• BIST 95.057
 • Altın 192,625
 • Dolar 4,7246
 • Euro 5,4788
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 26 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 25 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 26 °C

SİYASETİN GÖZÜ ATAKUM'DA

SİYASETİN GÖZÜ ATAKUM'DA
Tarih 29 Mart 2009. AK Parti Samsun teşkilatı yerel seçimde hiç beklemediği bir kayıpla şehrin gözde ilçesi Atakum'u kaybetti. CHP'li Başkan Burma'nın koltuğunu almak isteyen isim çok...

Salim SÜRMELİ - ATAKUM 2

Atakum'da 'hedef kırsal' oyları..

Atakum'da seçim bu kez 'bildiğimiz merkezden daha çok kırsala kaydı'. Çünkü kırsal oylarında belirgin bir AK Parti'li seçmen var. Başkan Burma o nedenle kırsala önem veriyor.

Büyük Atakum'da seçim kazanmak bu yerel seçimlerde hiç kolay değil. Bu iktidar partisi içinde öyle, ilçedeki iktidar parti olan CHP için de. MHP geçtiğimiz seçimlerde oldukça hatırı sayılır bir oy almasını bildi ve bu seçimde de 'sandıktan çıkmak' için çaba harcayacağı belli. 

Ancak Atakum'da seçim artık merkez oylarıyla belirlenmiyor. Bütünşehir nedeniyle köyler de oy kullanacak ve köylerde belirgin bir AK Parti üstünlüğünü herkes biliyor. Şimdi Belediye Başkanı Metin Burma olmak üzere, muhtemel aday adaylığını açıklayacak olan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Dereli, eski Başkan Adem Bektaş, İshak Taşçı ve bir çok AK Partili isim adeta kırsaldaki camilerde 'pişti olmamak için' çabalıyor.

Önceki gün Atakum'da dolaşırken kırsal, kırsal dedikleri o köylere çıktım. Köylü amca, eşiyle kapısının önünde oturmuş, iftar saatini bekliyor. Biraz sohbet ettik. Oylar kime diye sordum. Çekme resmimi, yazma ismimi dedi. Kafiyeli oldu sevdim. Oturduk sohbet ettik. Biz de bilmiyoruz oyları kime vereceğiz. Daha önce AK Parti'ye verdik ama, şimdi çok gelen giden var. Eskiden kimseleri görmüyorduk. Hepsi de iyi insanlar ne  yapacağız biz de şaşırdık" dedi.

BURMA ATAKUM'DA İDDİALI

Çok ilginç.. Aslında kırsalda böyle ir yaşam var. CHP ve MHP yıllarca uğramamış, sarılmamış seçmene. Seçmen de son 12 yıldır AK Parti'den başka siyasetçi görmemiş neredeyse. Köyler Bütünşehirle mahalle olunca işler değişti. Köylü kentli olamadı ama kentliler köylüden oy istemeye gitmek zorunda kaldı. Bu zorunluluk bir kaç ay sonra daha da sıklaşacak. Belediye Başkanı Metin Burma ekibini kurmuş, köylere sık sık gidiyor. Rahatsızlığını da atlatmış artık 'turp gibi maşallah'... Seçmenle sohbete başlamış keyfi de yerine gelmiş. Burma Atakum'da iddialı mı. Elbette. CHP'nin çok çok ötesinde iddialı.

AK PARTİ 'SEÇİMİ ALIRIZ'

AK Parti'de Atakum'da oldukça iddialı. Geçtiğimiz akşam AK Partili olan etkin bir kaç isimle sohbet ediyoruz Hedef Halk Gazetesi'nin kardeş kuruluşu Green STR'de Retorant Kafe'de.. Seçimler ne olur dedik. AK Parti alır ama aday noktasında sıkıntı olmazsa dedi. Nasıl yani diye sorduk. Bizim yazarlardan Mehmet Aksoy ve Ragıp Göker'de var. İlçe Başkanı Hüseyin Dereli çok çalıştı yıllardır. Ama kaç tane daha isim çıktı. Sevilen biri. İshak Taşçı'nın da adı geçiyor. Bana göre İl Başkanı Fuat Köktaş ve vekiller dikkat etmeli. Anketten kim çıkarsa o rıza göstersin diğerlerini desteklesin" dediler. Haksız da sayılmaz... Bana göre anket önemli. Halk kimi diyorsa o aday olmalı. Başkan Burma'dan başka CHP'den aday koysan tutar mı tutmaz. Niye halk Burma diyor çünkü. AK Parti de buna dikkat etmeli. 

