Turizmcilere bayram yaramadı18 Haziran 2018 Pazartesi 14:55
 • Kiraz bahçede 1, tezgahta 15 lira14 Haziran 2018 Perşembe 19:00
 • 14 projeye 8.8 milyon hibe13 Haziran 2018 Çarşamba 17:18
 • Şeker pancarı alım fiyatı 2 lira 35 kuruş13 Haziran 2018 Çarşamba 16:15
 • Türkiye'nin ilk binine Samsunlu 6 firma girdi12 Haziran 2018 Salı 16:26
 • Ünye TSO'dan örnek davranış12 Haziran 2018 Salı 16:13
 • Evgör'ün mağaza açılımı Samsun'dan başlıyor12 Haziran 2018 Salı 16:11
 • Bulvar AVM'de Babalar Günü'ne özel kampanya12 Haziran 2018 Salı 16:10
 • Tıbbi görüntüleme cihazları Havza OSB'de üretilebilir12 Haziran 2018 Salı 16:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10