• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Samsun 27 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 26 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 27 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 26 °C

SEÇİME DOĞRU HALK NE DİYOR?

SEÇİME DOĞRU HALK NE DİYOR?
Gazetemizin köşe yazarları İsmail Başaran, Ragıp Göker, Mehmet Aksoy ve Mehmet Yazıcı'nın Canik İlçesinde yerel seçime doğru, sokakta kahvehanede ve kırsalda seçmenle buluştu...
İsmail BAŞARAN - CANİK
BÜYÜKŞEHİR VE CANİK
Canik'te CHP'nin göründüğüne tanık olmadım.
Ortalıkta yoklar.
Buradan parti aday gösterir mi göstermez mi o bile meçhul.
CHP Canik'ten aday göstermezse buradaki CHP'liler kimi destekler?
AK Parti'nin adayını mı MHP'nin adayını mı?
Bu soruların cevaplarını vermek galiba Samsun'un diğer ilçelerinde
MHP'nin hangi partinin adayını destekleyeceklerine bağlı...
Büyükşehir Belediyesi seçimleri konusunda Samsun'un en fazla ilgi çeken noktalarından birisi elbette ki Canik ilçesi.
Çünkü Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in, yaptığı çalışmaları kentin tüm ilçelerinde tanıtıyor olmasından kaynaklanan düşünce "Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olacağı" yolunda.
Bu nedenle Canik'te özellikle AK Parti seçmeni henüz Osman Genç ve Yusuf Ziya Yılmaz hakkında kararını vermiş değil. Yani yardan da geçemiyorlar serden de...
Seçmenin büyük bölümü ise adayların belirlenmesini bekliyor bu konudaki kararlarını netleştirmek için...
CANİK VE SPOR
Canik deyince Spor'un da içine girmek gerekiyor.
Bizler de bu ilçeye gidince işin içine sporu da aldık. Gençlerle konuştuk, düşüncelerini sorduk.
Büyük bölümünün kendi belediye başkanlarından memnun olduğunu öğrendik.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy kullanacaklar ise "Samsunspor tribünlerini s atanlar bizden oy alamaz" düşüncesindeler.
Tabi bunu da zaman gösterecek...
AVM'LER VE CANİK
Samsun'da alışveriş merkezlerinin neredeyse büyük bölümünün yer aldığı Canik ilçesinde tüketiciler belki mutlu ve memnun da ya esnaf?
"Eh işte" diye cevap veriyorlar, "işleriniz nasıl" sorusuna...
"AVM'ler işlerinizi yavaşlattı mı?" sorusuna ise cevapları kesin oluyor:
"Evet..."
Ve devam ediyorlar:
"İşlerimiz çok zor..."
Bakalım seçim yaklaştıkça ve bu AVM'lerden yana esnaf tepkilerini artırdıkça kim sahiplenecek şu aşağımdaki cümleyi tekrarlayacak:
"AVM'leri Canik'e ben getirdim..."

Ragıp GÖKER - CANİK
CHP VE MHP SAHADA DEĞİLLER

Biz Hedef Halk' ın dört yazarı seçim çalışmamızı yürütmek için Şehzadelerin mekanından ayrıldık. İsmail Başaran ve Mehmet Aksoy bir yöne ben ve Mehmet Yazıcı başka bir yöne gittik. Görüşmelerimiz bir birimizden habersiz geçti.

Kim ne yazacak bende meraktayım.

Bir caddenin üzerinde sağlı sollu çay ocakları vardı. Aracımı uygun bir yere park edince Zeynel Abidin Ulutaş' a o soruyu sordum.

"Başkandan ve belediye hizmetlerinden memnun musun?" diye.

Memnun olmadığını söylediği gibi Büyükşehirde' de Yusuf Ziya Yılmaz' a oy vereceğini açıkladı Ulutaş.

İlk sokak röportajımızda Canik' in seçimi için beklemediğimiz bir yanıt almıştık.