MHP'DE ERKAN AVCI TEK BAŞINA

MHP'de bir çok isimden söz ediliyor ama Erkan Avcı aday adayı olarak seçim havasına giren ve MHP'nin sesini kırsala kente her noktaya taşıyan tek isim olarak öne çıkıyor. Avcı öylesine çalışıyor ki; gece saat sahura kadar süren bir tempoyla. Nereden mi biliyoruz. Green Str'de otururken, gece kapatmaya yakınken otomobiliyle geçerken görüyoruz. Aracını da giydirmiş, resmini koydurmuş ve seçimi adeta tek başına yaşıyor. MHP'de Hasan Danayiyen ve Cemallettin Kola gibi aday adayları da olduğu söyleniyor ancak henüz resmi bir açıklama yok. 

Sonuç olarak 'Cennet gibi gözükse de' seçilerde adeta cehennem gibi olacak Atakum'a seçim çok erken geldi. CHP, AK Parti ve MHP kıran kırana sahada. Camilerde teravih namazları sonrası cami sohbetleri, geceleri kahvehane ve mahalle toplantıları. AK Parti'de sekize yakın aday çalışıyor. CHP'de Metin Burma başkan olarak, programlı çalışmasını sürdürüyor. MHP'de ise aday adı çok, ortada olan ise sadece Erkan Avcı. O neredeyse Atakum seçmenini bir kez dolaştı ikinci tura başlıyor. 

Haydi hepinize kolay gele...


İsmail BAŞARAN - ATAKUM 2

ATAKUM'DA İTTİFAK YAPILACAK MI?

Siyasi kulislere düşen bir haber Atakum'da da günün konusu oldu.

MHP ve CHP'nin İzmir ve Ankara'da belediye başkanlığı için ittifak yapacakları İzmir'in CHP'ye Ankara'nın da MHP'ye bırakıldığı söylentileri yayılınca Samsun'daki seçmen de bundan kendine pay çıkardı.

Atakum'da MHP'liler CHP'ye, İlkadım'da da CHP'liler MHP'ye oy kullanacak gibi bir beklenti oluşur mu?

Bu söylentiyi Atakum'daki özellikle de CHP seçmeni benimsemiş durumda.

Ancak Atakum'da hissedilir ölçüde atağa kalkmış MHP'nin seçmeni buna uyacak mı? Seçmen buna "Hayır" diyor. Bazıları ise "olabilir" diye düşünüyor.

ÇEVRE VE SAHİL YOLLARI

Atakum'un sırtlarından geçmekte olan çevre yolunda hummalı bir çalışma sürüyor. Bu bölgede oturan seçmenlerin büyük bölümü de hem arazilerinin değerlenmesinden hem de ulaşımlarının kolaylaşacak olması nedeniyle Büyükşehir'de AK Parti'li Yusuf Ziya Yılmaz'dan yana oylarını kullanabileceklerini söylüyor.

Ancak seçmenler "Diğer adaylar belli olmadan kesin bir şey söylemek mümkün değil" diye de peşin teslimiyet içinde olmadıklarını anlatıyor. Bir karışık nokta da Sahil yolu yani Adnan Menderes yolu...

Burada özellikle gençlerin takıldıkları mekânlar var.

Burada Samsun'un ekâbir takımının ikamet ettiği lüks evler var.

Burada yıkılan işyerleri var...

Biraz ilerleyince ilçenin Kurupelit bölgesinde yeni yapılan marina var...

Yani var oğlu var...

İşte Metin Burma bu hale getirmiş ilçeyi...

Atakum adeta bir yaşam merkezi olmuş.

Kendisi "Seçmen bunun hesabını yapacak" diyor da seçmen ne düşünüyor?

Gençler, düzenleme adı altında eğlence mekânlarına dokunulmasından rahatsız olduklarını anlatıyor.

Seçim pek de umurlarında değilmiş gibi görünse de sandığa gittiklerini ve yine gideceklerini söylüyorlar.

Kısaca buradaki düzenleme yukarıdaki çevre yolu gibi değil.

Homurdanmalar var.

Sandığa yansır mı bilinmez. Çünkü orada eğlenen gençlerin büyük bölümü o bölgede oy kullanmıyorlar.

Ancak unutulmamalı ki artık Büyükşehir için ilin tamamından oy kullanılacak...

ATAKUMDA YENİ SEÇMENLER...

Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan Atakum'da siyasi partiler, ilçe sınırları içine gelen yeni seçmenlere gözlerini dikmiş durumdalar.

