• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 21 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 21 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 24 °C

'Samsun’a güncellenmiş şehir planı gerek'

'Samsun’a güncellenmiş şehir planı gerek'
ASKON Samsun Şube Başkanı İrfan Şenocak, Samsun’un sektörel master planlardan ziyade şehrin bütününü ele alan güncellenmiş şehir planına ihtiyacı olduğunu söyledi

Haberexen Yayın Grubu’nun 5. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında North Point Otel’de gerçekleştirilen ‘Ortak Paydamız Samsun Buluşmaları’nın 12.’ sinin konuğu Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) oldu.  

Toplantıda ASKON Samsun Şube Başkanı İrfan Şenocak, Şube Sekreteri Yunus Bodur, Yönetim Kurulu Üyeleri Adnan Öz, Nuri Semiz, Mehmet İnel, Recep Ocak, Yaşar Arar, Turgay Ak, Av. Hasan Tahsin Şengül, Av. Hakan Karaduman Haberexen Yayın Grubu Başkanı Mustafa Çakır’ın konuğuydu. 
SAMSUN'UN GELECEĞİ BUGÜNDEN PLANLAMALI
Samsun’un geleceğinin nasıl şekilleneceğinin planını bugünden yapmak gerektiğini ifade eden Şenocak, “ Samsun’da hali hazırda ne var? Sanayi, fabrikalar, iki tane liman, yarım yamalak bir tersane var. İki tane ovası var. Bir fikir ve beyiin fırtınası ile Samsun’dan ne çıkar? Sorusunu planlamak lazım.Samsun’un geleceği hangi alanlarda gelişeceği bugünden planlanmalı.” dedi.  ASKON Şube Başkanı Samsun’un sektörel master planlardan ziyade şehrin bütününü ele alan güncellenmiş şehir planına ihtiyacı olduğunu söyleyerek “ Samsunda lojistik gibi sektörlerde bazı master planlar hazırlanmıştı. Aslında bu planlar yerine güncellenmiş ve kentin bütününü ele alan bir şehir planına Samsun’un ihtiyacı var. Çünkü, Tekkeköy sapağına baktığımızda  TSO kongre merkezi oraya inşa ediliyor. 7500 kişilik kapalı spor salonu oraya inşa ediliyor. Samsun stadıda oraya planlanıyor. Bunların üçündede aynı anda bir program olduğunu düşünelim. Bu insanlar oraya kaç saatte gider, kaç saatte gelirler. Samsun’un şu an bir bakanı var ve bazı yatırımları alıyor. Ama bu projeleri nereye inşa etmemiz lazım. Belediyenin elinde nerede arsa var ise ‘Hadi bunu oraya yapalım.’ 10 sene sonra ise ‘Bunu buraya yaptık ama şehri perişan etti. Bunu yıkalımda filan yere taşıyalım.’ denecek şekilde işler yapılmamalı.” şeklinde konuştu. 
SAMSUN MERKEZDE RANT  ALANI AZALTILABİLİR
ASKON Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hasan Tahsin Şengül, "Samsun, Türkiye’nin Karadeniz’e ve karşı kıyıda yer alan Karadeniz ülkelerine açılan kapısı. Ancak, başkanımızında ifade ettiği gibi Tekkeköy sapağına baktığımızda kongre merkezi, 7500 kişilik kapalı spor salonu ve Samsun stadı  yapılıyor. Bu projelere hacim olarak bakıldığı zaman ayrı ayrı etraflarında ciddi kümelenme merkezleri oluşturacak yapılardır. Biz ise bunların üçünü bir araya yapıyoruz. Üçte bir fayda sağlıyoruz yani. Bunları şehrin farklı noktalarında oluşturarak şehrin içerisindeki rant alanlarını azaltabilirsiniz. Belediye şehrin içerisine bir proje yapacağı zaman en baştan kamulaştırma maliyetlerini gördüğünde vazgeçiyor. Samsun merkezinde rant o denli değerli. Ancak bu rant alanlarını dağıtmadan şehrin merkezinde yapmak istediklerimizi yapamayız.” dedi.  
