• BIST 107.245
 • Altın 143,617
 • Dolar 3,5618
 • Euro 4,1644
 • Samsun 31 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 32 °C
 • İzmir 39 °C
 • Ordu 29 °C
 • Sinop 30 °C
 • Giresun 28 °C
 • Amasya 31 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 26 °C

Sevr Dağı ve Nebevi Hicretin Hikayesi

AHMED HALEBİ

Mekke-i Mükerreme , dağlarının çokluğu ile şöhret bulmuştur.Her dağının İslam Tarihi ile ilgisi ve bu tarihe ait bir ismi vardır. Öyleki , burada , oturan şahısların ismi ile ma'ruf  ve  altından derin vadilerin geçtiği dağlar vardır.Bu dağlar, İslam tarihi ile şöhret bulmuş ve kayda girmişlerdir. Sevr Dağından habersiz olmak mümkün değildir. Bu Mekke-i Mükerreme'nin güneyine düşen ve yüksekliği 728 m olup , doğudan batıya yaklaşık  4000 m bir alana sahip bir dağdır.

Taki , Sevr Bin Abdul Menaf , bu dağda oturuncaya kadar , bu dağ daha önceleri athal dağı  ( çorak ) bir dağ olarak bilinirdi. Aynı şekilde , denilir ki  , bu dağın bu şekilde  isimlendirilmesi , duruşu itibari ile bir inek ve öküze benzer olmasıdır.Kaidesinden yükselen 10 sivri tepeye nisbetle ,  O yuvarlak şekilde bir dağ idi.

Dağın en yüksek noktasında ,  adını dağın isminden  alan mağara vardı.Bu mağaraya , Sevr mağrası denilir oldu.  Mağara içi boş bir taştan ibaretti. ve yüksekliği 1.25 m idi . Mağaranın İki  tane  girişi vardı . Girişin birisi , batı yanına bakan ve Allah'ın peygamberi Muhammed Aleyhisselamın ve Ebu Bekr sıddıkın girdiği kapı idi. Diğeri ise ,doğu kapısı idi.

İşte bu mağara , Rasullah ( S.A.V. ) ve Ebu Bekr sıddıkın Medineye hicret esnasında 3 gün boyunca kaldığı mağara idi. Onlar bu mağarada bulundukları sırada , Kureyş gelip onları aramıştı. Öyleki ; mağaranın ağzında duruverdiler. Allah fazlı ,keremi  ve kudreti ile onları geri çevirdi. Ebu Bekr (R.A.) ; 'şayet onlar eğilip ayaklarının altından baksa idi . Bizi görecekti ' der. Peygamber (S.A.V.)  şöyle demiştir ' Ey Ebu bekir ; zannetme ki iki kişiyiz. Üçüncü kişimiz Allah'tır. '  Buhari ve Müslim bu hadisi rivayet etmiştir.

Allah ( C. C. ) kur'an-ı Keriminde mağara da geçirilen gece için şöyle demiştir; 'Eğer siz peygambere yardımcı  olmazsanız , Allah vaktiyle ona yardım ettiğ gibi , yine yardım eder.Hani kafirler onu mekke'den çıkardıklarında , ikisinden biri olarak mağarada iken , arkadaşına ; ' hiç tasalanma , zira Allah  bizimle beraberdir. ' diyordu. Derken Allah onun üzerine sekinetini , güven ve huzur duygusunu indirdi. ve onu görmediğiniz ordularla destekledi. Kafirlerin davasını alçalttı.Allah'ın dini ise zaten yücedir.Çünkü Allah azizdir Hakimdir.'

Ayeti kerime açık bir nasdır.Müşrikler Peygamberi öldürmek konusunda entrika içindedir.O yüzden Peygamberimiz ve Ebu Bekir Sıddik, geceyi mağarada geçirmiştir. 

Örümceğin ağ yapması hikayesine gelince, İmamı Ahmed (3241 ) imamı abbas R.A.'dan rivayetle , Allah ( C.C. )nın şöyleşöyle dediğini söylemiştir; ( kafirler sizi yakalamak için , size tuzak kurduklarında ) Bir gece Kureyş istişare yaptı . Bazıları dediki ; sabah olduğunda , onları yakalayın , sıkıca bağlayın.Bazıları dediki ; hayır bilakis Onları öldürün. Bir kısmı dedik i , onları kovun. Allah C.C. , peygamberine bu durumu haber verdi . H.z. Ali , peygamberin yatağında geceyi geçirdi. O gece Peygamber Muhammed Aleyhis selam evden çıktı ve mağaraya gitti.Müşrikler, H.z. Ali'yi peygamber Efendimiz zannederek sabaha kadar kuşattılar , çevirdiler.Sabah olunca , saldırdılar.Ali'yi gördüklerinde,Allah onların tuzaklarını bozduğunda , onlar; ' arkadaşın nerede' diye sordular.H.z.Ali Dedi ki ;' bilmiyorum.Onlar , Peygamberin izini sürdüler.Dağa vardıklarında , izi karıştırdılar.Dağa çıktılar.Mağaraya uğradılar.Mağaranın kapısında örümceğin bir ağ yaptığını gördüler.Şayet buradan içeri girmiş olsaydı , kapıda örümcek ağı olmazdı dediler.Peygamber ( S.A.V. )Orada üç gün kaldı.

Rasullaulah ( S.A.V. ) mağaranın yolunda ayakkabılarını çıkarttı.Parmaklarının ucunda yürümeye başladı ki , ayaklarının izi toprağa çıkmasın . Çıplak ayakla ş yürümeye başladı. Öyleki , ayakları çok yürümekten kanamay başladı.Rasullahın ayaklarının kanadığını gören Ebu Bekr Sıddık ,onu sırtında mağaraya varıncaya kadar taşıdı. O zamanlar , vahşet ve  eğlence yerleri meşhurdu . O yüzden gece gizlendiler.Kureyşli kafirler öncü kuvvetleri ile onları her tarafta aradıklarında , onları bulup getirene veya yerini gösterene 100 deve vereceklerini söylediler .İkisi mağaraya girince , Allah mağaranın kapısında ria ağacı yeşertti. Bu ağaç gür bir ağaçtı. Allah örümceğe emretti , mağaranın ağzına  örümcek ağ ördü.iki tane güvercin gönderdi.Mağaranın ağzına bu iki güvercin yuva yaptı.Kureyşin izleri bulmasını engelledi.

Peygamberliğin geldiği  13 . senesi , Rebiul Evvel ayının 12. günü, pazartesi gecesinde , Rasulullah ( S.A.V.) Sevr Mağarasından çıktı ve Medineye doğru hicret etti.

Tercüme Eden : Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10