• BIST 115.450
 • Altın 166,825
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 9 °C
 • Giresun 14 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 15 °C

Seçmenin yıldızları sahada yarışıyor

Seçmenin yıldızları sahada yarışıyor
İlkadım, Atakum Canik ve Tekkeköy'de seçim heyecanı sürüyor. Sahada yarış tüm hızıyla devam ederken, herkes 'kim aday olacak' merak ediyor. Gazetemizin bu hafta yayınlanacak araştırması 'çok konuşulacak'
Samsun'da yerel seçim heyecanı 17 ilçede ve Büyükşehir'de sürüyor. Merkez ilçeler dışındaki seçim bölgelerinde hizmetleri ile beğeni oranı düşük ilçe belediye başkanlarının karşısına çok aday adayı çıkarken, merkez ilçelerde AK Parti 2009'un rövanşını almak istediğinden 'en uygun seçimin yıldızıyla' sandığa gitmek istiyor.
AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, il başkanlığı seçiminde verdiği mesajda, "17+1 olacak. Kaybettiğimiz ve yüreğimizde hançer olan ilçeleri tekrar geri alacağız" derken, aslında ne zorlu seçim olacağının sinyalini de verdi. Atakum ve İlkadım olmazsa olmaz , diyen Köktaş, bu kez Tekkeköy'ü de istediğini açık açık söylüyor. CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, partisinin seçim sonuçlarında çok iddialı olacağını belirterek, "CHP oylarını yükseltecek, AK Parti umduğunu bulamayacak. Bazı yerlerde yine iddiamızı sürdüreceğiz, yeni ilçeleri de bünyemize katacağız" diyor. MHP İl Başkanı Şaban Kılıç ise, '17+1 iddiasında' bulunarak, MHP'nin 2014 seçimlerinde 'yükselen bir değer olduğunu herkese göstereceğiz' diyerek, tabanını heyecanlandırmaya çabalıyor..
İLKADIM'DA ZOR SEÇİM...
İlkadım İlçesi'nde MHP'li Belediye Başkanı Necattin Demirtaş yeniden aday. Kavaklılar Federasyonu Başkanı Yılmaz Karagöz'ün de aday olacağının konuşulduğu İlkadım'da, Demirtaş'ı bekleyen zor bir seçim süreci var. Bu arada yine Hamdi Güler'in ismi de MHP'den geçiyor. MHP İl Başkanı Şaban Kılıç'ın Canik ve Salıpazarı adaylarını açıklayıp, mevcut başkan Demirtaş'ı açıklamaması 'kafaları karıştırsa da' Demirtaş, MHP'li seçmenin İlkadım'daki tek tercihi gibi gözüküyor. Karagöz, AK Parti'ye ya da CHP'ye göz kırpar mı, onu zaman gösterecek. Kamuoyu araştırmalarında öne çıkan isim ise Kavaklıların da desteğini alan kuşkusuz Necattin Demirtaş.
AK PARTİ'DE ADAY ÇOK
AK Parti'nin aday adayları bilinen isimler. İlki AK Parti'nin İlkadım Belediyesi eski Başkanı ve TBMM Müşaviri Erdoğan Tok. Eski Başkan Tok seçim kaybetmeden ayrıldığı başkanlık koltuğuna en yakın aday adayı gibi görülüyor. Ancak İlçe Başkanı İhsan Kurnaz'ın da aday adayı olduğunu biliniyor. Ayrıca yine İlkadım Belediyesi'nin kurucu Başkanı ve Kavaklı Ahmet Okuyucu ile 2009'da AK Parti'nin adayı olan ancak seçimi kaybeden Süleyman Kaldırım'ın da, AK Parti'den aday adayı olarak seçmen arasında adı geçiyor. Ancak kamuoyu yoklamalarında AK Partili seçmen arasında Erdoğan Tok, daha çok öne çıkan isim olarak görülüyor.
CHP'DE YILMAZ, AKYÜZ
CHP'de ise İlkadım İlçe Başkanı Erkan Akyüz'ün, Gazi Belediyesi'nin kurucu Başkanı Vedat Yılmaz'ın ve Gazi Belediyesi'nin yine eski Başkanı Nihat Batur'un isimleri aday olarak geçiyor. CHP'li seçmenin tercihleri arasında Vedat Yılmaz ve Erkan Akyüz ön sıralarda yer alırken, kamuoyu yoklamaları da bunu destekliyor. DSP eski İl Başkanı Oktay Ergör de bazı sol seçmenin tercihi olarak araştırmalara yansıyor. 
ATAKUM ADETA KAYNIYOR...