Yunus Kaya, sokak röportajımızın ikinci konuğu. Canik Belediye Başkanı seçiminde kişi ve adayın kendisi için önemli olmadığını, oyunu Ak Parti adayına vereceğini söylerken Büyükşehir seçiminde tercihinin ise Yusuf Ziya Yılmaz olacağını bildirdi.

Hasan Şahintürk, bir fırıncı esnafı. Temmuz sıcağında ekmeğini ateşten çıkarıyordu. "Senin işin de zor usta" diyerek girdim söze. Alıştığını söylese de Hasan Usta, işi gerçekten çok zor. "Sana bir sorum olacak" dedim bu defa. "Zor olmasın ama" diye karşılık verince bana, ''Merak etme bu yaptığından daha zor olamaz hiç bir soru" diyerek rahatlatmaya çalıştım bu Temmuz sıcağında fırından ekmek çıkaran Hasan Şahintürk' ü.

Başkan Osman Genç' i başarılı bulduğunu söylüyor Hasan Usta, Başkan' ın Canik için daha yapacakları olduğuna inandığını da söylüyor. Canik' te yarım kalan hizmetlerin olduğuna inandığını da dile getiren Hasan Şahintürk, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Yusuf Ziya Yılmaz' ın olmazsa olmaz olarak düşünmediğini, adayları değerlendirerek oyunu kullanacağını bildirdi.

Mustafa Aydın da Osman Genç' ten memnun olduğunu söyleyenlerden. Mustafa Aydın Büyükşehir seçiminde de tercihinin Ak Parti adayından yana olacağını belirtti.

Turgay Türköz, Başkan Genç' ten memnun olduğunu ama 'Ucube' olarak nitelendirdiği üst geçitli çevre yolundan memnun olmadığını söyledi.

Canik' in bir bulvarının bulunmamasından şikayet eden Cemal Yurttaş, kendisinin teşkilattan geldiğini bu bakımdan Osman Genç' e oy verebileceğini ama ille de Osman Genç olsun diye düşünmediğini söyledi. Yusuf Ziya Yılmaz' ın ise Büyükşehir adayı olmasını istemediğini dile getirdi.

Başkan Genç ve belediye hizmetinden memnun olmadığını ifade eden Zikrullah Alkan, "Canik'te Osman Genç olmasın da kim olursa olsun. Büyükşehir Belediye Başkanı için kime oy vereceğim konusunda da kararsızım" dedi.

Sadık Ayyıldız ise "İlle de Osman Genç" diyor.

Ali Eroğlu, biz röportajlarımızı yaparken yanındakilere ne olduğunu sordu. Seçim araştırması yaptığımızı öğrenince "Büyükşehir' e Cemal Yılmaz Demir' i aday yapsınlar. Ona bir tek Osman Genç oy verir" derken, yanındaki arkadaşı söze girdi, "O' da oy vermez merak etmeyin" derken seçimlerde her ikisinden de memnun olmadıklarını dile getiriyorlardı.

Sebahattin Taşkın ise " Ak partiliyim ama Osman Genç aday olursa O' na oy vermem" diyerek memnuniyetsizliğini dile getiren Caniklilerden.

AK PARTİ BİRİNCİ PARTİ ÇIKAR

Canik' te Ak Parti önümüzdeki seçimden de birinci parti çıkar, bu kesin. Ancak şunu söylemek mümkün, eğer aday olursa seçim Osman Gen için bir önceki seçimde olduğu gibi kolay geçmeyecektir. Osman Genç seçimlere dokuz ay gibi bir süre bulunması nedeniyle seçmeni yeniden kendi tarafına seçebileceği de söylenebilir. Bunu zaman gösterecek elbette.

Ve fakat

CHP ve MHP ne yapacak. CHP' de henüz bir aday adayı yok. Canik' te daha önce seçim kazanmış MHP nin ne yapacağı daha çok merak ediliyor.  MHP ilçe Başkanı Güner Akkurt' u arayarak  ilçe başkanlığına aday adayı başvurusu yapılıp yapılmadığını sordum. Üç aday adayından söz etti. İkisinin kamu görevlisi olduğunu bu nedenle isimlerini vermenin doğru olmayacağını söyledi ama kamu görevlisi olmayan aday adayının da ismini vermekten çekindi.

