• BIST 94.541
 • Altın 193,764
 • Dolar 4,7082
 • Euro 5,4495
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 25 °C

Seçim baharı geliyor 'adaylar' göz kırpıyor

Seçim baharı geliyor 'adaylar' göz kırpıyor
Yerel seçimde baharla birlikte hareketlilik başlayacak. MHP en erken aday açıklayacak olan parti olacak. Bir çok aday adayı çalışmasını sürdürürken, AK Parti, MHP ve CHP 'seçimi kiminle kazanırız' onun hesabını yapıyor
Samsun'da yerel seçime ilişkin çalışmalar resmen başlamasa da, hemen hemen  tüm partiler 'alttan alttan' aday belirlemeye çalışıyor. Siyasi partilerin  temsilcileri, 'henüz net bir isim üzerinde durmazken', bir çok aday adayı da  'hem seçmene hem de partisine adeta 'göz kırpıyor'.
AK Parti seçim baharına oldukça hızlı girdi. Büyükşehir'de Yusuf Ziya Yılmaz  aday adayı olduğunu 15 ay öncesinden açıklayarak sadece 'Samsun, değil  neredeyse Türkiye siyasetinde bir rekor kırdı'. Resmen aday adayı olduğunu  açıklayan Yılmaz, ilçe ve köylerdeki ilk turunu da gerçekleştirdi. Başkan  Yılmaz'ın bu hareketi, 3 dönem süreleri sona eren ve muhtemel belediye  başkan adayı olmayı düşündüğü öne sürülen vekillerinin önünü kesmeye  yönelik olarak yorumlandı. Ancak ne vekiller, köy ve esnaf gezilerine son  verdi, üstelik Yılmaz'ın adaylığı net bir pozisyon da almadı. Hatta, Has Parti'den AK Parti'ye katılan eski bakan Ahmet Demircan MKYK'ya girerek,  Başbakan Erdoğan'a yakın en önemli isim olara ortaya çıkınca, 'sular bulandı'.
YIPRANMIŞ BİR BÜYÜKŞEHİR
AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş'ın oldukça iddialı olarak oturduğu koltuktan ilk  mesajı birlik ve bütünlük oldu ama 'hedefi farklıydı'. Köktaş, kaybedilen  Atakum, İlkadım ilçelerinde belediye başkanlıklarını kesinlikle kazanacağını  söyleyerek, "17 ilçe ve Büyükşehir bizim olacak" diyerek iddiasını ortaya  koydu. Bu iddia ile Tekkeköy Belediyesi'ni bile çantasına koyma hesapları  yaptığını açıklamış oldu. Köktaş'ın önceki günkü mesajı da oldukça önemliydi.  'İyi aday değil, uygun aday' diyerek, 'olmazsa olmazların' önemsizliğine vurgu  yaptı. Ceket koysam kazanırım sözlerinin de artık' geçersiz olduğunu söyledi.  Ancak Köktaş'ın ve AK Parti yönetimin aday belirleme de işi zor gibi  gözüküyor. Özellikle, mahkemelik projeler, 14 can kaybının yaşandığı sel ve  ulaşımda yaşanan kaos nedeniyle yıpranmış bir Büyükşehir Belediyesi'nde  Yılmaz'la olmazsa kimle olurun endişesini yaşaması muhtemel. 'Vekillerin  adaylığına tabandan tepki olursa' uygun aday olarak 'Ahmet Demircan'ın  isminin gündeme gelmesi olası.    
ADETA ÜNLÜLER GEÇİDİ GİBİ
Ayrıca Bakan Kılıç'a, Başbakan Erdoğan pekala 'Git Samsun'a aday ol' diyebilir.  AK Parti kadrolarıyla 'iç içe olan, tabandan gelen' vekillere, Başbakan'ın  Başkanlığa giden süreçte 'Belediye başkanı olarak ihtiyacı' olabilir görüşü de  parti içinde hakim. Ama AK Parti'nin Büyükşehir adayını belirlemesinde sorun  bununla da bitmiyor. Çünkü Canik Belediye Başkanı Osman Genç te,  Büyükşehir'i düşünüyor. Ayrıca İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil'in  de 'adaylık düşüncesi olduğu', milletvekili genel seçimlerinde olduğu gibi  sürpriz yapabileceği konuşuluyor.   
