• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 8 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 10 °C

Samsun'a ne oluyor?

Samsun'a ne oluyor?
Son günlerde yaşanan ve Samsun merkezli bazı işkollarına yönelik çeşitli adlar altında yapılan toplantıların Samsun dışında gerçekleştirilmesi Samsun kamuoyunda tepki ile karşılandı.

Yapılan girişimlerle Karadeniz'de Samsun'un liderlik vasfı bir başka yeri mi yönlendiriliyor sorusu da gündeme gelince Samsun 'da Siyasi parti il Başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetimlerinden tepkiler gecikmedi. Samsunlu Siyasilerin ve İş adamı dernek Başkan ve Yöneticilerinin bu yöndeki görüşleri ise şöyle:
İktidar vekilleri hizmet
verecekleri şehire gitsin
MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak:
Samsun bölgede lider olma özelliğini Ünye'de Doğalgaz tesisleri yapıldığı tarihte kaybetmiştir. Şimdi de bu bölge sanki Çorum'a yönlendiriliyor. Mesela bir fabrikayı hammaddenin olduğu yere yaparsınız. Ama şimdi cerrahi aletlerin toplantısı Samsun dışında yapılıyor. Oysa Samsun bu sektörde Türkiye'de önemli bir yerde bırakın Türkiye'yi bu üretim ve dış satımda dünya da isim sahibi Ama toplantısı başka yerde. Öte yandan yerel basın kadro ve tesis bakımından burada etkin ciddi yatırımlar var. Yaygın basın ofislerini burada kurmuş bakan Basın yayın Genel Müdürlüğü yerel basın toplantısını Çorum'da yapıyor.

Tüm bunlar aslında İktidar Partisi Milletvekillerinin ve İl Yönetiminin sessiz yönetiminden kaynaklanıyor. Samsun'un genç bir bakanı var. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç, 2013 'de yapılacak Dünya 20 yaş altı futbol turnuvasından Samsun ne kadar istifade edecek ? Tüm bunlar kentimizin iktidar partisi yetkililerinin görevini layıkıyla yapmadığını göstermektedir. Bana sorarsanız iktidar partisi milletvekilleri Samsun'u bıraksınlar hizmet verecekleri şehirlere gitsinler.


Samsun'un korkuları yersiz


AKP İlkadım İlçe Başkanı İhsan Kurnaz:

Pazartesi günü yapılacak cerrahi aletler toplantısı olsun, önümüzde ki ay yapılacak olan Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün toplantısı olsun tüm bunlarla Samsun'un bölgedeki liderliğinin Çorum'a geçeceği korkuları yersiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Karadeniz'in merkezi kenti ve lideri Samsun'dur.

Özellikle Cerrahi El Aletleri toplantısının Pazartesi günü Çorum'da yapılacak olacak olması tamamen normal bir olay. Zaman zaman bu tür toplantıların başka kentlerde olması o sektörün bir başka bölgeye kaydırılacağı anlamına gelmez.

Samsun bu sektörde Türkiye'nin can damarıdır. Çorum sanayi şehri olarak bilinse de Samsun'un 1/6 ticaret hacmine sahiptir. Yani Samsun kenti ile mükayese bile edilemez. Ayrıca 2013 yılında yapılacak 20 yaşaltı Dünya Futbol Turnuvası hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim. Ancak Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Suat Kılıç'ın, bu konuda Samsun yararına olabilecek her türlü çalışmayı yapacağından herkes emin olmalı

Bu yaşananlar
ilk kez olmuyor


CHP İl Başkanı Ersoy Üstay:

Samsun'da bu tip etkinliklerin başka illere kayması ilk değil. Yıllardan beri Samsun bölgede liderlik özelliğini zaten Trabzon'a kaptırmış durumda. Şimdi ise sırada Çorum ili var.

