• BIST 93.017
 • Altın 196,210
 • Dolar 4,7667
 • Euro 5,5076
 • Samsun 25 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Ordu 25 °C
 • Sinop 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Amasya 27 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

Son Bahar; 12 Eylül (2)

MEHMET AKSOY

12 Eylül'den önce insanlar ölüyordu, sonra ise insanlık öldü.  O zamanlar dört mevsim vardı. Bahardan sonra kış gelse de kıştan sonra bahar gelirdi. 12 Eylül son bahar oldu, bir daha bahar gelmedi bu topraklara.  ABD Başkanı Jimmy Carter’ın 'Bizim çocuklar Türkiye’de yönetime el koydular' dediği zamandan  kısa bir süre sonra Kenan Evren, bugünkü Bulvar AVM'in yerindeki Samsun Sigara Fabrikasında inceleme yaparken fabrikanın karşısındaki tarihi binadaki  Askeri Hastanede bol miktarda albay, birkaç yarbay ve bir binbaşı vardı. Tek sivil bendim.

Albayların çoğu Ankara’dan Kenan Evren’le gelmişti.

 

Ankara’dan gelen bir Albay, Başhekim Rahmi Saraç'a (Allah'ın rahmeti üzerine olsun) 'Harekata (darbe) kadar komünist olduğun hakkında yüzlerce şikayet geldi Genelkurmaya, hiçbirini dikkate almadım. Ancak şimdi de Faşistleri koruduğuna dair şikayetler geliyor, bu ne iştir?' diye sordu.

Başhekim Kıdemli Albay Saraç, 'Kimin şikayet ettiğini biliyorum, herkes de biliyor burada' dedi ve anlattı:

 Bir gece saat 02.00 sıralarında kapım çalındı. Kapıyı açtım. Birkaç asker ve bir askeri cip kapıda duruyordu. Silahımı çektim. ‘Beni mi tutuklayacaksınız, siz kimsiniz, komutanınız nerede’ diye sordum. “Komutanımız Sıhhiye Okulu’nda sizi bekliyor” dediler. Kapıyı kapattım

 Sıkı Yönetim Komutanını aradım.

 Komutan, 'Abi, çocuklar bir b.. yemişler, buraya kadar gelmeniz gerekiyor, bir tutuklunun durumu iyi değil” dedi. ' Derhal hastaneye nakledin, ben de geliyorum' dedim.

 Komutan kabul etmedi.Nakil sırasında duyulur endişesiyle, Sıhhiye Okulu'na gelmemi istedi. Tedavinin hastane dışında yapılamayacağını, başka çarenin olmadığını söylediğimde, kabul etti. Saat 02.30 gibi Sigara Fabrikası’nın yanındaki şu an içinde oturduğumuz hastanede buluştuk.

 

Sorguladıkları bir genci getirdiler. Ben Bulgaristan, Çin ve benzeri gibi ülkelerde de doktorluk yaptım, çok farklı vakalarla karşılaştım. Ancak böyle bir vakayla hiç karşılaşmadım.

 

 O kadar çok işkence görmüş ki genç. Tıbben izah edilemeyecek bir tansiyon ve nabız ölçüyorduk birkaç dakika aralıklarla. Rakamlar bir sıfırlanıyor, bir astronomik rakamlara ulaşıyordu. Hasta gidip geliyordu, ölüp, ölüp tekrar diriliyordu.Yaşaması tam anlamıyla mucizeydi. Komutan da olanı biteni izliyordu.

 

 'Bir insana bunu nasıl yaptınız? Bu işkenceye manda bile dayanmaz. Hastanın kurtulma ümidi yok. Ancak kurtulursa işkence gördüğünü rapor edeceğimi söyledim.' Aramızda çok şiddetli tartışmalar oldu. Söz konusu kişinin Faşist Hüseyin Kurumahmutoğlu ve birçok cinayetten sorumlu olduğunu söyledi.

 Ben de 'İyi ya zaten asılacak. Siz niçin öldürüyorsunuz? Bırakın mahkeme idam cezası versin ve infaz edilsin, siz yargısız infaz yapmayın'dedim, Komutan 'Suçu kabul etmeden nasıl cezalandırılacak? Önce suçu kabul ettirmemiz gerekiyor' dedi.

 

Ben tedavi ettim. İyileşti ve rapor düzenledim. Bu nedenle Ülkücüleri koruyor diye hakkımda şikayette bulunuldu. Faşistlikle suçlanan Yarbay Dr. Turgut Tokaçoğlu da komünist bir tutukluyu tedavi edip rapor düzenlediği için komünistlikle suçlanıyordu. Bizim burada 'Faşistlik ve Komünistlik' damgası böyle vuruluyor dedi başhekim.

 

Söz konusu H. Kurumahmutoğlu buralardaki sorgudan ateist, hatta komünist olarak bilinen bir başhekim sayesinde sağ salim kurtuldu ve Ankara’da sürdürülen MHP davasının sanığı olarak Mamak Cezaevine gönderildi. Mahkemesi devam ederken, namaz kıldığı bir sırada  TSK’nın cezaevinde şerefli Türk Ordusunun şerefsiz bir askeri tarafından kafasına dipçikle vurularak katledildi. Samsun'da Komutanla başlayan yargısız infaz Ankara'da hain bir erle tamamlandı.

 

 Türk Ordusu Türk milletinin bağrından çıkmıştır. 12 Eylül Darbecileri, TSK’yı Türk milletinin bağrından kopardı, milletsiz ordu, ordusuz bir millet olamayacağı halde, ordu millet bütünleşmesi bir daha sağlanamadı. Ülkücüler hiçbir zaman orduya ihtiyaç duymadı, ama Genelkurmay Başkanları 'asimetrik bir savaşla(oransız güçle) karşı karşıyayız' diyerek örtülü bir şekilde Ülkücülerden istediği desteği almış değiller. Askerin yapmadığı görevini yaptıkları için dar ağacına gönderilenler gibi geride kalanlar da Evren'e hakkını helal etmediği gibi; orduyla da henüz el sıkışmış değil.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10