İLKADIM'DA YİNE 'YARIŞ VAR'
AK Parti'nin Büyükşehir'de olduğu gibi, İlkadım adayını belirlemesinde de yine  bir önceki adaylık süreci gibi  'pazarlıklar, son dakika hareketleri' gözükecek  gibi. 2009 Yerel Seçimleri'nde AK Parti'nin aklında kalan bir soru halen  'yürekteki bir hançer gibi' yerini koruyor. Kapatılan bir belediyenin Başkanı  Süleyman Kaldırım'ın yerine İlkadım'ın eski Belediye Başkanı Erdoğan Tok aday  yapılsaydı, seçimi kazanabilir miydik. İşte o sorunun yanıtı Erdoğan Tok'un  şansını oldukça artırıyor. Ama yine geçen seçimde bir ara Atakum Belediye  Başkanı Adem Bektaş'ın yerine aday olarak düşünülen Meclis üyesi Kerami  Gürbüz'ün de bu kez İlkadım'dan belediye başkan adayı olarak adı geçiyor.  Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, İshak Taşçı ve İhsan Kurnaz'ın  da aday adaylığını düşündüğü siyasi kulislerde konuşulurken, bir de sürpriz  isimden söz ediliyor. Başkan Yılmaz'ın Büyükşehir adayı olması  halinde,  Belediyenin Genel Sekreteri Kenan Şara'yı da İlkadım adım adayı yapmayı  planladığı seçim baharına girerken konuşulanlar arasında yer alıyor. 
ATAKUM'DA 'ESKİLER VE YENİ'
Atakum AK Parti'nin yüreğindeki ikinci hançer adeta.. Adem Bektaş'la seçimi  kaybetti. Ancak bu kayıpta MHP'nin oyunun artırmasının yanı sıra Büyükşehir  Belediye Başkanı Yılmaz'ın, Bektaş'a destek vermemesinin de önemli faktör  olduğu düşünülüyor. Bektaş bu seçimde yeniden aday olduğunu aylar  öncesinden resmen olmasa da 'ima etti'. Ancak bu kez AK Parti'nin Atakum  için çok aday adayı olacak gibi. İlçe Başkanı Hüseyin Dereli, aylardır ev ev  çalışmalarını sürdürüyor. İl Başkanlığı seçiminde de 'doğru yerde' durduğu bir  gerçek. İl ile arası iyi. Etkinlikleri, varlığı hissediliyor. Vekillerle birlikte  Atakum'da yaptığı toplantılarda kamuoyuna iyi mesajlar verdi. Ancak,  İlkadım'dan aday adayı olacağı konuşulan Büyükşehir Başkanvekili Turan  Çakır'ın ilk tercihinin Atakum adaylığı olduğu biliniyor. Ve Atakum için de yine  bir sürpriz isim. Eski Bakan ve Samsun Milletvekili Mustafa Demir. Bakanlıktan  sonra 'Atakum belediye başkan adayı olmam dediği' söylense de, Büyükşehir  adaylığını zorlayacağı öne sürülen Cemal Yılmaz Demir benzeri bir çalışmayla  'maaşlı basın görevlileriyle' girmedik nokta bırakmamaları merak konusu.
CANİK'TE 'BÜYÜK OYNANIYOR'
AK Parti'nin belki de en rahat olduğu seçim bölgelerinden Canik'te, Osman  Genç'in yeniden aday olması halinde karşısına aday adayı çıkacak gibi  görülmüyor. Genç, Canik'te banko isim ve banko ilçe olarak görülüyor. Ancak  Canik'teki en önemli sıkıntı Belediye Başkanı Osman Genç'in, ilçesindeki selden  Büyükşehir Belediyesi'ni sorumlu tutması ve 'vizyon açısından' yetersiz görüp,  "Canik'teki gelişim örneğini tüm Samsun'a yaygınlaştırma düşüncesi'. Bunu da  açık açık söylüyor Genç.. Büyük düşünüyorum diyor. Büyükşehir'e aday adayı  olarak çıkmayı düşünen Osman Genç'in bu düşüncesi 'Canik'te sorun yaratır  mı' bunu önümüzdeki süreç ve diğer siyasi partilerin adayları gösterecek.
MHP OLDUKÇA İDDİALI ADAYLARLA GELİYOR...
MHP de Samsun'da hem elindeki belediyeleri korumak, hem de bir kaç  belediyede daha seçim kazanmak için kolları sıvadı. Etkin adaylarla sahaya  çıkmayı planlayan İl Başkanı Şaban Kılıç, "İlkadım'ı vermeyiz. Büyükşehir,  Atakum ve Canik'te de" iddialı olacağız" diyor.