Mehmet AKSOY - CANİK
Osman Genç Canik'i aştı mı?

Dün Canik ilçesinde İsmail Başaran, Ragıp Göker ve Mehmet Yazıcı ile halkın nabzını tuttuğumuzu, ağırlıklı olarak halkın isteklerini ve nelerin yapılması gerektiğini yazdım, ucuz maliyetle çok şeyin yapılabileceğinin örneklerini de verdim.

Vatandaşlara Belediye Başkanı Osman Genç’ten memnun olup olmadıklarını, yeniden aday olmasını isteyip istemediklerini, aday olması durumunda oy verip vermeyeceklerini sorduk.

Canik çok keskin çizgilerle ayrılmış. Tarafsız veya kararsız yok gibi; herkes açıkça fikrini ve partisini söylüyor. Başbakan Erdoğan için şapkasını koysa oy veririm diyen de var. Ancak Yusuf Ziya Yılmaz’ın aday olması durumunda AK Parti'ye oy vermeyeceklerini söyleyen de azımsanmayacak kadar çok. 

Osman Genç’i Büyük Şehir Belediye Başkanlığına layık gören de var. Büyük Şehir olmazsa İlkadım’dan aday olacağını söyleyen de var. Canik’in bir yüzünde, Osman Genç Büyük Şehir’e layık görülürken, diğer yüzünde Sayın Genç’e Canik bile çok görülüyor. Osman Genç'in Canik'i aştığını da, Canik'ten kaçtığını da söyleyen var. Bizde yer, Canik’te kumaş da, terzi de çok. İsteyen istediği gibi kesiyor, biçiyor…

GENÇ'E KARŞI OLAN MHP'YE YAKIN

Konuştuklarımız arasında Başkan Genç’i destekleyenlerden daha çok başkana karşı çıkanlar var. Karşı çıkanlar, destekleyenlerin dolaylı veya direkt belediyeden yararlandıklarını, halkın ayrıma tabi tutulduğunu, bunun da tepkiye neden olduğunu iddia ediyor. Mağdurlar yararlananlardan daha çok olunca tepki verenler de çok oluyor. Karşı çıkanların büyük çoğunluğu MHP’ye oy vereceklerini belirtirken, az bir kısmı Osman Genç’e oy vermeyeceğini söylemekle yetiniyor. 

CANİK'TE HERKES FİKRİNİ AÇIKLIYOR

Kimse lafı eğip, bükmüyor. Memnuniyetini de, memnuniyetsizliğini de hemen söylüyor. Fikrini sormayı ihmal ettiğimiz de kendisi gelip anlatıyor. Canik’te elit bir seçmen var. Eleştirilerinin sebeplerini izah ediyorlar. Karşılanmayan beklentilerini sıralıyorlar. İsteklerini dün yazmıştım, hepsi makul ve mantıklı. Osman Genç’e oy vermeyeceğini söyleyenler, AKP’den oy verebilecekleri başka bir aday olup olmadığı sorusuna, AKP’nin adayına oy vermeyeceklerini söylüyorlar.

MHP'DEN İSİM ÇOK ADAY YOK

MHP’nin Canik’te çok aday adayı olduğunu, bunların bir kısmını duyduklarını, ancak adayların kimler olduğunu bilmediklerini söyleyen de var, mevcut adaylardan birkaçının ismini bilen de var. Aday adaylarından hangisini tercih ettiklerini belirten pek yok. Ama MHP’ye oy verecek çok. Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ‘Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir’ der. 24 saatin uzun olduğu yerde 9 aya yakın bir zaman var seçimlere. Tabi ki Canik’teki köprülerin altından çok su, üstünden de çok seçmen geçer. Ancak gelecek de bir gün gelecek. Sayılı gün çabuk geçer. Zaman hazırlanmanızı beklemez. Siz zamanı değerli kullanacaksınız.