Atakum'un ilçe olmasının ardından nüfus olarak büyük patlama yaşaması ve nüfusunun 135 bin dolayına ulaşması siyasi parti yöneticilerine de yeni bir çalışma kapısı yaratmış.

Önümüzdeki seçimlerde yarışta var olmak da sanırım burada yeni seçmenlerden geçecek.

Çünkü önceki seçmenler ve bölgedeki seçmen yapısı zaten bilinen biliniyor.

Yeni gelen seçmen ise şu sıralarda bir problem...

Bu problemin çözümü de birebir temastan geçiyor olmalı ki ev ziyaretlerinin sürdüğü, özellikle de AK Parti'nin bu ziyaretlerde ön sıralarda olduğu anlatılıyor.

Atakum'da en çok sorulan sorulardan birisi şöyleymiş:

"Size de geldiler mi, gelip söz verdiler mi?"

Bunu, kapısına gidilen seçmenler rahatlıkla birbirlerine anlatabiliyorlar.

BURMA BEKLENEN AÇIKLAMAYI YAPTI

Metin Burma CHP'nin buradaki en önemli silahı. Mevcut belediye başkanı ve büyük olasılıkla da önümüzdeki yerel yönetim seçimleri için yine belediye başkan adayı.

Bunu ben söylemiyorum.

Bunu Atakum'un seçmenlerinin büyük bölümü söylüyor.

Hatta sadece CHP'liler bile değil böyle konuşanlar.

Bu pencereden bakıldığında Atakum'da bir önceki seçim tekrarlanabilir.

Bunun bir tek handikabı vardı.

O da Metin Burma'nın son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunlarıydı ve seçmenin kafasında bir "Acaba" yerleşmek üzereydi ki bu birinci ağızdan bozuldu.

Metin Burma "Turp gibiyim, sağlığım yerinde" açıklaması yaptı.

Mehmet YAZICI - ATAKUM 2

ATAKUMLU OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Atakum’da kaldığımız yerden devam edelim…

Orhan Tıkman, serbest meslek sahibi…

Başkan Burma’yı eleştiriyor…

“Ben kendi adıma Metin Burma’nın çalışmalarından memnun değilim. Halkla iç içe değil. Seçimden seçime görüyoruz kendisini. Sahil şeridimiz Atakum’un en güzel yeri. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olduğunu da biliyorum. Ama Atakum Belediyesi’nin de  el atılması lazım.” 

Tıkman’a göre, Büyükşehir Belediyesi’nde Yusuf Ziya Yılmaz yine seçimi kazanır. Tıkman,  Yılmaz’dan memnun… Atakum’da seçim yine AK Parti ile CHP arasında geçer. Adem Bektaş yine aday olabilir. İlçe Başkanı Hüseyin Dereli ve İshak Taşçı’yı aday yaparlar mı bilemiyor. 

“Ama” diyor, “Önümüzdeki seçimler, bir önceki yerel seçimlerin tekrarı gibi geçer..”

Yüksel Hendek Karayollarında işçi olarak çalışıyor…

Belediye Başkanı Burma’dan memnun… “Oy verdim, yine veririm” diyor. 

Böyle onluca da fazla konuşacak bir şey kalmıyor…

Adama “Niye oy verdin, neden yine vereceksin” diyecek halimiz yok…

Vatandaş bize ne derse biz onu yazıyoruz…

Hendek diyor ki; 

“Metin Burma’nın tek handikapı, geçen seçimlerde bazı insanlara çocuklarını işe alacağına dair sözler vermişti. Bu sözleri yerine getiremedi. Hadi, olanakları kısıtlıydı diyelim. Ama işe aldığı öyle insanlar var ki, adamın zaten kendi işi var, bir de belediyede işe başlatmışsın.”

KİMİ ALIRSANIZ ALIN KAVGA ÇIKAR!

Yüksel Hendek böyle diyor ama…

Öte yandan, işsizlik ülke genelinde temel bir sorun…

Bir belediye başkanı ne yapsın?

İşe alınan üç-beş kişinin seçimindeki kriterler elbette ki tartışılır…

Herkesi işe alamadıktan sonra…

Kimi alsanız kavga çıkar mutlaka…

Dursun Ali Solmaz da aynı dertten muzdarip…

Başkan Burma’dan memnun değil…

“Bir çok işsiz inan var ama Başkan Burma iş imkanı yaratamıyor” diyor…

Tamam!

