• BIST 93.242
 • Altın 194,798
 • Dolar 4,7657
 • Euro 5,5018
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 30 °C
 • Rize 23 °C
 • Trabzon 26 °C

Siyasi paranoidler

MEHMET AKSOY

Siyasi başarısızlığın altında yatan nedenlerden birisi de paranoid kişilik. Psikoterapist Çiğdem Alper bu kişilik bozukluğunu kısaca şu şekilde açıklıyor:

Başkalarına karşı güvensizlik ve kuşku duyan paranoid kişi kuşkularını, tartışarak, şikayet ederek ya da agresiflikle ifade eder. Paranoid kişiler görüntüde soğuk, objektif ve mantıklı gibi görünebilirler ama genelde saldırgan, inatçı sarkastik; alaycı iğneleyici, ironik davranırlar.

Paranoid kişilik ilk olarak çocuklukta, ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Belirtileri yalnızlık, arkadaş edinememek, aşırı hassas olmak, tuhaf düşünceler ve fantaziler olarak görülür.

Bu kişiler kendilerini iki zıt şekilde görürler: Bir taraftan davranışları ukalaca ve kendini beğenmişçe olmasına rağmen diğer taraftan küçük düşmeye ve aşağılanmaya karşı savunmasızdırlar. Kabul görmeme veya onaylanmama yıkıma sebep olabilir. Bu kişiler genelde kendilerini dürüst, adil ve doğru olarak görürler fakat başkalarının kendilerini yanlış anladıklarına inandıkları için güç kullanarak kendilerini göstermeye çalışırlar. Her zaman diğer insanlar hatalı kendileri doğrudur. Araştırmalar paranoid kişilerin altı temel inanca sahip olduklarını göstermektedir:

Felaket çok yakın.

Dünya kötü insanlar ile dolu.

Kaza diye bir şey yok; bu tür olaylar kötü niyetli insanlar tarafından gerçekleştirilir

Herkes bana kötülük yapmaya çalışıyor.

Ben haklıyım, diğer insanlar yanlış.

Ben diğer insanlardan farklıyım; başkalarının göremediklerini görebilir ya da hissedebilirim.

 

Paranoid Belirtiler

Başarısızlıktan ve aşağılanmaktan aşırı derecede korkma,

Karşılaştığı kötü davranışları asla affetmemek, kin tutma,

Kuşkuculuk, kıskançlık, çekememezlik,

Sorumluluktan ve suçu üstlenmekten kaçınma,

En sıradan davranışların bile kötü amaçlı olduğunu düşünme,

İnsanların sadık olmadığına dair sürekli şüphe duymak, kimseye güvenmeme

Kendini korumak için aşırı ve saldırgan bir tarz ile hareket etme,

Başkalarını suçlama,

Sabit fikirli, inatçı ve katı bir yapı,

Kızmaya, öfkelenmeye ve agresifleşmeye hazır olma,

Otoriteye karşı başkaldırma

Ukalalık, kendine aşırı güven, herkesten üstün olduğuna inanma

Yalan söylemeye ve gerçekleri farklı göstermeye eğilim

 

 

Hızlı alınan çok yavaş affeden Paranoid kişiler arkadaşlarından sadakat gördüklerinde çok şaşırırlar ve hatta inanamazlar, çünkü bir sorun olduğunda herkesin kendisine saldıracağını ya da umursamaz davranacağını beklerler. Başkalarından gelen iltifatları genelde gizli eleştiriler ya da daha iyisini yapması için kendisine yapılan baskı veya teşvik olarak algılarlar. Çoğunlukla başkalarının yardım teklifini bir işi tek başlarına beceremediğine dair bir mesaj gibi düşünürler. Başkalarından yardım isteyemezler ve kişisel bilgilerini paylaşamazlar çünkü bilginin kendilerine karşı kullanılmasından korkarlar.

Araştırmalar, Paranoid kişilerin eleştiri ve cezalandırma sonucunda ortaya çıkan utanç ve aşağılanma duygusuna karşı aşırı derecede hassas olduklarını göstermektedir. Doğal olarak bu kişiler otorite sahibi insanlar ile sürekli problem yaşarlar, çünkü özgürlüklerini yitirmekten, köle haline getirilmekten ve bastırılmaktan korkarlar…

Görünümleri gergin, savunmada, sinirli, aşırı hassas ve her an saldırmaya hazır olabilir. Kendilerine yönelik eleştiriyi asla kabul etmezken, başkalarını kritize etmeye ve aşağılamaya meyillidirler. Genelde bu tür insanlar enerji dolu, hırslı, çok çalışan ve başarılı insanlardır. Saldırgan, inatçı ve katı olmalarının yanı sıra oldukça akıllı ve bilgilidirler. Paranoid kişiliğin bir özelliği sorumluluğu başkalarının üzerine atarak suçu kendi dışındaki diğer insanlarda aramaktır.

Tedavi

Araştırmalar düşük dozda verilen bazı ilaçların terapi ile birlikte kullanılmasıyla düzelme sağlanmıştır. Genelde kişilik problemleri psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10