• BIST 107.700
 • Altın 144,091
 • Dolar 3,5280
 • Euro 4,1445
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 28 °C
 • Ordu 27 °C
 • Sinop 22 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 25 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 27 °C

SÜLEYMANİYE KÜTÜPHANESİ, YAZMA ESERLERi HAZİNESİ

AHMED HALEBİ

Türkiye’yi  her fırsat bulup ziyaret ettiğimde, tarihi yerleri , müzeleri , ziyaret etmeyi, gezi programımın içine almayı çok ister ve önemserim.

Bir defasında  , İstanbul’daki Süleymaniye kütüphanesini ziyaret ettim.Bu ziyaretimin amacı , hakkında çok şey okuduğum ve duyduğum, Süleymaniye Kütüphanesinin dünyanın en fazla el yazma eseri ihtiva eden  bir kütüphanesi  olmasındandı.

Süleymaniye Kütüphanesi , 67.359 tane el yazma eserin ve insani değerlere hizmet eden ve çeşitli konularda yazılmış 49.663 civarında eski baskı , ender eserin (kitabın ) bulunduğu birinci derece de önemli bir yerdir.Süleymaniye Kütüphanesi Osmanlının birinci halifesi Sultan 1.Selim ‘den sonra halife olan Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilen Süleymaniye Külliyesinin (kampüsünün) bir parçasıdır.

Her gazeteci yazar gibi , bende daima gittiğim yerlerde ,son derece dikkatli davranan biriyim. Öğrendiğime göre, külliye;  hayır işleri için kurulmuş bir vakıftır. Ayrıca Camiiye bitişik olarak yapılmış, okul, öğrenci yurtları, doğum hastanesi, su yolları, aşevi , çarşı, mezarlık, eşya depoları, fetva daireleri(odaları) ve 5 bin metre kare bir kütüphanesi vardır. Bu binanın yapım aşaması yaklaşık 7 sene sürmüş ve  Külliyenin açılışı hicri 950 senesinde Sultan Süleyman tarafından yapılmıştır.

En eski el yazma eser , Kur’an’dan bir cüzdür.Bir ceylan derisi üzerine , kufi yazıyla yazılmış bir Kur’an hattıdır. Bu Kur’an Cüz’ü , Hicri 3.yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir.Bu el yazmalarının başında , Kur’anlar gelmektedir.Burada , şöhretli hat üstadlarının yazdığı Kur’anlar vardır.Meşhur Hat uzmanı Yakut Musta’sımi hattıyla yazılmış Kur’an vardır.Bu hat eserinin ölçüsü büyük ve küçük şeklindedir.Hoca Mustafa, kasasında 1 rakamı tahtında bulunur. 246 yapraktır. 16*10 cm . ölçüsünde yazılmıştır.Ayrıca, Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Sultanın kütüphanesinde 19.numarada kayıtlı Kur’an vardır. Bu el yazmalı Kur’anın sonunda şu cümleler yazılıdır; ‘’ Bu Kur’anı İbni şeyh adıyla maruf Hamdullah 89 yaşında , ihtiyarlık döneminde , başı titrerken yazmıştır.Peygamberimize Salatı Selam olsun. Bu Kur’an 20*13cm ölçüsünde yazılmıştır.’’

Ve ayrıca Süleymaniye Kütüphanesinde otlar hakkında el yazma eseri vardır. Bu kitabın yazarı Yunanlı Dr. Lisan Diyaskrittir. Roma İmparatorluğu devrinde , İmparator Neron zamanın, Ayn Zerbe’de  milattan önce 54-68 yıllarında yaralı bir şekilde yaşamış bir doktordur.Sthefan Bin Basiel ‘den önce Abbasi halifesi Mütevekkil Al Allah devrinde , bu kitap Arapçaya çevrilmiştir.Tercüme Hanin Bin İsak Tarafından düzeltilmiştir. Kitabın çeşitli isimleri vardır; (otlar , kitabul haşaiş / otlar kitabı) gibi.

Sultan Abdulhamit döneminde,  el yazılı eserlerin yer aldığı fihrist defterleri yer almıştır.Ancak , savaşlar ve doğal afetler yüzünden bazı el yazma eserler kaybolduğundan bu fihristler kafi gelmemiştir.Aynı zamanda Abdulhamit döneminde olmasına rağmen kaybolmuş bazı yazma eserler de vardır.

Ve yine 1979 yılında eski yazma eserlerle ilgili  başka fihristler de yayınlanmıştır.Bu fihrist Türkiye’nin genelinde var olan yazma eserlerle ilgili olup 3 bölüm (ve ciltten) ibarettir.

Aynı zamanda, elektronik fihristlerde vardır.Bu fihrist,  yaklaşık olarak Türkiye’de var olan bütün yazma eserleri, basılı olan veya  yazılı olmayan , karta yazılı olan bütün fihristleri elektronik ortamda toplamaktadır.