Ben sizin ne dediğinizi duyar gibiyim…

Belediye Başkanının görevi değil tabi insanlara iş alanı yaratmak…

Ama vatandaş bunu nereden bilsin…

Hatırlayın…

Asarcık’ta üç tane teyzeye sormuştum…

“Belediye Başkanı İbrahim Yüce’den memnun musunuz” diye…

Demediklerini bırakmadılar İbrahim Yüce’ye…

Niye? Çünkü hastaneye gittiklerinde…

İstedikleri ilaçların yerine emsal ilaçları yazıyormuş doktorlar…

Halkın şikayeti vardı belediye başkanından!

İyi de, “Başkan ne yapsın” diyemezsiniz…

Halkın içinde olacak ve bunları halka anlatacaksınız…

Yoksa, doktorun yazmadığı ilaçtan bile böyle sorumlu tutulursunuz!

Ve nitekim… Atakum’da insanlar işsiz…

Halk bilinçli olmasa, kim bilir daha neler diyecekler Belediye Bakanına da…

Bakma…

Dursun Ali Solmaz, sıkı bir MHP’liymiş…

Akma Atakum’da fark etmiyor, herkes kardeş…

Adayın güzelliğine bakıyor herkes…

MHP’li olmasına rağmen Solmaz, “Metin Burma’yı severim” diyor…

Ama oya sıra gelince, ne kadar severse sevsin, eli varmaz!

Ve nitekim Solmaz da oyunu MHP’nin adayına verecekmiş…

Hazır konu açılmışken, MHP’nin popüler adayı Erkan Avcı’yı soruyoruz…

“Avcı’yı nasıl bilirsiniz?”

Henüz tanışmamışlar ama adını duymuş Erkan Avcı’nın…

Solmaz’da yarattığı ilk izlenim olumlu…

PAZAR YERİNDEN ŞİKAYET VAR

Kenan Ulaş, polis emeklisi…

Hayat şartları ağır, ayrıca bir ticari takside şoförlük yapıyor…

“Başkan Metin Burma’dan memnun musunuz” diyorum…

“Ben emekliyim, belediye ile hiçbir işim olmaz” diyor…

Ondan sonra da açıyor ağzını yumuyor gözünü…

Cumhuriyet Mahallesinde her hafta kurulan pazar yerinin kaldırılmasını istiyor…

İyi de niye? Bu Pazar yeri ne yaptı size? 

Pazar kurulduğunda bölgede trafik felç oluyormuş…

Kendisi de pazarın kurulduğu yerin yakınında oturuyormuş…

Sabahın köründe başlıyorlarmış pazar yerini kurmaya…

Gürültüden mahalleli uyuyamıyormuş…

Burada modern bir Pazar yeri kurulsa, insanlar alışverişlerini orada yapsa…

Bunlar güzel temenniler tabi…

“Kime oy vereceksiniz” diye soruyorum…

El cevap: “Hiçbirine oy yok, sandığa bile gitmeyeceğim” diyor…

Ama sandık darılır!

Bütün bu taleplerin olabilmesi için sandığa gitmek lazım!

Sandığa gidin ki, hesap sormaya hakkınız olsun…

Konuştuklarımız hep orta yaşlı…

Gençten biriyle selamlaşıyoruz…

Anlatıyor…

“Metin Burma’dan memnunuz. Seçimlerde de kendisine destek vermiştik. Yine peşindeyiz. Diğer partilerin adaylarıyla ilgilenmiyorum. Kim olursa olsun… MHP’nin aday adaylarından Erkan Avcı’yı tanıyorum. Atakum’da CHP ve AKP adayları yarışır. Seçimi yine Burma kazanır.”

Genç arkadaşın dediği bu, ama ne hikmetse adını vermek istemiyor. 

Ee! Ne var bunda? Söylesene adını…

Yine adını vermek istemeyen bir Atakumlu…

Başkan Burma’dan memnunmuş, “Sorunlarımızı çözemedi ama çözse de çözmese de yanındayız” diyor.  

Bu nasıl bir sevgi anlamak mümkün değil…

Başkan Vekili Sayın Hayri Erdönmez’in de arkadaşıymış. 

Biz de tanırız Hayri Erdönmez’i!

Hayri Erdönmez halkla ilişkileri iyi olan biri, Atakum’da seviliyor. 

Bu da Metin Burma için olumlu bir şey tabi…

Bizim dikkatimizi çeken şey, ismini vermek istemeyenlerin ruh hali…

Hangi gerekçeyle isimlerini saklıyorlar ki…

Sırf bu bile araştırma konusu olabilir…

Korku toplumu gibi…

Bu durumu ismini vermeyen Atakumluya soralım dedik…

Dedi ki: 

“Bugünlerde bir işyeri açmaya çalışıyorum. Devletle sürekli istişare halindeyiz. Bu ülkede iş yapmak isteyen küçük esnafa her zaman güçlük çıkarılır. Prosedür çok geniş... İnsanlar ekmek parası kazanacak ama mevzuat hazretlerini aşamıyoruz. Bir de CHP veya ‘Metin Burma’ dedik diye fazladan sorun çıksın istemiyoruz…”

Çok ilginç…

Bunu da mı görecektik?

