• BIST 111.458
 • Altın 174,016
 • Dolar 4,0332
 • Euro 4,9611
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 19 °C
 • Amasya 14 °C
 • Rize 17 °C
 • Trabzon 16 °C

Samsun'da 'bilgi edinme kanunu' işliyor mu?...

A.YENER CABBAR

Vatandaşın Bilgi Edinme Hakkı'na ilişkin kanun şöyle diyor;

"Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak, kişilerin bilgi edinme haklarını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenleyen 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 24 Ekim 2003 tarih ve 25269 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış ve 24 Nisan 2004 tarihinden itibaren de yürürlüğe girmiştir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usulleri Düzenleyen Yönetmelik ise 27 Nisan 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır."
Yani vatandaş bu kanun gereği, 'kişilerin ve kurumların kamu  yararı olmayan özel bilgileri dışındaki bilgileri' herhangi bir konuyla ilgili devletin herhangi bir kurumundan 'şeffaf yönetim' gereği bilgi isteyebilir..
Karşı kurum da en geç 15 gün içinde bu konuda yazılı olarak bilgiyi vermek mecburiyetindedir..
Bilgiyi vermeyen veya eksik veren yetkili yasa gereği cezalandırılır..
Demokratik ülkelerde, aslında bu bilgi edinme kanunu kendiliğinden işler.. Konuyla ilgili bir iddia ortaya atıldığı zaman şeffaf yönetim anlayışında olan yetkililer, derhal gereğini yapar ve kamuoyunu aydınlatır, bilgileri açıklar..
Ama Türkiye'de bakmışlar ki; yetkililer bırakın bilgiyi vermeyi, olumlu ya da olumsuz bir yanıt verme gereği bile duymayınca devlet bunu kanuna bağlamış..
'Bilgileri detaylarıyla  15 gün içinde vereceksin' demiş..
Samsun'da bu konuda verilmeyen bilgileri arka arkaya dizsek, bayağı bir bölünmüş yol olur ama 'biz son zamanda kamuoyunun gündemine sıklıkla gelen iki konuyu ele alalım'...
Birincisi Büyükşehir Belediyesi'nin 2 milyon liraya yaptığı Amazon Köyü..
Görülen o ki; Belediye bu paraya orayı yaptırmış. 'Hayır o kadar para harcanmadı' gibi bir açıklama gelmediğine göre bu meblağ Amazon Köyü için devletin yani bizlerin cebinden çıkmış..
Büyükşehir Belediyesi 'bana göre bu kadar gündeme gelen Amazon Kjöyü ile ilgili harcamaları tek tek kalem kalem ortaya koymalıydı, ama yapmadı..
O zaman bir basın görevlisi olarak köşemden, vatandaşlık hakkımı kamuoyu adına kullanarak, kentin en yüksek mülki amirliği olan Samsun Valiliğinden Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde bu bilgileri arz  ve talep ediyorum..
İhale ne zaman yapılmış, İhaleyi kim almış, her bir birim kaça mal olmuş, ihaleye kaç kişi katılmış. Tek parça halinde mi yapılmış, bir bütün olarak mı ihale yapılmış vs...
Konuyla ilgili kendim de aradım, Yazarımız İsail Başaran da aradı Büyükşehir'in internet sitesinde tüm ihaleler yer alırken Amazon Köyü ile ilgili dökümü bulamadık..
Atlamış olabiliriz, gözden de kaçmış olabilir..
Yanılıyorsak ne ala.. 
Ama şeffaflık gereği, şu ana kadar  Büyükşehir Belediyesi bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeliydi. Yapmadılar..
Şimdi resmen talep ediyorum..
Gelelim ikinci konuya..
O da geçtiğimiz hafta gündeme geldi..
DSİ 7. Bölge Müdürlüğü'nde müdür, müdür yardımcıları ve diğer personelin masa sandalye ve koltukları tümden değiştirildi..
ESM Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan'ın iddiasına göre 2-3 yıl önce aynı malzemeler yine değiştirilmişti..
Bölge müdürünün iddiasına göre 15 yıllıktı..
Arada ortalama 12 yıl var..
Bu büyük ve açık ara abartılı bir tezatlık..
Kamuoyunun kafası yine karışık..
Bu konuda da Samsun Valiliği'nden değiştirilen koltuk takımlarının ve büro malzemelerinin gerçek yaşının kaç olduğu konusunda bilgileri arz ve talep ediyorum..
Bilgi Edinme Kanunu'nun bana göre böylesine talep olmadan işlemesi gerekiyor. Çünkü basında çıkan bu yazılar, sonuçta 'bir konu için suç unsuru ve delil olarak gösterilebiliyorsa', kamu çıkarı olan böylesine konularda da mekanizma anında işlemeli..
Kafalardaki soru işaretleri kaldırılmalı..
Eğer ESM'nin iddiası doğruysa, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Lale Devri yaşıyor demektir..
Bizim ülkemiz 2-3 yılda bir büro malzemesi değiştirecek, bölge müdürü, müdür yardımcıları odası değiştirecek kadar zengin değil..
Vatandaşın vergi ödemekten, zamlı akaryakıt kullanmaktan canı çıkıyor..
Bırakın hükümet bütçesini 'vatandaşın bütçesi bile cari açıktan kırılıyor'..
Bugünün hizmetini yapmakta zorlanan kurumlar yüzünden 'selin bedelini can vererek ödeyen bir kentin' yaşayanları olarak bizler bu harcamaların 'hesabını' sormalıyız..
Patates tarlası gibi yollar dururken, ıslah edilmemiş dereler sele dönüşüp can alırken, her yağan yağmurda 'korku yaşayan' bir kente, 'SU İŞİNİ ÇÖZMESİ GEREKEN İKİ KURUM'un hizmet üretmek yerine böylesine makyajlarla uğraşması düşünülemez bile..
Samsun sel ile boğuşurken, Büyükşehir Belediyesi Amazon Köyü'nün yapımına zaman ve bütçe ayırıyorsa, DSİ de koltukları masaları değiştirme zamanı geldi diyorsa, vay halimize..
Bu konunun Afyon'da 25 Mehmet şehit varken, Genel Kurmay Başkanı'na kilim dokumasını hediye eden Vali'nin davranışından ne farkı var..
Orada 25 can kay betmişiz, Samsun'da 14 can..
Amazon Köyü sonraya kalsın, sırası değil, büro ve masa değişimin şimdi zamanı değil, diyecekleri yerde, "kararlı bir davranışla" imaj değişimine devam..
Aynı kararlılığı bir de 'SUYU ISLAH ETMEKTE' gösterseydiler de, ben de geçtiğimiz günde 5 yıl sonra yeniden yayınladığı sel yazısını yeniden yayınlamak zorunda kalmasaydım keşke..
Ve keşke o 14 canımızı da sele kurban vermeseydik..
Sayın Valim sizden ricam ve talebim, "Suyun uzmanları olan bu iki kurumun" kamuoyunun gündemine gelen iki imaj yatırımlarının detaylarıyla ilgili bilgilerin ve detaylarının 'vatandaşın bilgi edinme hakkına' uygun olarak açıklanmasıdır..
Sayın okuyucularım.. 15 gün içinde bu konuyla ilgili sizleri bilgilendirebileceğimi umuyorum..
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10