• BIST 115.147
 • Altın 164,243
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 9 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 3 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 11 °C

Samsun'da kent içinde kalan sanayi siteleri gelişemiyor

Samsun'da kent içinde kalan sanayi siteleri gelişemiyor
Samsun’da yerleşim alanları içinde kalan organize sanayi bölgelerini hem şehrin dışına taşımak hem de sektörel kümelenmeyle karmaşık yapıdan kurtarmasına yönelik reform hareketi, büyük yankı uyandırdı

Yerel yönetimler ile kamu kurum ve kuruluşlarının da destek verdiği kümelenmiş sektörel sanayi siteleri projesiyle ilgili konuşan Samsun Batı Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Samangül, projeyi tek başlarına hayata geçirmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Tek gayemiz güzel bir sinerji oluşturup kentimizin önünü açacak ve sanayisini geleceğe hazırlayacak projeye işbirliği zemini sağlamaktır. Bu nedenle herkesi iş birliği yapmaya davet ediyoruz." dedi.

Samsun’un büyüyüp ve gelişmesi sonucu yerleşim birimlerinin ortasında kalan sanayi siteleri, artık ihtiyaca cevap veremiyor. Organize sanayi bölgelerinde ise durum daha içler acısı. Karmaşık yapıdaki OBS'lerde üretim yapmaya çalışan iş adamları, firmalarının kapasitelerini büyütmek istemesine karşın alan bulamıyor. Kent trafiğini ve çevre kirliğini de olumsuz etkileyen sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarılması zaruret haline gelirken, buna yönelik ilk adım Samsun Batı Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu’ndan geldi.

Kentin sanayi vizyonunu değiştirecek Sektörel Kümelenme Projesi üzerinde çalışan kooperatif yönetimi, sanayicilerin yanı sıra yerel yönetimlerden de destek görüyor. Belediye başkanları ile görüşen konuşan Samsun Batı Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Samangül, tüm kamu kurum kuruluş yöneticileri ile sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek destek isteyeceklerini kaydetti.

YER SIKINTISI VAR

Kooperatifi Başkanı Abdülkadir Samangül, "Mevcut sanayiler ve iş yerleri, 30 sene önceki düşünceyle yapılmış. Ama bugün sanayinin konsepti, teknolojisi, makineleri, işletme ve üretim şekilleri değişti. Dolayısıyla artık yer konusu herkese sıkıntı oluşturmaya başladı. Bunu sanayilerdeki arkadaşlarla konuşunca herkesin aynı sıkıntı içinde olduğunu gördük. Büyüyebilecekleri alanlar da konutlara açılınca sanayi gelişememiş, yerleşim yerleriyle iç içe girmiş. Bunu ayırmak için de işe belediye başkanları ile görüşüp fikir alışverişinde bulunarak başladık. Onlar da şehrin sanayisini yerleşim yerlerinden uzaklaştırılması ve kentin rahatlatılması fikrini destekliyor. Bunun için alternatif olabilecek araziler önerdi. Belediyelerin desteğini aldık. Şimdi Sayın Valimizden başlayıp tüm iş adamları dernekleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, milletvekilleri, sanayi ve ticaret çevreleri dahil herkesle görüşecek, iş birliği isteyeceğiz." bilgisini verdi.

GEÇ KALINMIŞ
REFORM HAREKETİ

Sektörel kümelenmiş sanayi siteleri projesini şehirde yaşayan herkesle hayata geçirmek istediklerinin de altını çizen Samangül, "Bu, Samsun sanayisinde geç kalınmış bir reform hareketidir. Marketler ve alışveriş merkezleri, küçük esnafı bitirdi. Geriye sanayi esnafı ile çalışanları kaldı. Eğer sanayi esnafına ve çalışanlara ilk hareketi, enerjiyi veremezsek, bu işi başaramazsak hem Samsun’un hem de sanayicinin geleceği karanlık demektir. Bu nedenle işbirliği yapmak isteyen herkesle kol kola vermek istiyoruz. Bu işi hep beraber kucaklayalım. Araştırarak, sorarak, tartışarak 2 yıl proje üzerinde çalışmak istiyoruz. Vakit geçirecek zamanımız yok. Sırt sırta verelim ve bu şehri geleceğini planlayalım. Bizim kooperatif olarak bir atımlık barutumuz var. Bunu atarsak hedefimize ulaşamayız. Ama şehrin geleceği için atacak barutu olan herkesi bu birlikteliğe, projede davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

SANAYİSİZ OLMAZ

Sanayisi olmayan bir şehrin hiçbir işe yaramayacağının altını çizen Abdülkadir Samangül, sözlerini şöyle sürdürdü; "Samsun’u eskiden olduğu gibi yine bölgenin ticaret merkezi olmasını arzuluyoruz. Bunun için de iyi sanayi alt yapısı olması lazım. İşte öncelikle yapmamız gereken bu. Bütün amacımız, kentin ekonomisini, sanayisini, gelişmesini geleceğe yönelik doğru bir projeyle planlamak. Bütün sektörleri, kümelendirerek kendi içinde ihtisaslaşmış sanayi sitelerinden söz ediyoruz."


CİHAN

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10