İKTİDAR PARTİSİNİN AVANTAJI

Turhan Dülger, ayakkabı boyacısı…

30 yıldır boyacılık yapıyor, bu süre içinde 15’ten fazla seçim ve bir o kadar da belediye başkanı görmüş…

En iyi o bilir…

“Başkan Metin Burma nasıl, çalışıyor mu?”

“Elinden geleni yapıyor” diyor…

Turhan Dülger, hiç kimsenin sözünü etmediği bir ayrıntıyı dile getiriyor…

Diyor ki; Metin Burma çok daha başarılı olabilirdi. Ancak iktidar partisinden olmadığı için, olanakları kısıtlı…”

Dülger bunları söylerken, ‘AK Partili bir başkan gelsin’ mi demek istedi, yoksa ‘CHP iktidar olsun’ demek istedi pek anlayamadık tabi…

Bunun üzerine tuzak sorularla gittik üzerine, “CHP iktidar olsaydı Metin Burma’nın artısı olurdu…”

Doğru tabi! Ama bu durum şimdilik pek uzak bir ihtimal olarak görülüyor…

Dülgere göre Atakum’da yine CHP ile AK Parti yarışır…

“Sen hangisini istersin” diyoruz…

“Benim için fark etmez, hangisi iyi ise o gelsin” diyor…

Ee! Dülgerin hedef kitlesi geniş! 

Sadece CHP’lilerin ayakkabısı yok!

AK Partiler de potansiyel müşteri, onlar da ayakkabılarına Dülger’e boyatıyor…

Yaşar Garipoğlu emekli…

Başkan Burma’dan da çalışmalardan da memnun…

Burma yeniden aday olursa yine kazanırmış…

Eski Belediye Başkanı Adem Bektaş da esnaf esnaf dolaşıyormuş…

Ama AK partinin yeniden Bektaş’ı aday göstereceğine inanmıyor…

Kim olur peki? Hüseyin Dereli, İshak Taşçı veya diğerleri…

Onu da bilmiyor…

“Bu seçim, geçen seçimin tekrarı gibi olur, CHP yine az farkla kazanır görüşünü” savunuyor…

Ya Büyükşehir…

CHP’nin iddiası olur mu Büyükşehir Belediyesi için?

Çok zor, çok zor…

Diyor ki, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Karayalçın veya Haluk Koç aday olmayacağına göre, CHP’nin kazanması çok zor görünüyor…” 

Yusuf Ziya Yılmaz’a şans veriyor…

METİN BURMA HALK ADAMI

Serkan Birben, Atakentte’ki Aşiyan Kız Yurdu’nun işletmecisi…

Metin Burma’yı nasıl bulduğunu soruyoruz…

“Enkaz devralmıştı, buraya kadar çok iyi götürdü, borçları ödedi. Üstelik konuyu da uzatıp sakız etmedi, eski başkanla sürtüşmeye girmedi” diyor…

Başkan Burma’yla ilgili yapılan bazı eleştirileri de Birben yanıtlıyor… 

“Başkan konser de yapacak, tiyatro da yapacak, park da bahçe de yapacak elbette. Sadece çöp toplamakla bu işler olmuyor” diyor…

Ayrıca Burma’nın yaptığı birçok şeyin görülmediğini söyleyen Birben, “Çünkü Atakum o kadar hızlı büyüyor ve gelişiyor ki, ne yapılırsa yapılsın bu büyümeye karşı, yapılanlar geride kalıyor. Sürekli bir koşu içinde olmak lazım, Atakum Belediyesi de bunu yapmaya çalışıyor…”

Serkan Birben duyarlı bir vatandaş, meselelere de hakim, olan bitenin farkında…

Başkan Burma’nın bir zorluğuna da dikkat çekiyor: 

“Atakum artık Atakum’dan ibaret değil; Altınkum, Atakent, Kurupelit, Taflan birleşti. Bu kadar geniş bir alana hizmeti yaymak kolay değil. Ona rağmen Burma tecrübesiyle üstesinden geliyor. Bu da yetmiyor, Büyükşehir’in yapması gereken asfaltlama işlerini bile kendisi yapmak zorunda kalıyor. Biz halkız, bunların hepsinin farkındayız.”