MHP İl Başkanı Şaban Kılıç ta, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş gibi, "17 ilçe ve  büyükşehir yerel yönetimi MHP'li olacak" sloganıyla İl Başkanlığı seçimlerine  girdi. Taban bu söylemden etkilendi ve daha önceki yönetimi başarısız bularak,  Kılıç'ı sandıktan çıkardı. Kılıç, her ortada, her soru sorulduğunda 'sürpriz,  halkın olur vereceği ve kazanabilecek adaylarla seçime girileceğini' söyledi.  Kılıç'ın yanı sıra MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek de, yerel seçimde  zafer elde edeceklerini ve iddialı olduklarını, iddialı adaylarla kazanmak için yola  çıkacaklarını söyleyerek, İl Başkanı ile aynı  paralelde 'aday belirlenecekleri'  mesajını verdi.
BÜYÜKŞEHİR'DE SÜRPRİZ İSİMLER
MHP'nin hedefinde İlkadım'dan sonra Atakum'da da seçimi alıp, Canik'te  kazanamasa bile 'kafa kafaya' bir yarışla oylarını büyük oranda artırıp  Büyükşehir Belediyesi'ni MHP'li yapabilmek var. Şaban Kılıç, bu konuda oldukça  iddialı. Kafasındaki aday adayları da önemli ve bilinen isimler. O nedenle  'kimseye söylemeyin ama' diye söze başlıyor ve bir çok platformda o isimleri  telaffuz ederek, nabızları yokluyor. Bir bakıma 'açıklamayla değil ama fısıltı  gazetesiyle' tabana yayılmasını ve kamuoyunun tepkisinin ne olacağını  belirlemek istiyor. Devlet Hastanesi eski Başhekimi Opr. Dr. Ferhat Günaydın  ismi artık biliniyor. Günaydın'ın da bu konuya sıcak baktığı biliniyor. Ancak  Başhekim Günaydın'ın yanı sıra önemli bir isim daha var. Bürokrat olması  nedeniyle isminin çok gündeme gelmesini istemediği isim, siyasete uzak bir isim  de değil. Kırsalında iyi tanıdığı genç bir bürokrat. OMÜ'lü bir öğretim üyesi, bir  futbol teknik adamı ve eski bir futbolcunun yanı sıra Samsunspor eski Başkanı  Sezgin Gümüş de muhtemel isimlerden. İl Başkanı Kılıç, eski futbolcu, Başhekim  Günaydın ve genç bürokrat üçlüsünden birinin aday yapılmasına daha yakın.
İLKADIM'DA 'A PLANI DEMİRTAŞ'
MHP'nin geçtiğimiz seçimde sürpriz olarak kazandığı öne sürülen İlkadım  Belediyesi'nde Necattin Demirtaş'ın yeri sağlam görülüyor. Her ne kadar  bazen parti içinde teşkilatla ilişkileri açısından eleştirilse de Başkan Demirtaş,  halka kendisini sevdirdi ve 'Bizden biri dedirtmeyi başardı'. Demirtaş,  projeleriyle de öne çıkmayı başaran bir belediye başkanı oldu. Hepsi bir yana  belediyeciliği de öğrendi. Başlangıçtaki, 'yakınmalar dönemini de' çok gerilerde  bıraktı. O nedenle MHP'nin İlkadım'da a planı var ve B planı hiç düşünmüyor.  Demirtaş'la yola devam.
ATAKUM'A 'YEPYENİ BİR ADAY'
Atakum'da AK Parti'nin oy oranı ve varlığı son genel seçimlerde ortaya çıktı.  Yani seçimi kazanabilecek bir güçte. MHP'nin de geçtiğimiz seçimde aldığı oy  oranı ortada. Yani koltuğa yakın bir siyasi parti. Ama CHP'li Belediye Başkanı  Metin Burma'nın gücü ve halkla diyaloğu ile seçmen yapısının profili de  biliniyor. Burma, her partili seçenden oy alabilecek kadar 'samimi' ve herkese  yakın.  Yani AK Parti ve MHP için en zor seçim bölgelerinden biri Atakum. Bu iki  sağ partinin çekişmesi ve kafa kafaya gitmesi bile 'Burma'yı sandıktan  çıkarmaya yeter. O nedenle MHP, hem AK Parti tabanından oy alabilecek  kadar muhafazakar, hem CHP'den oy alabilecek kadar sosyal ve halkla iyi ilişkiler kurabilecek, aynı zamanda siyaset bilen, tabanı olan 'tecrübeli bir  isimle' yola çıkmayı planlıyor. O isim aylardır da 'sessiz ve derinden' çalışıyor.  Kilit noktalarla da temaslarını sağlamış, şimdi tabana inmeye hazırlanıyor.  Parti yönetimi 'özellikleri bu kadar' diyor ama isim vermiyor. Ancak Atakum'da  MHP için aday adayı olmaya hazır başka isimler de yok değil. Eski aday Fevzi Er,  İlçe Başkanı Mehmet Uzun, bir avukat ve emekli bir öğretmenin isimleri de  geçiyor. Ancak ibre 'adı sır gibi saklanan isimden' yana gözüküyor. İl Başkanı  Kılıç, 'Atakum'a kafasında bitirmiş' gibi.
