• BIST 104.697
 • Altın 146,590
 • Dolar 3,4725
 • Euro 4,1668
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 37 °C
 • Ankara 33 °C
 • İzmir 35 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 27 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 34 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 26 °C

‘ Tahrif Edilmek İstenen Sultan Süleyman Gerçeği ‘

AHMED HALEBİ

Bir müddet önce , dublajlanmış Meksika,dizileri, bu dizileri yayınlayan ilk televizyon kanalı olmak için   yarışan    Arap Televizyon kanallarında   , Fiyatları ne olursa olsun , öncelik alıp , seyredilen birinci dizi olmak için yarışıyorlardı.

Bir anda Meksika dizileri kayboldu. Yok oldu. Onun yerini, içerik ve şekil olarak eskisinden daha iyi olmayan dublajlanmış Türk dizi filimleri almaya başladı. Bu dizi filmler, Arap Televizyon izleyicilerine, Müslüman Türk halkının örf ve adetlerine de ters olan dramatik olaylar nakletmeye başladılar. Bu ( Türk ) draması, hakikatleri bilmeyen Arap izleyicide, belki onu da geçerek, derin tesir ortaya çıkardı. Film Üreticisi şirketler, Arap izleyiciyi kendine çekmek ve daha fazla tesir meydana getirmek İçin önemli rol oynadılar.

İşimin gereği, birçok mühim bazı şahsiyetler ve sorumlularla beraberliğim oluyor. Bunlardan en belirgin olanı ve sürekli karşılaştığım, Türkiye’nin Cidde Başkonsolosu Fikret Özer’dir.  Onunla konuşmalarımız daima dublajlanmış Türk dizileri üzerine oluyordu.

 Bir defasında, beni Sultan Süleyman’ın Şahsında somutlaşan’ Sultanın Haremi filmi’  önünde (arifesinde )durdurdu ve dedi ki; Birçok insan, Sultan Süleyman’ın birçok menfi fotoğrafının yer aldığı, Sultan’ın Haremi adlı filmi izliyor. Fakat, onun kavgasından savaşlarından ve ıslahat programlarından habersizler, bilmiyorlar. Ben, Mohakis (Mohaç üzerinde duruyorum. Ortada Bu yeri ve konuyu bilen var mı?

Bu sadece; savaş değildir. Kıyımdır… Kanuni Sultan Süleyman’ın Elçisi, Macar Kralından vergi almaya gittiğinde, O zaman, Avrupa’nın lideri Olan 2. Vilad Yıslaf aynı zamanda, Avrupa’da Hıristiyanların hamisiydi. Vatikan’dan, Papadan gelen bir işaretle, Kanuni Sultan Süleyman’ın elçisini öldürdü. Avrupa ve Kilise, Sultan Süleyman’ı öldürme konusunda birlik içine girdi. Sultan Süleyman’da Ordusunu hazırladı. Sultanın Ordusu 100 bin savaşçıdan 350 toptan, 800 gemiden ibaretti.  Avrupa da, Ordusunu hazırladı. Avrupa ordusu; 200 bin süvariden oluşuyordu. Bunların 35 bin kadarı tepeden tırnağa zırh giymişti. Sultan Süleyman; yaklaşık 1000 km yürüyüşe geçti. ( Yaklaşık mısırın uzaklığı kadar ). Allah yazmasın, kaderde ordu yenilgi yaşarsa, yol güvenliğini temin için, Yoldaki bütün kaleleri fethetti.

Ordusu ile meşhur Tula Nehrini geçti. Macaristan’ın güneyinde ve Doğu Romanya’da Mohakes ( Mohaç ) ovasında, Filad ve bizzat Papa’nın idaresindeki birleşik Avrupa Ordusunu bekledi.

 Romalı ve Macar ordusunda baştan aşağı zırhlı süvarilerin çok oluşu ve bu askerlere ok atışlarının, kılıç darbelerinin ve kurşunun; zırhları sebebiyle işlemeyecek olması ve onlara ulaşmanın bir yolunun bulunmaması, Süleymanın çok önemli Taktik problemiydi.