Serkan Birben’de laf bitmez…

Konuyu değişelim diye, AK Parti’nin olası adaylarını soruyoruz…

Adem Bektaş da İlçe Başkanı Hüseyin Dereli de İshak Taşçı da…

Ya da parti kurmaylarının gizli ajandalarında yer alan her hangi bir isim de aday olabilir…

MHP’den de muhtemel aday Erkan Avcı’yı görüyor…

Cemalettin Kola da bir ihtimal…

Burma’nın sürekli halkın içinde olması nedeniyle yine seçimleri kazanacağını düşünüyor…

SAHİL YOLUNA GİREN TIR’LAR

Fotoğraflarımızı Gazeteci arkadaşımızı Oktay Öztürk çekiyor…

Farklı noktalardan farklı görüşler almak istiyoruz…

Yoksa yazıda renk olmaz… Aynı şeyleri yazıp dururuz…

Atakum’u geçtik, Çatalaçam’a doğru gidiyoruz…

“Atakent sahilinde yaşayanlardan da birkaç görüş alalım” dedik…

Bisikletin selesinde bebeği, bir anneyle karşılaştık…

Elif Bayram’la konuşuyoruz…

Elif Bayram üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz…

Türkiye’en en temel sorunlarında biri de işsizlik…

İyi de Belediyeler ne yapsın? Bazıları çöpleri bile toplamaktan aciz!

Daha önce İlkadım’da oturuyor, orada oy kullanıyormuş…

Körfez Mahallesinde bir siteye taşınmışlar, artık oyunu burada kullanacak…

Yeni geldiği için Metin Burma’nın çalışmalarından pek haberi yok…

Ama Büyükşehir Belediyesinden yana çok dertli; çok…

Yazalım buradan taleplerini, belki Büyükşehir’den bir yetkili duyar da bizim de bir katkımız olur…

Sahildeki bisiklet yolu… Elif hanım, “Bisiklet yolu işgal altında” diyor…

Bisikletlilerin dışında herkes bu yolu kullandığı için yol iptal…

Ayrıca sahil yolu, çocuklar için bile güvenceli değilmiş…

Çünkü bu yola, değil özel araçlar, TIR’lar bile giriyormuş…

He ya… Bildiğiniz TIR…

Çocukların gezdiği, ailelerin dinlendiği sahilde TIR’lar kol geziyormuş… 

Üstelik Körfez Mahallesinde bir çocuk parkı bile yokmuş…

Koca Marina’yı oraya yapmayı akıl edenler, bir çocuk parkı bile yapmamışlar…

Büyük eksiklik…

Elif hanım o kadar dertli ki, inanın, seçimlerde ne yapacağını kime oy vereceğini soramadık bile…

Ama Büyükşehir konusunda bu kadar tepkili olduğuna göre…

Yine de belli olmaz elbette…

Kalkarız kızdıklarımıza oyumuzu veririz… Ertesi gün yine kızarız!

Biz böyleyiz…

Sözün özü: 

Bu çalışmamız da burada bitti…

Bir daha ne zaman, nasıl karşınıza çıkarız belli değil…

Atakum’da,,,

“Tarih tekerrür edecek” diyenler çoğunlukta…

Ancak henüz çok erken…

Şimdilik sadece mevcut Başkan Metin Burma’yı görüyoruz…

Diğer partilerin adayları da netleştikten sonra…

Olacakları daha rahat tahmin etmek mümkün…

Esen kalın...

Ragıp GÖKER - ATAKUM 2

Atakum’ da seçimin kaderini MHP adayı belirler.

Atakum’da rastgele yaptığımız görüşmelerde çıkan sonuca göre, seçimin Metin Burma ve Ak Parti adayı arasında geçeceği söylenebilir ama bilinen gerçek şudur:

Seçimin kaderini ve seyrini MHP’ nin adayı belirleyecektir.

Bu kesin.

Bizim Gazete “Halk ne diyor” diye bir çalışma başlatmıştı biliyorsunuz. Bu çalışma bugün sona eriyor.

Seçimlerle ilgili en iyi fikri halk verir buna inanıyoruz. Biz de çalışmamızın bu son gününde de Atakum halkına sorduk. “Belediye Başkanı Metin Burma’dan ve Belediye hizmetlerinden memnun musunuz” diye.