CANİK'TE 'KIRAN KIRANA' YARIŞ
Canik'te AK Parti'nin Belediye Başkanı Osman Genç'in ağırlığı olmasına rağmen  MHP, "Genç'in dönemi kapandı. O Büyükşehir'i istiyor ve seçmen de bunu  izliyor, tepkili" diyor. İl Başkanı Şaban Kılıç, "Canik aslında zor değil, alırız orayı,  tabanımız var ve seçmen bizim profilimizde" diyerek, Başkan Genç'e hizmetleri  için teşekkür edeceklerini ama MHP'li belediye başkanının koltuğa oturacağını iddia ediyor. İsimler de aslında iddialı. MHP'nin eski İlçe Başkanı Hüseyin  Okutan, Osman Kelleci'nin yanı sıra Samsun siyasetinin yakından tanıdığı bir  isim daha var. Ilımlı olması nedeniyle sevilen bir isim olan MHP eski İl Başkanı Abdullah Karapıçak. Ve Canik'te yine adaylığa yakın son isim ise bir ziraat mühendisi. Aynı zamanda bir kooperatifin eski Bölge Müdürü. 
CHP'DE 'DEĞİŞİM RÜZGARI' BÜYÜKŞEHİR'LE BAŞLAYACAK...
CHP'de yerel seçim konusunda İl Başkanı Mehmet Atalay iddialı ancak, halen  aday adaylığı konusunda çok ismin geçmemesi, 'adaylık konusunda' acele  edilmemesinden kaynaklanmıyor. Çünkü CHP 'yerel seçime Büyükşehir  adaylığına sağlam' bir isimle başlamak istiyor.
CHP'de yerel seçimler, diğer siyasi partilerden biraz farklı olarak Genel Başkan  Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof.Dr. Haluk Koç ile yine Samsun Milletvekili  İhsan Kalkavan'ın 'sahaya inmesiyle başlayacak gibi görülüyor'. İl Başkanı  Mehmet Atalay, 'taban yoklamalarını' sürdürürken, diğer partilerin 'aday  adaylarını izlemeye almış görülüyor'.. Büyükşehir Belediye Başkan adayı için  bir ara Haluk Koç'un ismi geçse de, Koç, kesin bir dille 'olmaz' dedi. Bu bir  bakıma 'Haluk Koç gibi'  etkili bir isim ile seçime gidileceğinin de sinyalini verdi.  İşte bu noktada 'ortaya atılan isim Murat Karayalçın oldu'. Ancak bu konuda  ne Karayalçın cephesinden, ne de CHP cephesinden 'olur ya da olmaz  gibi bir  açıklama gelmedi'.
BAŞKA ADAYLAR VAR AMA BURMA NE DÜŞÜNÜYOR?
Büyükşehir Belediyesi için henüz tek bir adayın bile resmi olarak söz edilmediği  CHP'de Karayalçın'dan sonra, kulislerde söylenen isimlerden biri de Atakum  Belediye Başkanı Metin Burma. Başkan Burma'nın 'Samsun'un geneliyle ilgili  açıklamaları ve Atakum'da yaşanan gelişmeyi 'bütünşehire yayma planları'  parti içinde olduğu  kadar Atakum Belediyesi'nde ve Atakum'da da   konuşuluyor. Samsun eski Milletvekili Suat Binici de adaylık için ismi  geçenlerden. Ayrıca Atakum Kent Konseyi Başkanı ve İl başkanlığı virajından  son anda dönen ve aday olmayan Murat Erkan da muhtemel adaylardan.  Ayrıca ESM Başkanı Veysel Müşfik Erdoğan ile İl Başkanlığı'na aday olan ama  Atalay karşısında kaybeden Kemal Zeybek'in de Büyükşehir'i düşündüğü öne  sürülüyor. Parti kulislerinde geçen dönemin adayı İl Başkanı Mehmet Atalay'ın,  bu kez adaylık düşüncesi olmadığı 'ancak ihtimal dışı olmadığı da' söyleniyor.
