• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Samsun 17 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 17 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 11 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 12 °C

Samsun platformu 2019 için atağa kalktı

Samsun platformu 2019 için atağa kalktı
2023-2035 yatırım programına alınan Samsun-Ankara hızlı tren hattı projesinin öne alınması için Samsun Platformu imza kampanyası başlatıyor. Platform, Samsun'un Çorum ile işbirliği yaparak Kırıkkale-Samsun hattının 2019 yılına yetiştirilebileceğini sa

Samsun Ankara arasında yapılması planlanan hızlı tren projesi ile ilgili olarak hazırlanan güzergâh etüt çalışmasının çevresel etki değerlendirme raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görüldü. Etüt projesinin ardından projenin yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi planlanırken, 284 km uzunluğunda olacak Ankara- Samsun hızlı tren projesinde 54 adet köprü ve viyadük ile 21 adet tünel ve 5 adet istasyon yer alacak. 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman konuya dair yaptığı açıklamada, Samsun’un Çorum ve Amasya üzerinden Ankara’ya yüksek hızlı trenle bağlanması hedefinin 2023-2035 yatırım programında olduğunu belirtti. AKP Samsun Milletvekili Tülay Bakır, projenin 2035 yatırım programında bile olmadığını beyan etmişti. 
Ötelenen hızlı tren projesi Samsun Platformu'nun da gündemine geldi. Samsun Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada Samsun'un son yıllarda hak ettiğini elde edemediği, hizmetlerin günü kurtarmak anlayışı ile yapıldığı sonuçta Samsun'un yerinde saydığı ifade edildi.
KIRIKKALE-SAMSUN HATTI 2019'A YETİŞİR
Kırıkkale-Samsun hızlı tren hattı projesinin hazır beklediği, TCDD'nin  2013 yılı bütçesinden, önemli bir pay almasına rağmen bu hat için para ayrılmadığının belirtildiği açıklamada, Samsun Platformu, Samsun ve Çorum'un el ele vererek bu hattı 19 Mayıs 2019 yılında faaliyete geçebilmesi için işbirliği yapması gerektiğine dikkat çekti. Samsun Platformu'nun bu konudaki önerisi şöyle: 'Öncelikle bu yatırımın TCDD yatırım programına girmesi, başlangıç ödeneğinin sağlanması, kamulaştırmaların başlaması, ihale ilanına çıkılması, ihaleyi kazanan firmanın belirlenmesi, kazanan firmaya işin yer tesliminin yapılması gerek. Samsun ve Çorum’un öncelikli hedefi hattın TCDD’nin yatırım programına girmesini sağlamak olmalıdır.'
SAMSUN PLATFORMU İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI
Facebook'ta 2012 yılında kurulan Samsun Platformu, önemli bir etkinliğine de imza attı. Platform, "Samsun - Çorum - Ankara Hızlı Tren Projesi 2013 Yatırım Programına Alınmalıdır" adı altında bir imza kampanyası başlattı.
Platformda imza kampanyası ile ilgili, "2012 yılında Samsun ve Çorum halkına müjdesi verilen ancak son anda 2023 yılından sonraya ertelenen Samsun - Çorum - Ankara Hızlı tren projesi bölge halkı açısından çok büyük hayal kırıklığı yaşatmıştır. İlişikte isimleri (imzaları) bulunanlar bu yanlıştan dönülerek projenin hükümet tarafından 2013 yatırım programına alınmasını istemekte ve projeye desteklerini ortaya koymaktadırlar. Bölgenin potansiyeli bakımından bu hatta yapılacak hızlı tren projesi acil ve güncel bir ihtiyaçtır ve geç kalınmadan hayata geçirilmelidir" açıklamasında bulunuldu. 
Platform kampanyaya desteği arttırmak için yerel ve genel basın kuruluşlarını ziyaret kararı da alırken Samsun'un belirli noktalarında da imza standı açmayı kararlaştırdı. Bu çalışmanın Çorum'da da yapılmasının düşünüldüğü belirtildi. 
İşte Samsun Platformu'nun hızlı tren projesi ile ilgili görüşleri:
'BAKANLIK PROGRAMINDA SAMSUN YOK'
Hüseyin Çakır: Ulaştırma Bakanlığı bilgi edinme birimine Hızlı tren hattı ile ilgili şu soruları sordum: Bakanlığın Ankara-Samsun hızlı tren hattı ile ilgili projesi var mı varsa ne aşamada, 2013 yılı bütçesine herhangi bir kaynak ayrılmış mıdır? Şayet böyle bir proje varsa başlama ve devreye alış tarihleri yaklaşık nedir? 
23.01.2013 gün ve 2725 sayılı cevap: TCDD tarafından yapılan Ankara-Yerköy hattından ayrılan Kırıkkale-Samsun demir yolu hattının avan proje çalışmaları tamamlamıştır. Yatırım programına alınması halinde yapım işine başlanacaktır, denilmektedir. Yani Bakanlığın programında Samsun yok.”
'PROJEYE ÖNCELİK KAZANDIRMALIYIZ'
Embiya Sancak: 'Ülkemizde 20'ye yakın hızlı tren projesi var. Hepsi genel bütçeden karşılanacak. Samsun-Çorum- Ankara hızlı tren projesi maliyet-yarar uygunluk testi bakımından en verimli olandır. Bu durumu dile getirmek, bütün Samsun dinamiklerini harekete geçirmeye Samsun Platformu olarak baş koyduk. İlk hareketimiz ise imza kampanyasıdır. Hızlı tren hattı nasıl öncelik kazanır? Bu projenin makul, yapılabilir, öncelikli olması lazım. Ondan sonra elbette sıkı takip gerekir. Bu sıkı takibi kimle yapar? Yörenin milletvekilleri, bürokratlar, iş adamları, hemşeri örgütleri, sivil toplum örgütleri kamuoyu baskısı ve seçim zamanı kent adına yapılacak pazarlıklar.”
'BUGÜN BAŞLASAK 4 YILDA BİTER'
Emre Konuksever: ''Kırıkkale-Çorum-Samsun hattının önünde zamanlama ve maliyet engeli yok. Bugün gerekli kararlar alınsa prosedürler halledilip ihalesi kısa bir süre yapılabilir ve en fazla 4 yılda tamamen bitip hizmete girer. Sonuç olarak hızlı tren hattı için, Samsun Platformu, en kısa zamanda Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği yaparak Samsunumuz için hayati önem taşıyan bu gibi projelerde ortaklaşa çalışmalıdır. Bu bağlamda sormak isterim! Nerede bu  Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy  Kent Konseyleri? SAMSEV, İş adamları dernekleri, Ticaret Odası nerede? Nerede bu siyasi partilerin il başkanları...''
Mihriban KOÇAKER
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10