• BIST 108.769
 • Altın 144,993
 • Dolar 3,4992
 • Euro 4,1273
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 24 °C
 • Giresun 22 °C
 • Amasya 25 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 25 °C

Sen Sadece Sabret, Sana Rabbin Vaad Etti

AHMED HALEBİ

Allah Teala şöyle buyurdu: ‘ Çaresiz; biz , sizi  biraz korku , biraz açlık ,birazda mallardan , canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! ( Bakara 155/ 157 ) Allah ( C.C.) ayetlerinde şu üç şeyi sadece sabredenler için bir arada toplamış ve zikretmiştir. Bunlar, şöylece zikredilir: Sabredenlere dua etmeleri ve namaz kılmaları, onlara rahmet olunacağı  ve bunların hemen akabinde  onlara (yani ; sabredenlere ) hediyede bulunulacağıdır.

Seleften (Peygamberimizin örnek alınacak arkadaş ve alimler)den bazıları şöyle dediler. Birinin başına istenmeyen bir kötü hal geldiğinde; (Allahın vaad ve tavsiye ettiği üç hasletten biri olan; sabrın dışında ben ne yapabilirim ki, sabırla birlikte zikredilen bu üç haslet, dünyada ve onun üzerinde olan her şeyden daha hayırlıdır.) Sabır, afiyette olunan makam gibi, güzellik ve sağlık içinde, belalara karşı ve üzerinde bir makamdır.

Eyyup (A.S.) Rabbi’ne şöyle dua ediyor ve yakarıyordu. İşte, bu benim halim rabbim! Bu eklemlerimin içinde gezen ve beni uykusuz bırakan dert ve hastalıklarım seni razı ediyorsa, fakrım (fakirliğim), çocuklarım, malımın zevali seni razı ediyorsa, şüphesiz bunlar, beni de razı edecektir. Muhakkak ki; affın, merhametin, keremin, beni de affetmeyi ve bana merhamet etmeyi de gerektirir. Elemimi, sıkıntımı gidermeni gerektirir. Bütün işlerim, şikayetim sanadır. Senden başka güç yoktur.

Sabırda çok faziletler vardır. Bunlar şöyledir: Allah , muhakkak  sabredenlerin mükafatını kat kat artırarak, hesapsızca verir. Sabır müstesna, her iş, sevabınca bilinir. Allah C.C. Zümer süresi 10. Ayette ; ‘Sabredenlere, mükafatları hesapsız ödenecektir.’ , yine Bakara Suresi’nde, 153. Ayette; ‘Allah, sabredenlerle birliktedir‘ denmektedir.

İslam fakihleri (hukukçuları); ‘sabrı 3 şey temsil eder.’ demişlerdir. Bunlar; Allaha itaatte sabır etmek, günah işlememek konusunda  sabır etmek, Allah’ın  takdirine razı olmaktır.

İbn Kayyım (Allah Rahmet eylesin) sabır 3 mertebedir. Bunlar şöyledir: Allah’tan Sabır isteme, bunun anlamı; Allah’tan onu görüyormuş gibi,  sabır isteme ve talep etmedir. Nahl 127. Ayeti kerimede ‘ Sabr et.. ! Sabrında ancak, Allah’ın yardımı iledir‘ denilmektedir.

Diğeri; Allah için sabretmek makamıdır. Allah’ı sevmek ve ona yakınlaşmak için sabır makamıdır. Yani; Allah’a hamd makamıdır.

Bir diğeri ise; Allah ile beraber sabır makamıdır. Kul, Allah’ın dilemesiyle ve Allah’ın hükümleri ile sabır gösterir. Bu, sabırların en zoru ve meşakkatli olanıdır. Bu, gerçekten sadıkların sabrıdır.

Sabredenin akibeti, güzel bir akibettir dememiz mümkün değildir.  Bizim için Eyyüp (A.S.)’ın akibetinde alınacak güzel ders ve örnekler vardır. Ki Eyyüp (A.S.), çeşitli belalara müptela olmuş, ancak, çok güzel bir sabır göstermiştir. Rabbi’ne hamd ve şükür etmiş, o dünyada belalardan kurtulmuş, ahrette ise , güzel karşılık bulmuştur.

Eğer insan, Allah’ın kaderine razı olursa, iman ve emniyet kalbini doldurur. Mutluluk ve saadet içinde yaşar. Bunun zıttı olursa, Allah’ın kaderine razı olmazsa, sıkıntı ve bela içinde yaşar.

Rasulullah (S.A.V. ) İbni Mace ve Tirmizi’nin rivayet ettiği hadiste şöyle buyurmuştur;  Büyük bela karşısında, büyük karşılık vardır. Eğer Allah bir kavmi severse , (sıkıntı ile) onu imtihan eder . Kim Allah’tan razı ise, Allah ta ondan razı olur. Kim ona kızarsa , o da  ona kızar.

Allah’ım, sen bize sabır ver! Bizi kendinden razı eyle! Bizden ümitsizliği ve kızgınlığı uzak eyle! Bize, dini hayatımızda, dünya hayatımızda ve ahret hayatımızda afiyet nasip eyle! Allah’ım , Peygamberimiz Muhammed (S.A. V. ) ehlibeyt ve ashabına salat-ı selam olsun. Ona uyan insanların  kıyamete dek güzellik, üzerlerine olsun.

Tercüme Eden : Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10