İLKADIM'DA CHP GENÇ BİR ADAYLA AMA 'KİM OLACAK'
İlkadım İlçesi'nde CHP'nin aslında şu ana kadar ortaya çıkan bir aday ismi yok  gibi. İşin ilginç tarafı Büyükşehir Belediyesi adaylığı için isimleri geçen Atakum  Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan ile ESM Şube Başkanı Veysel Müşfik  Erdoğan'ın aynı zamanda İlkadım için isimlerinin geçiyor olması. 2009'daki aday  Nihat Batur'un ismi kulislerde geçse de, Batur cephesinden 'siyasetle ilgili' bir  düşüncesi olmadığı görüşü hakim. Öte yandan İlkadım İlçe Başkanı Erkan  Akyüz de, teşkilatının öne çıkardığı bir isim. İlçe başkanlığından istifa etmesine  rağmen, yönetimin tekrar göreve çağırdığı Akyüz, zaman zaman kamuoyuna  verdiği mesajlar ve Başkan Demirtaş'ı eleştiren görüşleriyle 'adaylığa göz  kırpıyor' gibi.. İlkadım'da CHP'de bir yarış şimdiden gözleniyor.
ATAKUM'DA BURMA BÜYÜKŞEHİR DERSE 'YARIŞ KIRAN KIRANA'
Aslında CHP'de adayların belirsizlik içinde olmasının en önemli nedenlerinden birinin Büyükşehir adaylığı için netleşmiş ve ağırlık kazanmış bir ismin olmamasıyla, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma'nın 'Büyükşehir adaylığını' düşünüp düşünmediğine bağlanıyor. Burma, Büyükşehir'e aday olmak isterse, hem vekillerin, hem de teşkilatın hayır demeyeceği bir gerçek. Ancak 'Büyükşehir'e giderken Atakum kaybedilirse ne olacak' sorusunu hem Burma, hem de CHP'liler kendisine soruyor. İkinci soru ise Burma Büyükşehir'den aday olursa, yerine kimi işaret eder. İşte bu noktada 'tek isim' görülüyor. Atakum CHP İlçe Başkanı Ali Ekber Bolat ile de yakın ilişkide olan Özel Kalem Müdürü Bayram Çelik. Siyasi kulislerde 'bunların hesabı yapılırken' Atakum'u AK Parti'nin ve MHP'nin de istemesi işi zora sokuyor. Metin Burma 'Atakum'a herkes istiyor, bu da beni memnun ediyor' sözleriyle sanki yerinden kımıldamayacakmış gibi bir görünüm çiziyor. Yani Atakum'da üç partinin önce adaylık çekişmesi sonrasında ise 'sandık savaşı' var.
CANİK'TE CHP ZAYIF YAPIDA GÜÇLÜ BİR ADAYLA 'OY İSTİYOR'
CHP'nin Canik'te fazla bir iddiası yok. Ama bir önceki seçide oylarını da kendi oy oranlarına göre neredeyse yüzde yüz artırmış. CHP'li tabanın çok olmadığı Canik'te yeni yerleşim alanları, siteler ve yeni yatırımlarla seçmen profilinin biraz değişmiş olması ve MHP ile AK Parti'nin kıyasıya yarışı aslında biraz umut doğruyor. Ancak daha kısa süre önce ilçe teşkilatının topluca istifa etmiş olması 'kimi aday yaparız' diye yönetimi ve CHP'li vekilleri kara kara düşündürüyor. Popüler bir isim arayışında olan CHP, yerel seçimlerde ilk olarak Canik'te adaylık açıklayıp, taban oluşturmayı planlıyor. Haber MERKEZİ
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ünyeli AK kadınlar dur durak bilmiyor17 Haziran 2018 Pazar 16:31
 • Mecliste güçlü MHP'ye 5 yıl yeter17 Haziran 2018 Pazar 15:16
 • MHP hep devletini ve milletini düşündü17 Haziran 2018 Pazar 14:59
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Samsun'a geliyor17 Haziran 2018 Pazar 12:27
 • Şoförlere yıpranma payı16 Haziran 2018 Cumartesi 15:00
 • Samsun lobisini güçlendirmeliyiz16 Haziran 2018 Cumartesi 14:00
 • Yolsuzlukları AK Parti bitirdi16 Haziran 2018 Cumartesi 11:00
 • SEÇMENE BAYRAM ADAYLARA MESAİ16 Haziran 2018 Cumartesi 09:00
 • Karaaslan, seçim çalışmasında çocukları da ihmal etmedi15 Haziran 2018 Cuma 13:00
 • Cumhur İttifakı Milli Ruhtur15 Haziran 2018 Cuma 09:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10