Sultan Süleyman sabah namazını kıldı. Ordusunun önünde durdu. Osmanlı ordusu, bakanın bir başkasını göremeyeceği (azamette )şekilde dizilmiş Avrupa ordusu karşısındaydı.

       Süleyman Ağlamaklı bir sesle onlara dedi ki;

‘ Muhakkak ki, peygamberimiz Muhammed ( S .A . V. ) ‘in ruhu, sizi sevgi ve

muhabbetle bekliyor’ .Ordu, hep beraber ağlamaya başladı.

 

 İki ordu birbirine girdi.

 

Sultan Süleyman; Orduyu 10 km boyunca, 3saf halinde ayırdı. Yeniçeri askerini, ön safa, başa koydu. 2. Safa; atlı hafif süvarileri ve onlarla birlikte gönüllüleri ve yaya askerleri koydu ve sonunda da toplar duruyordu.

 

Macarlar, ikindi namazından sonra, aniden saldırdılar. Sultan Süleyman yeniçeriye 1 saat sabretmelerini ve bu saldırıya dayanmalarını ve daha sonrada çekilmelerini istedi. 2. Safta olan hafif süvarilerine ve yaya birliklerine kanatlara doğru, geriye çekilmeksizin hat açmalarını istedi.

 

Hakikatte, yeniçeri askeri kahramanca dayandı. Ardarda yapılan 2 hücumdan sonra, Avrupalı yaya askerler tamamen yok edildi. 20 bine ulaşmış haçlı askerleri, bir hücuma

Kalkmıştı ki, Avrupa’nın vurucu kuvveti, tamamı zırhlara bürünmüş süvari güçleri, tamamen dağılıverdi. Zaman; kanatlara çekilme zamanıydı. Hat açma anıydı. Yeniçeri kanatlara çekildi. Onu, yaya askerler takip etti. Osmanlı Ordusunun kalbi tamamen açıldı. Avrupa kuvvetlerinin 100 bin süvarisi, bir anda Osmanlı ordusunun kalbine doğru giriverdi.

 

Felaket oldu… Aniden kızgın bir şekilde ateş açan Osmanlı topları ile yüzyüze geliverdiler. Toplar, her yönden ateş saçıyordu. Bir saat içinde, Avrupa Ordusu bitiverdi. Avrupa Ordusunun geri saflarında kalan askerler, Tula Nehrine doğru kaçmaya çabaladılar. Aralarında; boğulanlar ve birbirini ezenler oldu. Binlercesi kaçarken, izdihamdan boğuldu.

  

Zırhlı süvariler, attan düştüler. Top ateşinden ötürü, üzerlerindeki zırhların erimesinden sonra, boğuldular. Avrupa Ordusu, teslim olmak istedi. Ancak; Sultan Süleyman’ın kararı, Avrupa Ordusunun şu ana gelinceye kadar, unutacağı cinsten değildi.

Osmanlı Türklerini, bu karardan ötürü hep kinle hatırladılar.  ( Esire Hayır!..) kararı . Osmanlı Ordusu, esir olmak isteyen Avrupalı Askerlere silahlarını geri veriyor; kendilerini savunmalarını istiyordu. Savunmazlarsa ölüyorlardı.

 

Avrupalılar kurtuluştan ümitsiz bir şekilde çarpıştılar. Savaş Filadın ölümü ile bitti.

 

Hıristiyanlığı temsil eden 7 piskoposun ve papanın temsilcisine, 70 bin süvariye rağmen, 25 bin esir ve yaralı ile bitti.

 

Osmanlılar tarafından, Macaristan’ın başkentinde askeri tören gerçekleştirildi.    Herkes, Sultan Süleyman’ın elini öperek, ona saygıda bulundu. Bunların arasında Sadrazamda vardı. Sultan Süleyman, 2 gün devlet işlerini ayarladı. Tanzim etti ve gitti.

 

İşte bu, O,  sureti bulandırılmak istenen SULTAN SÜLEYMAN’dır. 

