• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • Samsun 20 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 17 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 17 °C
 • Amasya 24 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 17 °C

Siyaset Arenası

ŞÜKRÜ KARAMAN

Ankara’da siyaset arenası hız kesmiyor.

Bir yanda Meclis’te yeni anayasa toplantısı, bir yanda CHP içinde patlayan Atatürk fotoğrafı krizi, diğer yanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında derin görüş ayrılığı iddiaları.

Yeni anayasa için oluşturulan Meclis komisyonu ilk toplantısını yaptı. Gündemi ağırlıklı olarak başkanlık sistemi olacak komisyondan olumlu bir sonuç çıkmayacağı şimdiden belli.

Adı Anayasa Mutabakat Komisyonu olarak değiştirilen komisyonda AKP’nin başkanlık sistemi üzerine oturtacağı çalışmalarda çok uzun yol alınması mümkün değil.

Özellikle parlamenter sistemi savunan, AKP’nin başkanlık talebine şiddetle karşı çıkan CHP ve MHP’nin pozisyonunda herhangi bir değişiklik yok. Yani, komisyon başkanlık sisteminden ötürü kilitlenir, bir süre sonra da uzlaşamayıp sonuç alınamadan dağılır.

Çalışmalarına büyük hevesle başlasa da yeni anayasa yapması çok zor alan komisyonun dağılmasının ardından Türkiye yeniden erken seçime doğru yol alır.

Bakmayın siz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Erken seçim kesinlikle yok” açıklamalarına. Türk halkı önceden bu türden açıklamaları çok duydu, çok gördü,  ardından sandığın yolunu tuttu.

Kısaca, havanda su dövecek komisyondan olumlu sonuç çıkmaz, kuvvetle muhtemel yeniden seçim sandıkları kurulur.

Sonuç çok mu farklı olur? Olabilir.  Şöyle ki CHP ve MHP üzerlerindeki tembelliği atmaz, atağa geçmezse,  HDP’nin baraj altında kalmasıyla AKP tek başına yeni anayasa yapacak 367 vekil sayısına pekala ulaşabilir.

Zaten Erdoğan’ın da istediği bu.

CHP’de uzun süredir “Atatürk fotoğrafı” krizi yaşanıyor.

Kriz, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın adını sır gibi sakladığı partili bir vekilin odasında kurucu lider Atatürk’ün fotoğrafını duvardan indirip, çöp kutusuna attığını, uyarısıyla yeniden astırdığını Meclis kulisinde diğer vekillere anlatmasıyla başladı.

Haklı olarak büyük tepki toplayan nahoş olay medyaya yansıdı, günlerce haberi yapıldı, Nazlıaka’ya bu vekilin adını açıklaması için çağrılar yapıldı. Ne var ki ketum tavrını değiştirmedi, o ismi sır gibi sakladı.

Ama medya, Ulu Önder Atatürk’e yapılan çirkin tavrın peşini bırakmadı, ısrarlı yayınlarını günlerce sürdürdü, gündeme taşıdı.

Olayın dallanıp, budaklanması üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, vekilin adını açıklamayan Aylin Nazlıaka’nın Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesini istedi. Yarınki Parti Meclisi toplantısında Nazlıaka’nın durumu ele alınacak.

Belki o toplantıda Atatürk’ün fotoğrafını indiren vekili açıklayıp kınama cezasıyla kurtulabilir. Açıklamazsa kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilebilir.

CHP’de hoş olmayan bu olay yaşanırken, medyada çok bilmiş bazı yazarlar, “Ülkenin bu kadar ağır sorunları karşısında CHP’nin başka işi yok mu da fotoğrafla uğraşıyor” diye kendince ahkam kesiyor.

Evet kardeşim; ulu Önder’e, partinin kurucu liderine yapılan bu saygısızlık CHP’nin öncelikli sorunudur ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Olay, bu denli küçültülecek, hafife alınacak kadar basit değil.

Sizin için basit olabilir, ancak CHP ve tabanı için üzerinde hassasiyetle durulması gereken, görmezden gelinmeyecek, geçiştirilmeyecek bir mesele.

Ankara’da dillendirilen siyasi başlıklardan biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çalışmalarından hoşnut olmadığı, aralarında derin görüş ayrılığı bulunduğu iddiaları.

Hatta bunu dillendirenler daha da ileri giderek, yeni Başbakanın Numan Kurtulmuş veya Binali Yıldırım’dan birinin olabileceğini ileri sürüyor.

Bu senaryonun, iddianın yüksek oranda doğruluk payı olmasa da, AKP içinde Bülent Arınç’ın son açıklamalarıyla bir görüş ayrılığı, gizliden gerginlik yaşandığı yadsınamaz.

Partinin Erdoğancılar, Davutoğlu’ndan yana olanlar, Gül ve Arınç’ı destekleyenler şeklinde gruplara ayrıldığı da sır değil.

 Gruplaşma, çok net şekilde görülmese de partinin dehlizlerinde saklı.

Her ne kadar gizliden gizliye, bazen açıktan zıtlık, farklı sesler, gruplaşmalar bulunsa da güçlü bir şekilde iktidarda olan AKP de hiç kimse bu gücü, onun nimetlerini elinin tersiyle itip, partiden ayrılmaz.

Zaten Bülent Arınç hariç ortaya çıkamayan gür muhalif sesler, sessizlik de bundan.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10