Mehmet YAZICI - CANİK
İLKADIM’A OSMAN GENÇ MODELİ

Bu arada Manav Hasan Denek, çok ilginç bir öner atıyor ortaya…

Ben size özetleyerek anlatayım…

Büyükşehir Belediye Başkanlığına Osman Genç’i aday olarak koymazlar…

Koyarlarsa çok iyi olur…

Yusuf Ziya Yılmaz’ın önünü de açmak lazım… 

Yılmaz önce Milletvekili olsun…

Ardından muhtemelen Ulaştırma Bakanı yaparlar, yakışır da zaten…

Ben de bunu çok isterim…

Birileri Ankara’dan Samsun’a faydalı olsun…

İlkadım Belediyesi’ni MHP’ye kapatırdılar ya…

Şimdi nasıl geri alacaklarını düşünüyorlar…

Diyor ki Manav Hasan…

“Osman Genç’i Canik’ten değil İlkadım’dan aday göstersinler…

Buraya da Canik İlçe Başkanı Yılmaz Hocaoğlu’nu koysunlar…

Hem Canik ellerinde kalmış olur AK Parti’nin hem de İlkadım Belediyesi’ni de yeniden kazanmış olurlar…”

Ne demişler…

Manavdan al haberi!

Artık herkes siyasetçi…

Vallahi benim hiç aklıma gelmemişti…

Garip bir sakal… Altında da motoru var… Hurdacıymış…

Mehmet Ali Deniz… Ona soruyoruz…

Osman Genç’in çalışmalarını herkes gibi beğeniyormuş…

Hepsi bu yani…

Mehmet Ali Deniz’in dünya ile pek işi olmamış…

Varsa yoksa işini düşünüyor…

Diyor ki, “Benim devletle bir kez işim oldu. 

O da üzerimde kayıtlı bir Anadol kamyonet var diye Bana yeşil kart vermediler. 

Ama bazılarının 5-6 katlı evi var onlar yeşil kart alıyor.” ne diyeyim Mehmet Ali, bazen oluyor böyle şeyler maalesef!

Adem Albayrak, bizim mesleğe bulaşanlardan…

Tövbekar olmuş ayrılmış meslekten…

Şimdi Canik’te bir çay ocağı var… 

“Konuşur musun” diyorum, konuşmuyor…

“Canik’te ekmek yiyoruz” demekle yetiniyor…

Hikmet Semizoğlu, serbest meslek sahibi…

Hepsinden önemlisi Kavaklı…

Zaten Canik’te değil, İlkadım’da oturuyor…

“Olsun” diyoruz, Kavaklıların her zaman, her yerde her şekilde söz hakları var…

Adamlar örgütlü…

“Şu bakkaldan ekmek almayın” denilince…

Kavaklılar o bakkaldan alışveriş bile yapmıyorlar…

Yandı adamcağız!

Kavaklı Semizoğlu diyor ki; Canik’in her yerinde belediyenin çok güzel çalışmaları var…

Ama bu semte hiçbir şey yapmadılar…”

Meseleye orada bulunanlar açıklık getiriyor…

Meğer bulunduğumuz mahalle kentsel dönüşüm projesi kapsamındaymış…

Yıkılıp TOKİ tarafından yeniden yapılacakmış…

Onun için yıkılacak yere yatırım yapılmıyor…

Sohbeti dinleyen emekli Abdullah Memiş de bunu destekliyor. 

Buraların yıkılacağı söyleniyor., onun için buralara bir şey yapmıyorlar” diyor…

Canik’in diğer yerleri güzel…

OSMAN GENÇ’İN RAKİBİ YOK!

Sohbet sırasında bir Kavaklı daha katılıyor aramıza…

Ali Atlı… O da Kavaklı…

Nerelisin diye sorunca (Neden soruyorsam) 

“Elhamdülillah Kavaklıyım” diyor…

Diyorum ya, Samsun’un Of’u Kavak!