İsteğimiz  , üniversitelerin  , Arapça ve İslami eğitim yapan enstitülerin  ve burada   tarihi araştırma yapan öğrencilerin  bu kütüphanenin zengin muhteviyatından bilgi ve kültüründen istifade etmesidir.Çünkü ; bu kütüphane,  çok büyük  tarihi kültürel bir zenginlik içermektedir.

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 

 

*YAZININ ASLI*

 

 

مكتبة السليمانية خزينة للمخطوطات

أحمد صالح حلبي


كلما سنحت لي فرصة بزيارة الجمهورية التركية أحرص على أن يكون ضمن جدول زياراتي زيارات للمواقع التاريخية والمتاحف

وفي إحدى زياراتي كانت مكتبة السليمانية باسطنبول هي الهدف الذي أنشده بعد أن قرأت وسمعت عنها الكثير إذ تعد من أكثر المكتبات العالمية حفظا للمخطوطات

فهي في المرتبة الأولى من حيث عدد المخطوطات البالغة نحو 67359 مخطوطة إضافة إلى نحو 49663 كتاباً مطبوعاً من الطبعات القديمة والنادرة من شتى أنواع العلوم والمعارف الإنسانية وهي جزء من مجمع بناه الخليفة العثماني الثاني سليمان القانوني الذي تولى الخلافة العثمانية بعد والده الخليفة العثماني الأول سليم الأول.

وككاتب وصحفي أحرص دوما على معرفة أدق التفاصيل لأي موقع أزوره ، وقد عرفت أن المجمع هو وقف خيري يضم إضافة إلى جامع السليمانية مدارس وكلية وسكناً للطلبة ومستشفى للولادة وسبيل للمياه وداراً للضيافة وسوقاً وعنابر التموين والمقبرة ودائرة الإفتاء إضافة للمكتبة التي تبلغ مساحتها نحو خمسة آلاف متر مربع واستغرقت عملية البناء نحو سبع سنوات وتم تدشين المجمع وافتتاحه عام 950 هـ  من قبل السلطان سليمان القانوني .

وأقدم مخطوطة في المكتبة هي مخطوطة جزء من القرآن الكريم مكتوب بالخط الكوفي على رق الغزال ويعود تاريخ نسخه إلى القرن الثالث الهجري وتأتي في مقدمة المخطوطات المصاحف الشريفة.
وهناك مصاحف كتبها مشاهير الخطاطين مثل المصحفين الشريفين المكتوبين بخط الخطاط المشهور ياقوت المستعصمي وهما مقاسان صغير وكبير والصغير موجود في خزانة خوجا مصطفى تحت الرقم: 1 ويقع في 246 ورقة ومسطرته 10 × 16 سنتيمترا، ويوجد مصحف تحت الرقم: 19 في مكتبة السلطانة برتويناله والدة السلطان عبد العزيز، وقد جاء في آخره:

كتبه حمد الله المعروف بابن الشيخ في أوان شيبه مع ارتعاش رأسه في تسع وثمانين من عمره حامداً لله ومصليا على نبيه محمد وآله أجمعين” ومسطرة هذا المصحف في 13 × 20 سنتيمتراً.
ومخطوطة كتاب الحشائش ومؤلفها هو الطبيب اليوناني اللسان ديوسقوريد الذي عاش في عين زربة وكان جراحا في الجيش الروماني زمن الإمبراطور نيرون الذي حكم من سنة 54 حتى سنة 68 م. وتُرجم الكتاب إلى اللغة العربية في عهد الخليفة العباسي المتوكل على الله من قبل اسطفان بن باسيل وصحح الترجمة حنين بن إسحاق وللكتاب عدة أسماء منها: الأعشاب أو كتاب الحشائش، أو هيولى علاج الطب.

وصدرت دفاتر فهرسة لمجموعات المخطوطات في عهد السلطان عبد الحميد ولكنها غير كافية حيث فُقِدت بعض المخطوطات أثناء الحروب والكوارث الطبيعية، وأُضيفت مخطوطات أُخرى لم تكن موجودة في المكتبات أثناء العهد الحميدي، وهناك فهارس أُخرى مطبوعة صدرت بعد سنة 1979م وهي تتعلق بالمخطوطات الموجودة في عموم تركيا وعدد أجزائها 30 جزءا وهنالك الفهرس الإليكتروني ويشمل كل المخطوطات الموجودة في تركيا تقريباً سواءً المفهرس المطبوع منها على الورق، أو على البطاقات غير المطبوعة. وأتمنى أن تسعى الجامعات والمعاهد العربية والإسلامية للاستفادة من محتويات هذه المكتبة في بحوث طلابها ودراساتهم التاريخية ، فالمكتبة تضم كنوزا ضخمة من الثقافة والمعرفة . 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10