Atakum çalışmamı yapmak için raylı sistem’in Türk-İş durağında inince Medikal Park Hastanesinin bulunduğu tarafa doğru hareketlendim. Bir işyerinin önünde sohbet eden 3-5 kişinin yanına yaklaştım. Görüşüne ilk başvurduğum kişi bir Güneydoğu Gazisi imiş. Adı Birol Gürgör. Genel seçimde de Büyükşehir Belediyesi için de MHP adayına oy vereceğini söylüyor. Atakum’u Ak Parti adayının da kazanmasını istemiyor. Bu nedenle oyunu Metin Burma’ ya vereceğini söylüyor.

Görüşüne başvurduğum ikinci kişi de bir ziraat mühendisi. Adı Murat Geçer. Murat Geçer bir mühendis ama işsiz. İşsiz olduğunu da özellikle yazmamı istedi kendisi. Belediye hizmetlerini yetersiz buluyor Murat Geçer. Ancak yine de oyunu Metin Burma’ya vereceğini söylüyor. Yusuf Ziya Ylmaz’ ı başarılı bulduğunu söyleyen Murat Geçer, Büyükşehir’de gönlünden CHP adayına oy vermek geçtiğini ancak CHP’ nin iyi bir aday çıkaramaması durumunda Yusuf Ziya Yılmaz’a oy verebileceğini söylüyor.

Gökhan Güngor, bir seyyar satıcı. Kenan Şara olduğu sürece Büyükşehir için hiçbir adaya oy vermeyeceğini ileri sürüyor. Atakum’da ise Metin Burma’yı seçeceğini belirtiyor.

Kendisinin Adalet Partisi ve DYP kökeninden geldiğini söyleyen işçi emeklisi Erol Yenigün, “Hayatımda ilk defa bir sol partiye oy verdim. Önümüzdeki sene de Metin Burma’ya oy vereceğim. Büyükşehir için de CHP ve MHP’nin adaylarına bakıp kararımı ona göre vereceğim” diyor.

Muhasebeci Turgay Törener ise gerek Atakum’da ve gerekse Büyükşehir’de aday gözetmeksizin CHP’nin adaylarına oy vereceğini söylerken, yanındaki Erkan Cındık söze girerek, “Yaz, ben de Turgay beyin söylediklerinin altına imzamı atarım” diyerek aynı görüşte olduğunu dile getirdi.

CHP’YE EVET BURMA’YA HAYIR

Emekli Ahmet Baltaoğlu farklı bir görüş ortaya koydu. Adem Bektaş’ın Metin Burma’dan kat kat üstün olduğunu ileri süren Baltaoğlu, CHP’ye oy vermek istediğini ama Metin Burma’nın aday olması halinde MHP adayına oy vereceğini, Büyükşehir için ise CHP adayını seçeceğini söyledi.

Vedat İşgören de bir işçi emeklisi, Hükümet yansılı olana herkesin oy verebileceğini önemli olanın muhalefete oy vermek olduğunu söyleyerek farklı bir görüş ortaya attı. Atakum’da Metin Burma’yı başarılı bulduğunu da söyleyen İşgören, Büyükşehir’ de ise CHP adayına oy vereceğini belirtti.

CAMİ CEMAATİNİN ÇOĞUNLUĞU BURMA’YI BAŞARISIZ BULUYOR

Bu görüşmeleri yaptıktan sonra oradan ayrılıyorum. Alpaslan Caddesi üzerindeki bir parktaki kameriyenin altında toplanmış bur guruba rastlıyorum. Namaz vaktini bekleyen bir gurup olduğunu öğreniyorum. Onların görüşleri biraz faklı, şöyle ki:

Saffet Henden, “Metin Burma iyi adam ama iş yapmıyor, oy vermem” diyor. Henden de CHP’li olduğunu ama Burma’yı desteklemediğini söylüyor.

Nuri Tekkeri de emekli işçi, Metin Burma’ya oy vereceğini ama Burma’yı başarılı bulmakla birlikte ekibinin yetersiz olduğunu söylüyor.

Fevzi Bayraktaroğlu, ben sormadan görüşünü hemen açıklıyor. “Ben Saadet Partisi adaylarına oy veririm” diyor.

Süleyman İzgi, Metin Burma’nın çalışmadığına inanıyor ve bu nedenle kendisine oy vermeyeceğini söylüyor.

Mahmut İzci ise oy kullanmayı düşünmediğini söyleyenlerden.

Süleyman Dinç de cami cemaatinden ama farklı düşünenlerden. Metin Burma’yı başarılı buluyor Süleyman Dinç, Burma’ya oy vereceğini ama Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ise başarısız bulduğunu söylüyor.