Atakum İlçesi herkesin talip olduğu bir seçim bölgesi. AK Parti 'yüreğimizdeki hançer olarak' isimlendirirken, MHP bu kez biz de varız diyor. Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, 'Bu talepleri, Atakum'un bu kadar istenmesine seviniyorum' diye karşılarken, kamuoyu araştırmalarında oldukça güçlü çıkıyor. Seçmenin sevdiği ve halkla ilişkilerini benimsediği Burma CHP'nin tek adayı. Ve diğer partilerin karşısında CHP'li seçmenin yanı sıra her partiliden aldığı oyla direnmeye çalışıyor. 
AK PARTİ'DE BEKTAŞ, DERELİ
Atakum için AK Parti çoklu bir aday adayı ile sahada. Burma'ya karşı kaybeden Eski Belediye Başkanı Adem Bektaş eski Atakum sınırlarında etkili. Seçmenle irtibatını kesmemiş. İlçe Başkanı Hüseyin Dereli ise büyük Atakum sınırları içinde de var. AK Partili seçmenin tercihleri Bektaş ve Dereli üzerinde yoğunlaşsa da Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ve İshak Taşçı da seçmen bazında tercih edilen isimler arasında yer alıyor. Adaylık yarışı şimdilik sahada daha çok yer alan Bektaş ile Dereli arasında gözüküyor.
MHP'DE AVCI RÜZGAR GİBİ
Atakum'da MHP, geçtiğimiz seçimlerde Fevzi Er ile seçimi kazanamasa da iyi bir sonuç elde etti. Ancak bu kez MHP Atakum'da adeta her noktaya giriyor çıkıyor. Diğer partileri bile harekete geçiren isim ise Erkan Avcı. Hemen her gün bir kaç yerde toplantı düzenleyen, köylere çıkan ve halka hitap eden Avcı, adeta her noktada görülen tek isim gibi. Eski Atakum sınırları ile büyük Atakum arasında mekik dokuyan Avcı kamuoyu yoklamalarında da MHP'li seçmenin tercihleri arasında açık ara 'ilk sırada' görülüyor. Cemalettin Kola, sonradan yarışa katıldı ve çalışmasını sürdürüyor. Hasan Danayiyen ise seçmen tarafından çok bilinen bir isim değil.
CANİK'TE OSMAN GENÇ FARKLI...
Samsun'da AK Parti'nin seçim için belki de en rahat olduğu bölgelerden biri Canik görülüyor. Belediye Başkanı  Osman Genç, ilçesindeki seçmeniyle barışık. AK Parti'nin oy potansiyeli merkezde de, ilçede de yüksek. Başkan Genç, modernleştirdiği ilçesindeki değişimlerle, ilçeler arasında oluşturmaya çalıştığı kültür ve tarih buluşturmaları çalışmasıyla 'Büyük Canik'in temellerini atmak için çabalıyor. Canik'te Hasan Talak, Özlem Maraş ve Osman Çetinkaya isimleri de aday adayı olarak çıksa da, Genç'in tercih oranlarının çok gerisinde kalıyor.
CHP ADAYI YOK, BAĞIMSIZ VAR
Canik'te CHP'nin adayının kim olacağı halen belli değil. CHP'li seçmenin söylediği tek isim ise İsmail Kuru. İl Başkanı Mehmet Atalay, CHP'nin Canik'te de adayının kim olduğunun belirlendiğini belirterek, "bir kaç hafta sonra açıklayacağız" dedi. Öte yandan Canik'te bağımsız olarak seçimlere girmeye hazırlanan Hasan Cengiz de oldukça bilinen bir isim. Hemen her seçmen "Bir de bağımsız aday var Hasan Cengiz" diyor.
MHP'NİN ADAYI 'YİĞİT' OLDU
MHP ilk merkez ilçe adayını açıkladı. Canik'in adayı MHP'li Atıf Yiğit oldu. Yaşar Teyyare, Erdem Ünal, Hüseyin Okutan, Ahmet Yılmaz, Şefik Yazgı gibi isimlerin söylendiği ilçede gazetemizin yaptığı ankette de Atıf Yiğit oldukça önde yer aldı. İl Başkanı Şaban Kılıç, Canik'te iddialı olduklarını ve seçimi alacaklarını öne sürdü. 
TEKKEKÖY'DE KOLAY SEÇİM YOK...
Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde hiçbir dönem kolay bir seçim yaşanmadı. DSP'den seçimlere giren ve CHP'e geçen Belediye Başkanı Hayati Tekin, bu kez CHP'li seçmenin de oyunu alacak gibi gözükse de, yine de onu zor bir seçim bekliyor. AK Parti'nin 'Tekkeköy olmazsa olmaz' iddiasının bulunduğu yerel seçimlerde Tekin'in rakibi yok. Ancak ilçede hizmetlerinin beğeni oranı da 'sandığın ne kadar zor olacağının' göstergesi gibi. Yarı yarıya bir evet- hayır beğeni oranına sahip Tekin, kırsaldan gelecek AK Parti oylarını etkileyebilirse, başarılı olacak gibi gözüküyor.