Samsun Milletvekilleri köken olarak Samsun'un yerlisi olmamasından dolayı bu sıkıntıları yaşıyoruz. Örneğin Baro Başkanı olduğum zamanlarda Devlet Güvenlik Mahkemelerinin yerine kurulacak olan Özel Yetkili Mahkemelerden birinin Samsun'a verilmesini önermiştik. Sinop, Ordu, Amasya, Çorum ve Tokat illerinin davaları için. Ama bu isteğimiz maalesef kabul edilmedi. Ancak bu sıkıntı halen devam etmektedir. Hatta Ankara bu konuda işyoğunluğu nedeniyle halen sıkıntıyı yaşamaktadır. Samsun yıllar öncesinde Türkiye'de 7. sıradayken, şimdi ise 38. sraya düşmesi idarecilerin ne kadar çalıştığını açıkca göstermektedir.

Toplantıdan çok
uyğulama önemli

KASİF Yönetim Kurulu Başkanı Osman Reis

Bu tür toplantıların sektörün gelişmesi için faydalı olacağını düşünüyoruz. Toplantıların nerede yapıldığından çok alınan kararlar ve kararların uygulanması önem taşımaktadır. Elbette sektörün yoğun olduğu yerde toplantıların yapılması toplantılara daha fazla zenginlik katacaktır. Ama başta da ifade ettiğimiz gibi toplantının yerinden çok alınan kararlar daha çok önem taşımaktadır.

Kentin vizyonunu
taşıyamıyoruz


Karadeniz Genç İşadamları Federasyonu (KARDİF) Başkanı Orhan Sever:

Samsun ili aynı doğan görüntüsü içinde Şahin gibidir. Tarih boyunca ticaret merkezi olan kentimiz maalesef sanayi bölgesi olmayı başaramamıştır. Bu toplantıların Çorum'a alınmasını sağlayan kişilerin yaptığı organizasyonda beceriksiz olduğunu ve bu konuda bilgisiz olduklarını düşünüyorum.

Kent olarak hedeflerimiz çok küçük. Bizler güneşi hedef göstermeli, isabet ettiremesek de yıldızı vurmalıyız. Kentimizin bu konuda vizyonu ve çoğrafi özelliği çok ileri derecede. Ama bu vizyonu taşıyamıyoruz. Kentimizi yönetenler iyi de olsa, kötü de olsa önümüz açık.

Sıkıntımız birlik ve beraberlik içerisinde çalışma yapamamak. Spor Bakanımızın genç olmasından dolayı çok şanslıyız. Çünkü Bakan Suat Kılıç, çalışmaları ile kendisini ispat etmek zorundadır. O'nu tenkit etmek yerine, destek olmalı ve onure etmeliyiz ki yapacağı hizmetler 3 iken 5'e, 10'a kadar çıksın.

Samsun olarak
tavrımızı koymalıyız

SAMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emin Bahri Uğurlu,

Samsun'un bölgedeki önemini yitirmesi söz konusu olamaz. Ancak bizlerde tavrımızı ortaya koymalıyız. Samsunlu olarak bizler Corum'daki sanayiye sesimizi çıkartmayız isteriz ki onlar buralardaki yatırımlara aynı şeyi yapsınlar. Sonra böyle bir iki toplantı ile Samsun bölgedeki önemini yitirmez. Bu mümkün değil. İşin doğasında yok zaten. Ama ben derim ki Samsun'da vakti zamanı olan İşadamları, Meslek kuruluşları,Mediküm,Makine Mühendisleri hatta basın bu toplantıya katılsın sahip çıksın sesini çıkarsın. İş kolumuza sahip çıkalım. İşte bunu yapmazsak kaybederiz
Bölgesinde bir spor organizasyonu
olacaksa yeri Samsun olmalı

Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Samsun İl Temsilcisi Hasan Özbulut,

2013 yılında 20 yaş altı Dünya Futbol Turnuvası Türkiye'de olacak. Eğer bu turnuva da Karadeniz bölgesinde bir spor organizasyonu yapılacaksa kesinlikle bunun yeri Samsun olmalıdır. Samsun Bölgesi'ne bağlı olupta Çorum'da yapılan toplantılar ile ilgili bir yorum yapamam. Eğer bu bölgede organizasyon yapılacaksa ve buda Samsun'da yapılmazsa düşündürücü bir durum olur. Zaten Çorum TFF Samsun Bölgesi'ne bağlı bir il" dedi. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10