KÜÇÜK BİR GERGİNLİK YAŞANIYOR

Bu arada kameriye altındaki camii cemaati arasında bir an gerginlik yaşanıyor.  Adını söylemek istemeyen ama cemaatin Durmuş diye seslendiği birisi Süleyman Dinç’in Yusuf Ziya Yılmaz için söyledikleri hoşuna gitmeyince sesini yükselterek ”Adama haksızlık etme çalıştı adam. Neden böyle konuşuyorsun terbiyesiz adam” diye çıkıştı. Bunun üzerine yaşanan gerginlik cami cemaatinin o kişiyi uzaklaştırması ile son buldu.

Balaç Köyünden Hüseyin Yazgan da Metin Burma’yı başarısız bulanlardan. Yazgan, Ak Parti adayına oy vereceğini ve Ak Parti’nin Adem Bektaş’ ı aday göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAHVEHANEDEKİLERE GÖRE BURMA BAŞARILI

Kameriyeden ayrılıp bir kahvehaneye giriyorum. Metin Kara, Metin Burma’yı başarılı buluyor ve oy vereceğini söylüyor.

Davut Kırmemiş ise Metin Burma’yı mevcutlar arasında en iyi bulduğunu söylüyor ve İlk seçimde de aday olması halinde Metin Burma’ya oy vereceğini belirtiyor.

Halis Kurnaz “Bu kahvehaneden CHP çıkar” derken, kendisinin de Metin Burma’ya oy vereceğini ama Burma’nın performansından memnun olmadığının da altını çiziyordu.

TAFLAN VE KURUGÖKÇE YARI YARIYA

Atakum kent merkezindeki halkın görüşünü aldıktan sonra köydeki seçmenin ne düşündüğünü öğrenmek için de Taflan’a gittim.

Ramazan günü de olması nedeniyle camii cemaatine başvurdum.

İşte görüşler: 

Kararsız olduğunu söyleyen Hakkı Baran, boş oy kullanacağını söyleyenlerden.

Metin Burma ve ekibinden memnun olduğunu söyleyen Salim Köse ise, yine Metin Burma’ya oy atacağını belirtiyor.

Hikmet Koç, Gezi olaylarına Samsun’da destek verenleri sokağa Metin Burma’nın çıkardığına inanıyor. Göstericiler arabasına zarar vermişler. Biraz kızgın, bu nedenle Burma’ya oy vermeyeceğini söylüyor.

Yusuf Kılıç, Metin Burma’dan memnun olanlardan “Çalıştı Allah nazı olsun, oy verdim, yine veririm” diyor.

Kurugökçe köyünden Hasan Yavuz, güçlünün her zaman iyi olacağını bu nedenle iktidarın gücünden yararlanılması gerektiğine inanıyor. Hasan Yavuz, Ak Partili olduğunu ama buna rağmen Metin Burma’yı sevdiğini ve oy verebileceğini belirtirken, Büyükşehirde de Yusuf Ziya Yılmaz’ı desteklediğini de söylemekten geri durmuyor.

Sakalından belli ki kendisi bir hacı ama adını söylemedi bir amca, Metin Burma’dan memnun olmadığını söyledi. Ak Parti adaylarına oy vereceğini belirtirken “Ak partili olsun, çamurdan olsun” diyenlerden.

Atakum’un seçimi için Halk’ın söyledikleri bunlar.

Seçim sathı mailine henüz girilmiş değil. Süreç başladığında bize bunları söyleyenlerin görüşleri değişir mi bilinmez. Atakum’un benim objektifime yansıyan şuanki fotoğrafı budur.

Atakum’u kim kazanır?

Bu sorunun yanıtını halkın görüşlerine dayanarak en iyisi verin isterim.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Eski AK Partili vekilden salvolar21 Haziran 2018 Perşembe 19:48
 • Vergi yükünü azaltacağız21 Haziran 2018 Perşembe 19:37
 • Ülke yönetmek tecrübe ister21 Haziran 2018 Perşembe 18:46
 • Saadet'ten 60 isim AK Parti rozeti taktı21 Haziran 2018 Perşembe 18:33
 • CAMADAN TEMPO ARTTIRDI21 Haziran 2018 Perşembe 18:15
 • Millet Kıraathanesi'nin ilk örneği Ünye'den21 Haziran 2018 Perşembe 17:54
 • Sorun mesleksizlik21 Haziran 2018 Perşembe 16:28
 • AK Parti bir millet hareketidir21 Haziran 2018 Perşembe 16:15
 • İYİ Parti'den sandık çağrısı21 Haziran 2018 Perşembe 16:14
 • 24 Haziran'da başaracağız21 Haziran 2018 Perşembe 16:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10