• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 22 °C
 • Sinop 22 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 17 °C
 • Rize 22 °C
 • Trabzon 23 °C

Suudi Yatırımcılara Türk İmtiyazları

AHMED HALEBİ

Adalet ve Kalkınma Partisi ,Türkiye'de iktidara geldiği günden bugüne ülkenin tam anlamıyla gelişmesi için iki esas yolda yürüyüşüne devam etti. Bunlardan ilki ;  İnsan kaynakları konusunda , insanın gelişmesi için çeşitli öğretim kaynaklarının çoklu oluşu içinde , en iyi  teknik iletişim kaynaklarını seçerek vede tecrübeden istifade ederek gençlerin önünü çeşitli iş imkanları açısından açmasıdır.

İkincisi ;  milli gelir kaynaklarını çoğaltmak olmuştur. Vergi gelirini, esas gelir olmaktan çıkarıp , ikincil gelir konumuna getirmiştir. Türk ve yabancı yatırımcılara , Türkiyede yatırım yapmaları konusunda kolaylıklar sağlamış ve onları cesaretlendirici adımlar atmış ve onlara garantiler vermiştir. Turistik bölgeleri çoğaltmıştır. Turizmin sadece bir bölgeye inhisarına müsade etmemiştir. Bu Türkiye'nin ikdisadi açıdan istikrar bulması için yapılan çalışmalardır.Atılan en önemli adımlardan biri , Avrupa Ülkeleri ile iyi ilişkiler kurmadan vazgeçmeden Avrupa Birliğine girmeye çalışma gayretleri içinde olması ve ayrıca  Arap ve İslam Ülkeleri ile ilişkilerini adeta onlardan biri olarak son derece  güçlendirilmesi olmuştur. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olması ile Türkiye  Avrupalı Devletler karşısında , dün söz dinleyen bir çocuk konumundan , isteklerini kabul ettiren bir aslan konumuna geldi. Avrupa , Türkiyenin Avrupanın söz dinleyen çocuğu olması için çok uğraştı. Bu amaçla , çok  şeyler yaptı.Ancak , O ( Recep Tayyip Erdoğan ) bunu kabul etmedi.Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İslam ülkelerinin veArap ülkelerinin konumunu  uluslararası platformlarda güçlü bir şekilde tescil etti.

Eğer Türkiye , İslam ve Arap ülkeleri ile ilişkilerini artırmaya ve güçlendirmeye devam ederse ve özelliklede Türkiye - Suudi Arabistan arasında ki ilişki ve gelişmeler giderek artarsa,bölgenin ve dünyanın problemleri çözülecektir. Bu birlikteliğin ve uyumun neticesi olarak , Türk Hukümeti Suudi yatırımcılara çeşitli kolaylık göstermeye başlamıştır. Suudi yatırımcılar, bunlardan çok memnundur. Suudi yatırımcılara Türk Hükümeti tarafından  6 noktada yeni kolaylıklar getirilmiştir. Bunlardan bir tanesi: gümrük vergilerinden muafiyet , çifte vergilendirme muafiyeti ve vergi indirimi  , yer tahsisi konusunda taksitle ödeme vs. gibi   

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Müsteşarı Mustafa Göksunun da söylediği gibi ; Türkiyede yatırım yapılacağı vaad edilen sektörler arasında ,otomobil sektörü de vardır. Türkiye 5 sene içinde 1 milyon vasıta üretmek istiyor. Yatırım yapılacak sektörlerin başında yine enerji sektörü gelmektedir. 2023 yılına kadar Türkiyede 130 milyar dolar civarında bir yatırımın yapılması ve  talebin karşılanması gerekmektedir. Gayrımenkul sektörüne gelince , bilhassa istanbul piyasasındaki gayrımenkul alımları  daha çok gelişmiş durumdadır. 2009 yılından beri ,İstanbuldaki gayrımenkul alımları birinci derecede gelmektedir. Aynen , Güneydoğu anadoluda ziraat arazilerinin alınması , ulaştırma konusunda 2023 yılına kadar hazırlanmış, 12 proje ile ulaştırma ve yol kapasitelerinin 3 kat artacağı ve buna ek olarak , bankacılık sektöründe yatırımlar olacağı, 2008 yılına oranla  bu sektörde  % 50 oranda elde edilecek karın artacağı  ve  iletişim ve telekominikasyon ve geçtiğimiz on seneye nisbetle bilgi sahasında  %220 artışın olacağı ve 28.1 milyar dolar gelir sağlayacağı beklenmektedir.

Türkiye dünyada 17. Büyük ekonomiye sahip bir ülke olacaktır .2015 yılında dünyada en fazla 6. Turist çeken ülke konumuna gelmiştir.Yıllık turizm geliri 35 milyar dolar civarındadır. Türkiyeye yabancı yatırımcıların gelmesinin sebebi, son 10 yılda bölgede %5 büyüme hızına sahip en büyük ülke olmasıdır.ve dünya ekonomik krizinden en hızlı şekilde çıkan bir ülke olmasıdır. Avrupa'da en hızlı büyümeye sahip ülke konumunda bulunmasıdır.Yine , dünyada en hızlı büyüyen bir iktisadi kalkınmaya sahip bir ülke olmasıdır. 181 ülke arasında Türkiye yabancı sermeyeyi teşvik ajansı, ilk 15 ajans arasında gelmektedir.

İki ülke arasında koordinasyon , işbirliği ve görüş alışverişi esaslı bir  noktaya ulaşmıştır. Özellikle iki ülkeyi ilgilendiren konularda ve islam ümmetinin çıkarları konusunda, yeri geldiğinde iki ülke yetkililerinin birbirlerine gerçekleştirdikleri  veya uluslararası platformlarda yaptıkları ziyaretlerle önemli işbirliği içine girmiş bulunmaktadırlar.İki ülke İslam ülkelerinin  ayrılmaz bir parçasıdır. Filistin problemine ehemmiyet vermiş ve Filistin halkına yardım etmeye yoğun emek harcamıştır. Araplar - İsrail arasında adil bir çözümü sağlamaya çalışmıştır.Suudi Kralı Faysal Bin Abdul Azizin 1966 senesinde istanbula yaptığı ziyaretten beri ,iki ülke (Türkiye ve Suudi Arabistan ) arasında yapılan ziyaretler İslam Ülkelerine hizmet etme  gayretiyle yapılan çalışmalar olmuştur. ve bu ziyaret ilişkileri güçlendirmiştir. 

Tercüme Eden :

Av. Zekai GÜL

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10