• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 36 °C
 • Ordu 27 °C
 • Sinop 27 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 27 °C

SAMSUN’UN TURİST ÇEKME ATILIMI

AHMED HALEBİ

Turizm sadece yaz veya kış tatilini keyifle geçirmek için yapılan seyahat veya gezi değildir. Bilakis  sanayi ve mesleki tecrübelere dönüştürülebilen , devlet ve özel sektörün tecrübelerini paylaştığı , ülkenin iktisadi seviyesinin daha iyiye taşınması hedefiyle , şahısların iktisadi güçlerinin arttırılması için cesaretlerinin desteklenmesi çabasıdır.

Suudi Arabistan’daki turistik bölgeler hakkında konuştuğumuzda ve vatandaşların Ülke dışında ve uzakta tatillerini geçirmelerini istediğimizde , ülke dışındaki yerlerin her seviyede rahat barınma imkanına sahip  olması gerekir.Bu sebeple  , Türkiye’ye bir seyahatim esnasında , Turistik amaçla gitmediğim bir dönemde ( ne denizini , ne zırai arazilerini , nede eski ve yeni çarşılarını gezmek amacım olmaksızın  ) Samsun’u ziyaret etmeyi düşündüm . 

Amacım , sadece; turizm potansiyeli olmasına rağmen uzun zaman turizmden uzak durmuş , bu şehrin tarihi önünde durmak, sırlarını keşfetmekti.Bu tür  soruların cevaplarını bulmak ve şehrin sırlarını keşfetmek ;  bu şehrin sahip olduğu  tabiat güzelliğinden uzak durarak olamazdı ve bu sebeple ; bu soruların cevaplarını bilen , şehrin yöneticileriyle  karşılaşmadan , bu sorularımıza cevap alamazdık.Onlar bu soruların cevaplarına sahiptiler.Bu soruların içimizde oluşturduğu susuzluğu gideriverdiler.Bu gezimizde ,Şehrin birçok sorumlusuyla karşılaşma ve tanışma fırsatı bulduk.İlk sorumuz şehrin seçilmiş Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’dı.Bize tüm açıklığı ve samimiyetiyle , Samsun’un Turizm potansiyeline sahip bir şehir olduğunu, ancak; şehrin  batılı turistlere ne kadar yakınsa Arap turizmine o kadar uzak olduğunu gördüğünü söyledi.İlk adım olarak Arap Turizminin neden bu şehirden uzak olduğunu anlamak için araştırma yaptıklarını ve Arap Turistleri bu şehre çekecek bazı iş adamlarıyla uzun vadeli plan yaptıklarını müzeler kurduklarını, ulaşım araçları sağladıklarını , yeni ve yüksek seviyede lokantalar oluşturduklarını , gezi bahçeleri yaptıklarını söyledi.Konuşmasına , ayrıca şöyle devam etti ; bu planlarımızı gerçekleştirmede acele etmiyoruz. Arap Turistlerin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap vermeden , aceleci davranmak  istemiyoruz .

Bu gezi esnasında tanıdığım şahsiyetlerden biriside Av. Zekai Gül’dür.Medine-i Münevvere’de İslam Üniversitesinde Arapça okumuş olan , Av. Zekai Gül’den Samsun’un eski ve tarihi bir şehir olduğunu, adının Amisos ve Samisunta olarak bilindiğini , Osmanlılar döneminde ise isminin Samsun’a çevrildiğini öğrendim. Söz konusu bu şehir bir liman şehri olup Karadenize kıyısı olan , Yunanlılardan buyana eski bir tarihe sahiptir.

Hedefim söz konusu bu şehrin propagandasını ve tanıtımını yapmak değildir.İsteğim şehrin tanıtımından öte İlin hedefine ulaşmasındaki alt yapının sağlanması konusundaki araştırmalara destek olmak ve yardımcı olmaktır.

Suudi Arabistan’da turizm konusunda konuştuğumuzda ,vatandaşların tatillerini geçirebilecekleri yerlerin turistik ve kültürel yerler olmasını , konaklama sektörünün yüksek kalitede bulunmasını , Turizm yerlerindeki kültürel faaliyetlerin gelişmiş olmasını ,  insan kaynaklarının gelişmesine açık yerler olmasını isteriz. Ve ayrıca Turizmin iktisadi  bir sektöre dönüşmesi , milli gelirde artan bir oranın olması için iktisadi destek verilemesi, Suudi gençlere yeni iş imkanlarının sağlanması gibi konuları ele alırız ve isteriz.

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 

* YAZININ ASLI *

arap-kose-yazisi-2.jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10