AK PARTİ'DE TOGAR, KIZILKAYA
AK Parti'de belediye başkan aday adaylığı için adeta isim yağıyor. İki kez seçim kaybeden Hasan Togar'ın yanı sıra İl Özel İdare'de Daire Başkanı Adem Kızılkaya, Ahmet Yücel, Yüksel Öğüten, Halil İnci, Mustafa Candal, Aydın Çift, Ali Galip Baş, Aydın Karmil ve hatta Çınarlık Belediye Başkanı Nihat Soğuk'un isimleri geçiyor. Ailelerin güçlü olduğu ilçede AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş'ın talebi üzerine bir 'istişare kurulu' bile oluşturulmuş durumda. Tek aday üzerinde anlaşılması için çabalar sürürken, gazetemizin araştırmasında AK Partili seçmenin tercihlerinde iki isim öne çıkıyor. Hasan Togar ve Adem Kızılkaya.. Tekkeköylü seçmen, "Kim Tekkeköy'e, Tekkekent yapacaksa o aday yapılsın' diyor. Ahmet Yücel ve Yüksel Öğüten ise sonraki isimler..
MHP'DE AHMET YARDIM TEK İSİM
Tekkeköy'de MHP bu seçim sahada etkin rol almak istiyor. AK Parti ile CHP'nin çekişmesinden 'sıyrılabilir miyiz' hesapları yapan MHP'de seçmenin dilinde tek isim var. O isim Ahmet Yardım.
BÜYÜKŞEHİR'DE YILMAZ, GENÇ KILIÇ
Samsun ve ilçelerinde yaptığımız kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar da ortaya çıkmıyor değil. Seçmenin bir çoğu ilçesinde kendi partisine veya beğendiği adaya oyunu vereceğini söylerken Büyükşehir'de AK Parti'yi tercih ediyor. Özellikle kırsalda seçmen, 'İlk kez oy kullanacağız ve iktidarın gücünü görmek istiyoruz' diyerek tercihi ortaya koyuyor. O nedenle AK Parti'den olsun da 'fark etmez' seçeneği oldukça etkin. AK Parti'de en çok tercih edilen isim Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz. Sonrasında ise Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç geliyor. Cemal Yılmaz Demir ve Mustafa Demir ve MKYK Üyesi Ahmet Demircan ise sonraki isimler. Genç'in başladığı ilçeler gezisi sonrası, seçmenin görüşünde farklılık olup olmadığı ise ayrı bir kamuoyu yoklaması konusu.
MHP'DE CANDEMİR VE GÜNAYDIN
Büyükşehir adaylığı için MHP'li seçmen iki ismi işaret ediyor. İlk sırada eski PTT Müdürü Muzaffer Candemir, diğeri ise eski Mehmet Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi ve halen Medicana Hastanesi Başhekimliği görevinde bulunan Dr. Ferhat Günaydın. Ancak her iki isim de "Aday adayı olmayız, aday oluruz" görüşünde olduğu için sahaya çıkan bir isi yok. Eski ANAP Milletvekili Mehmet Çakar ise bir diğer isim.
CHP'DE ATALAY VE KOÇ
CHP'de ise henüz ne aday adayı var, ne de parti tarafından söylenen bir isi. Sahada da bir büyükşehir adaylığı yarışına rastlanmıyor. CHP'li seçmenin söylediği isimler ise öncelikle İl Başkanı Mehmet Atalay. Diğer isim ise 'aday değilim' diye açıklamada bulunan CHP Parti Sözcüsü ve Samsun Milletvekili Haluk Koç. Çok az sayıda CHP'li seçmen ise İhsan Kalkavan ismini söylüyor. Daha önce aday olacağı söylenen DSP eski Milletvekili Tarık Cengiz'in ise 'aday değilim' açıklaması nedeniyle olsa gerek, seçmen tercihinde ismine rastlanmıyor. Hazırlayan: A.Yener CABBAR
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Durağan'a 'sağlık' yatırımı18 Mart 2018 Pazar 19:26
 • 'İttifakın amacı baraj endişesini yok etmek'18 Mart 2018 Pazar 19:25
 • Genel merkez bizi anketle sorguluyor18 Mart 2018 Pazar 14:31
 • ŞOK TEMAYÜL17 Mart 2018 Cumartesi 15:41
 • CHP ve İYİ Parti yerelde uzlaştı17 Mart 2018 Cumartesi 15:25
 • Mühürsüz oy mu olur?15 Mart 2018 Perşembe 18:43
 • Ülkenin geleceği için 'milli dayanışma' şart15 Mart 2018 Perşembe 18:32
 • Samsun MHP'den Bahçeli'ye destek15 Mart 2018 Perşembe 18:31
 • Müfredatta 'Türk Dünyası' tarihi eksik15 Mart 2018 Perşembe 18:30
 • Meclis kulisinde hararetli 'zirve'15 Mart 2018 Perşembe 10:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10