• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 14 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 11 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 15 °C
 • Trabzon 12 °C

Samsun'a deniz manzaralı protokol cami geliyor

Samsun'a deniz manzaralı protokol cami geliyor
Kadınların camiye rahatça gelebilmesi ve vaaz dinleyebilmesi için Protokol Cami projesini hayata geçireceklerini söyleyen İl Müftüsü Öztürk, caminin 2 bin kişi kapasiteli olacağını otopark, oyun parkı gibi çok fonksiyonlu olacağı bilgisini verdi

Kültür evleri projeleri çerçevesinde çalışmalar yapacaklarını, yetim çocuklara, genç kızlara ve evlilere yönelik projeleri hayata geçireceklerini, genç kızlara ve erkeklere evlilik öncesi eğitim vereceklerini ifade eden Müftü Öztürk, Samsun'a deniz kenarında uygun bir yere 1500-2000 kişilik bir protokol camisi hedeflediklerini, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kendilerine bu konuda her türlü desteği verdiğini, önümüzdeki dönemde gerek yeri gerekse diğer konularda açıklamalar yapacaklarını vurguladı.

Öztürk, "Amacımız kadınlarımızı da camiye getirmektir. Vaazları kadınlarımızın da dinlemesini sağlamaktır. Cuma namazlarının vatandaşlarımız tarafından rahat kılınmasını temin etmektir. Bu çerçevede Samsun'da bu ihtiyacı karşılayabilecek büyüklükte bir camimiz yoktur. Yapmayı planladığımız protokol camisinde aynı anda 1500-2000 kişi namaz kılabilecektir. Bu camimiz çocuklarımız, engelli kardeşlerimiz, genç kızlarımız, hanım kardeşlerimizin abdest alıp ibadet edebileceği, eğitim görebileceği, dışarıda çocuk parkının olacağı, büyük bir otoparkının olacağı, geniş kapsamlı bir proje olacaktır. Ayrıca, uyuşturucu okullarımıza kadar indi. Eğer Milli Eğitim Müdürlüğü bizden bir talepte bulunursa bu konuda da çalışmalar yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Alevi vatandaşa
alevi orijinli imam

Bir gazetecinin, "Alevi vatandaşlara yönelik bir projeniz var mı?" sorusu üzerine Müftü Öztürk, "Biz hiçbir vatandaşımızı, hiçbir kimseyi ayırt etmeksizin insan merkezli bir kültür seferberliği başlatıyoruz. Bunun için elbette Alevi kardeşlerimiz için de projelerimiz olacak. Samsun'da bazı ilçelerimizde Alevi vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu köyler var. Şimdi bu köylerle ilgi çalışmalar yapıyoruz. İlk etapta bu köylerimizdeki camilerimize, anne-babası Alevi olan, Alevi orijinli imamlarımızı atayacağız. Bu sayede imamlarımız vatandaşlarla daha iyi kaynaşacak, onlara daha faydalı olacaktır diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.


-------------------------------------------------ikinci haber:

'Beyinleri çatlatacağız'

Samsun'da uygulayamaya koyacakları model projeyi anlatan İl Müftüsü Öztürk, aileden, esnafa engellilerden yaşlılara kadar her kesime hitap edeceklerini belirtti, "Beyinleri çatlatacak zihniyet reformu yapacağız" dedi

Büyük Samsun Oteli'nde basın mensupları ile kahvaltıda buluşan Öztürk, uygulamaya koyacakları model proje hakkında geniş bilgi verdi.

Göreve 2 ay önce başladığını, geçen süre zarfında yapmayı planladıkları projeler hakkında çalışmalar yaptıklarını, bu projelerden bir kısmına hemen başlayacaklarını, bir kısmının da önümüzdeki dönemde hayata geçeceğini belirten Öztürk, işe kendi personellerinin eğitiminden başladıklarını kaydetti. Bu konuda gerek İl Müftülüğü gerekse İlçe Müftülüklerindeki bütün personelin eğitimi için düğmeye bastıklarını, projelerin uygulanmasında personel eğitiminin büyük önem arz ettiğini dile getiren Müftü Öztürk, merkezi vaaz sistemini kaldırdıklarını, bunun yerine her imanın kendi camisinde cemaate vaaz edeceğini, okunan aşrı şeriflerin manalarının cemaate anlatılacağını, vatandaşların dini açıdan bilgilenmeleri adına ilim ve fikir dergisi çıkartacaklarını ve bunu daha sonra gazeteye çevirebileceklerini açıkladı.

Camide engelliye önem

İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, insanlarla daha iyi kaynaşma sağlamak adına il merkezi ve ilçelerde futbol, voleybol, basketbol ve güreş takımları kuracaklarını, bunların kendi aralarında yapacakları maçlar sonunda karma bir takım oluşturup, bu takımın da turnuvalara katılacağını belirtti. Halka yönelik çalışmalara büyük ağırlık vereceklerini kaydeden Öztürk, "Bu çerçevede aile ziyaretleri, esnaf ziyaretleri ve sohbetler yapacağız. Kahve ve meyhanelere özel bir ekiple ziyaretlerde bulunacağız, ortam müsait olursa konuşma yapacağız ve konuşma sonunda da onlara açıklamalı bir dosya bırakacağız. Pazar yerlerini ziyaret edeceğiz, stadyumun kapılarında şiddete yönelik açıklamalı broşürler dağıtacağız. Sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapacağız. Camilerimizi özürlü ve engelleler uygun hale getirip onlar için asansörler yaptıracağız ve abdest alabilecekleri ve ibadet edebilecekleri mekanlar hazırlayacağız. Ar-Ge birimi kuracağız. Köylerimizi ziraat mühendislerimiz, diş teknisyenlerimiz ve ilgili arkadaşlarımız ile birlikte ziyaret edeceğiz, köy meydanında köylülerimize faydalı olabilecek her türlü açıklamaları yapacağız" dedi.

Kahvede oturan yaşlı
sosyal projeye dahil

Türkiye'nin en genç akademisyen müftüsü olma özelliğine sahip Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Hayrettin Öztürk, beyinleri çatlatacak zihniyet reformu yapacaklarını ve toplumun tüm kesimlerine hitap eden projeleri bir bir hayata geçireceklerini belirtti. Samsun'da birçok ilki yapacaklarını kaydeden Hayrettin Öztürk, kahvehane, çay ocağı ve kıraathanelerde oturan yaşlıları sosyal projelerde çalıştıracaklarını belirtti. Bu tip mekanlarda akşama kadar oturan ve her biri kendi iş kolunda 'duayen' olmuş olan emeklilerin gençlere kötü örnek teşkil ettiğini hatırlatan Öztürk, bu tip yaşlılarla gençleri bir araya getirecek ağaç dikme gibi kampanyalarda çalışmalarını sağlayacaklarını ifade etti.

Ercan ONUK

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10