Ali Atlı, Canik’ten Kavak’a gönderme yapıyor…

Şerif Ün’cü kendisi…

“Ahmet İnan’ın dükkanının önünü kapatmış seninki” diyorum…

“Vardır bir sebebi” diyor…

Osman Genç’i soruyorum, “Mecbur çalışacak” diyor…

“Büyükşehre yakışır mı” diyorum, 

O da aynı fikirde:

“Büyükşehri halk çocuklarına bırakmazlar” diyor…

 Emeklilerin arasında bulduk kendimizi…

Ahmet Akbulut da emekli…

Yusuf Ziya Yılmaz bu kez kaybedebilirmiş…

Osman Genç süper çalışıyormuş…

Ondan başkasına oy vermezmiş…

 “İlkadım’a koymasınlar onu…

Bizim adamımız bize lazım…

İlkadım kendisine başka aday bulsun” diyor…

Akşamı ettik, yorgunuz…

Yazar arkadaşım Ragıp Göker’le birlikteyiz…

“Vitaminci Ali Dayımın yanına gidip mis gibi vitamin çorbası içelim…

Kendimize gelelim” dedim…

Ümran Sağlam’ı orada buluyoruz…

Ümran Sağlam öğrenci…

Bizde sürekli emeklilerin görüşlerine başvurmuşuz…

Acaba gençler ne diyor Canik için…

Derken bunu Ümran Sağlam’a soruyoruz…

Osman Genç’in Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olmasını istiyor…

“Hizmetleri şehre yayılsın” diyor…

Sözün özü…

Canik’te henüz hiçbir partinin adaylık konusunda ciddi bir çalışması yok…

Canik’te MHP ile AK Parti sürekli çekişmeli…

Zaten o nedenle AK Parti’nin alternatifi MHP olarak görünüyor…

Osman Genç, AK Parti’den aday olduğu sürece…

MHP’nin Canik’te kazanması zor…

Canik’te muhaliflerin beklentisi, Osman Genç’in Büyükşehir Belediyesi’nden veya İlkadım’dan aday gösterilmesi…

Bu durumunda… Az bir ihtimal de olsa…

Canik’te kazanma şansı bulunuyor…

2009 YEREL SEÇİM SONUÇLARI

CANİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

1.AK PARTİ - Adalet ve Kalkınma Partisi%52,8Aldığı oy  18.893

2.MHP - Milliyetçi Hareket Partisi% 31,9Aldığı oy  11.400

3.CHP - Cumhuriyet Halk Partisi% 8,4Aldığı oy  3.018

4.SP - Saadet Partisi% 3,6Aldığı oy  1.272

5.DP - Demokrat Parti% 2,1Aldığı oy  763

6.DSP - Demokratik Sol Parti %1,0Aldığı oy  346

7.BTP - Bağımsız Türkiye Partisi %0,2Aldığı oy  88

8.DTP - Demokratik Toplum Partisi% 0,0Aldığı oy  1

9.BBP - Büyük Birlik Partisi% 0,0Aldığı oy  1

10.Bağımsız - Bağımsız% 0,0Aldığı oy  1

11.Bağımsız - Bağımsız%0,0Aldığı oy 1 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fındık için saraya çadır kurmazsam namerdim22 Haziran 2018 Cuma 19:59
 • İYİ'ler dileklerini gökyüzüne bıraktı22 Haziran 2018 Cuma 19:43
 • Yüzen seçmenden bile oy isterim!22 Haziran 2018 Cuma 19:39
 • Cumhur İttifakı milletin yansıması22 Haziran 2018 Cuma 18:26
 • Türkiye güçlü olmak zorunda22 Haziran 2018 Cuma 18:26
 • Bağımsız aday seçimlerde iddialı22 Haziran 2018 Cuma 18:20
 • MHP'ye desteği gözlerde görüyorum22 Haziran 2018 Cuma 16:48
 • Muharrem İnce doğru adrestir22 Haziran 2018 Cuma 16:29
 • PKK ve FETÖ Millet İttifakı'nı destekliyor22 Haziran 2018 Cuma 16:23
 • MHP mitingleri Bafra'da iptal etti22 Haziran 2018 Cuma 15:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10