GELECEĞE YATIRIM MI GELECEĞİN SORUNLARI MI?
‘Samsun’a yatırım getiriliyor’ adı altında şehrin gelecekte tepkisine neden olacak çalışmaların yapıldığını belirten Hasan Tahsin Şengül şunları söyledi, "Samsun’a yeni adliye binası yapılıyor. Çok da güzel bir bina yapıldı. Ama neden bu adliye binası eski adliye binasının biraz ilerisine yapıldı.  ‘ Bu alanda kamulaştırma masrafı yok. Devletten bu alanı alalım binayı da yapalım.’ düşüncesi ile yapıldı. Bu şehrin gelişimine katkı sağlayabilecek bir yapı oluşturmak, şehrin merkezini ve rant noktalarını dağıtacak bir yapı oluşturmak gerekiyor. Canik İlçesi’nde yapılan Viyadük şehrin kalbine saplanmış bir hançerdir. Hangi uzmana sorarsanız sorun, şehrin gelecekte göz bebeği olacak Canik bölgesinin baltalandığını ve tırpanlandığını söyler. Eski otogar alanına yapılan binada kale gibi koca bir kütle olarak şehrin merkezine yapılması yanlıştır. Gelecekte çocuklarımız bu kocaman kütle nedeni ile bizimle ilgili farklı değerlendirmeler yapacaklardır.’ Buna nasıl izin verdiler?’ diyerek. Bunuda bir belediyecilik başarısı olarak sunmak büyük bir acziyettir. Ecdadı şehirciliği dünyaya öğretmiş bir toplumuz.bu şehre çakılan bir çivinin de kimse karşısında olmaz. Ama önemli olan o çivi doğru yere mi çakılıyor?” 
POTANSİYELİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ
Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Öz, Samsun’un kendi potansiyelinin farkında olmadığını kaydederek Türkiye’yi besleyebilecek iki ovanın kullanılamadığını ve tarım konusunda Samsun’un yapması gereken atılımı bir türlü yapamadığını ifade etti. Öz; “Türkiye’yi besleyecek iki ovaya sahibiz. Ancak, ovalarımız ovalıktan çıktı yarı ormana döndü. Ovalarımızda ciddi bir reform gerekiyor. Şimdi yapılan toprak birleştirmeleri de yeterli olmasa da en azından bundan sonrası için bir şeydir. Ayrıca tarıma dayalı sanayi bu şehirde gelişmemiş. Bu potansiyelin farkına varılması anlamında önemli bir eksiklik.” şeklinde konuştu. 
SAMSUNLULUK RUHUNU RANTA DÖNÜŞTÜRMEMEK LAZIM
ASKON Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İnel, kendisinin Kavaklı olduğunu söyleyerek 2008 yılı yerel seçimlerinde memleket milliyetçiliğinin siyasete alet edildiğini bundan da rahatsızlık duyduğunu ifade etti. ‘Samsunluluk ruhu’ üzerine konuşan İnel, “ Ben birçok Kavaklının ikamet ettiği Anadolu Mahallesi’nde oturuyorum. Kendimde Kavaklıyım. Ancak 2008 yerel seçimlerinde meydana gelen Trabzonlu ve Kavaklı tartışmaları beni çok rahatsız etti. Bu çok yanlış bir kavram. Buna olan tepkimi de dile getirdim. Bunu özellikle ön plana çıkartan kişiler bir yere gelemeyip, başarılı olamayıp memleket milliyetçiliğini ayyuka çıkartarak prim yapmaya çalışan kişilerdi. Türkiye’nin neresinden olursa olsun eğer kişi bu şehirde yaşıyor, burada kazanıp burada harcıyor ise bana göre Samsunludur. Samsunluluk ruhunu siyasi ve kişisel menfaat ve çıkar rantına dönüştürmemek lazım.” dedi. 
Ercan ÜSLÜ
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10