• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Samsun 27 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 31 °C
 • İzmir 37 °C
 • Ordu 27 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 29 °C
 • Rize 29 °C
 • Trabzon 26 °C

SİNAN’IN MİMARİ ANLAYIŞI ÇAĞLARA MEYDAN OKUYOR

AHMED HALEBİ

Osmanlı mimarisi altın çağını yaşıyor iken,  Mimar Sinan eserlerini ortaya koymaya başladı ve şöhreti yayıldı. Ona, hoca ismi verildi. O bu ismi, ilimde vardığı yüksek derece ve yaptığı işler sebebiyle aldı. Onun yaptığı işler hakkında konuşmadan önce, Mimar Sinan’ın hayat hikayesinin üzerinde durmak ve düşünmek lazımdır. 

Hoca Mimar Sinan ağa, Yusuf oğlu Hazret Bey Bin Celal Hanifi  Rumi’nin doğumu Miladi 1490-Hicri 895 dir. Mimar Sinan, 2. Beyazıt zamanın da, Anadolunun Kayseri vilayetine bağlı Ağırnas köyün de hiristiyan bir aileden dünyaya geldi.  23 yaşında Müslüman oldu. Onun hatırasına, bu köye Mimar Sinan köyü  adı verildi. O, çocukluğundan beri bağ ve bahçede oynarken  su kanalı açmaya, kulube yapmaya  hayvanlara ahıl inşa etmeye meraklıydı.

Hayatının ilk günlerinde Askeri okula gitti. Öyleki; burada okuma yazmayı ve pratik fen bilimlerini öğrendi ve marangozlukta ihtisas yaptı. Orduda kaldığı yıllarda, Selçuklu Mimarisini, Anadolu ve İstanbul’daki Bizans  mimarisini, Halep, Şam ve Kahire’deki  Memluklu ve Arap mimarisini öğrendi.

1534 senesinde, Sadrazam Lutfi Paşa idaresinde  İran’a düzenlenen seferde, çıkan emir gereği nakil gemileri  inşası işinde çalıştı, Ve bunda başarılı oldu. İstabul’a döndüğünde; artık,  Osmanlı Devleti nin resmen büyük Mimarlarından biriydi. Acem Ali’nin ölmesinden sonra, Sadrazam onun büyük Mimarlar görevine  tayinini   önerdi. Herhangi bir itiraza ve çekişmeye muhatap olmadan bu makamı ihraz etti. Onun bu makama  geldiği zamanda;  Osmanlı Mimarisi, dünyada şöhret bulduğu yeri çoktan elde etmişti.  O, Osmanlı Mimarisinin  gelişmesine çok büyük hizmetlerde bulundu ve Osmanlı Sultanlarının yanında yer aldı. Mimar Sinan, dört Osmanlı Sultanının zamanında(1.Selim, 1.Süleyman 2.Selim, 3.Murat)  Mimarların başı olarak sayıldı, ve görev yaptı.

Mimar Sinanın en mühim işleri; Şehzade Muhammed ve külliyesi İstanbuldaki Süleymaniye camisi, Edirne’deki Selimiye Camisi, Suriye/Şam’daki Süleymaniye ve Kahiredeki Sultan Cami projesi ona aittir. Mimar Sinanın birçok öğrencisi olmuştur. Onlardan en meşurları;  Ahmet  Ağa, Davut Ağa ve Mimar Yusuf’tur. Mimar Yusuf Hindistanda da hizmet vermiştir. Bayurşah,  onu Hindistana çağırdığında,  birçok şehri  imar ve İnşa etmiştir. Bunların en meşhuru Delhi şehridir.

Mimar Sinan, Kubbe hendesesinde, bina içindeki büyük boşluğun  mesafesinin ayarlanmasında meşhur üstad sayılmıştır. Mimar Sinan, kendisinden geriye 441 hendesi, harika eser bırakmıştır. 80 Selatin Cami, 50 normal cami,birçok hastane, geniş saraylar,meşhur Türk hamamları, köprüler,hanlar,içme su kuyuları  ve bunların dışında birçok eserler bırakmıştır.

1982 yılında, İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisinin kuruluşunun 100.yılında, Mimar Sinan’ın verdiği hizmetlerden ötürü, bu akademinin; ismi  Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi olarak değiştirilmiştir.

Viyana üniversitesind, görevli Alman bilim adamı ve tarih profösörü H.Kulok, Mimar Sinan Hakkında; ‘’muhakkak ki; Sinan, Avrupa  medeniyetinin en büyük ismi Meykıl Encılı, yani;  bizi geçmiştir’’ demiştir.                                            

                                                                                                                          Tercüme Eden  Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10