 

                                                                                              Tercüme Eden

                                                                                             Av. Zekai Gül

 

* YAZININ ASLI *

 

 

حقيقة السلطان سليمان التي حرفت

 

أحمد صالح حلبي

 

قبل فترة كانت المسلسلات المكسيكية المدبلجة ، تحتل مراكز متقدمة في القنوات التلفزيونية العربية التي كانت تتاسبق للفوز بالعرض الأول للمسلسل ، مهما كان سعره .

وفجأة غابت المسلسلات المكسيكية وحلت مكانها المسلسلات التركية المدبلجة ، والتي لم تكن بأحسن حالا من سابقتها في المضمون والمحتوى ، فنقلت للمشاهدين العرب أحداثا درامية تخالف عادات وتقاليد الشعب التركي المسلم ، وبرز  تأثير المشاهد العربي بالدراما التركية ، وتسابقه نحوها دون معرفة الحقائق ، لعب دورا في سعي شركات الإنتاج للعمل على إنتاج مسلسلات أكثر تأثيرا وجذبا للمشاهد العربي .

وبحكم طبيعة عملي كانت لي العديد من العلاقات مع عدد من الشخصيات المتعددة المهام والمسؤوليات ، ومن أبرز الشخصيات التي ألتقي بها بشكل دائم القنصل العام التركي بجدة الأستاذ / فكرت أوزر ، والذي  كان حديثي معه يتمحور دوما حول المسلسلات التركية المدبلجة.

وقد أوقفني مرة أمام مسلسل " حريم السلطان " الذي يجسد شخصية السلطان سليمان القانوني فقال : كثيرون يتابعون مسلسل " حريم السلطان " الذي صور السلطان سليمان في العديد من الصور السلبية ، لكنهم يجهلون  نضاله وحروبه وبرامجه الإصلاحية ، وقال : سأتوقف أمام "  موقعة موهاكس " ، فهل هناك من يعرف هذه الموقعة ؟

إنها ليست معركة ، بل كانت مذبحة...  ذهب مبعوث سليمان القانوني لأخذ الجزية من ملك المجر وزعيم أوروبا وقتها: "فيلاد يسلاف الثاني"، وكانت المجر هي حامية الصليبية في أوروبا وقتها، فقام بذبح رسول سليمان القانوني بأشارة من البابا في الفاتيكان، فقد استعدت الكنيسة وأوروبا جيداً لقتال سليمان القانوني ، فجهز سليمان القانوني جيشه، وكان عبارة عن 100 ألف مقاتل، و350 مدفع، و800 سفينه.، وحشدت أوروبا جيشها، وكان عدده 200 ألف فارس.. منهم 35 ألف فارس مقنع كاملا بالحديد

وسار سليمان لمسافة حوالي 1000 كيلوا (طول مصر)، وفتح معظم القلاع في طريقه لتأمين خطوط انسحابه ، لو حدثت هزيمة لا قدر الله

واجتاز بقواته نهر الطولة الشهير، وانتظر في وادي موهاكس، جنوب المجر، وشرق رومانيا، منتظرا جيوش أوروبا المتحدة بقيادة فيلاد والبابا نفسه ..

وكانت مشكلة سليمان التكتيكية هي كثرة فرسان الرومان والمجر المقنعين بالحديد.. فتلك الفرسان لا سبيل لإصابتهم بالسهام أو الرصاص أو المبارزة ، لتدريعهم الكامل ..
فصلى الفجر، ووقف أمام جنوده وهم ينظرون لجيوش أوروبا المتراصة، التي لا يرى الناظر آخرها، قائلا لهم بصوت باك:
     (
إن روح النبي محمد تنظر إليكم بشوق ومحبة) فبكى الجنود جميعا واصطفّ الجيشان ، واعتمدت خطة السلطان  سليمان على :

وضع تشكيل جيشه بطريقة 3 صفوف على طول 10 كم .. ووضع قواته الإنكشارية في المقدمة، وهم الصفوة، ثم الفرسان الخفيفة في الصف الثاني، معهم المتطوعة والمشاة وهو والمدفعية في الصف الأخير

وهجم المجريون عقب صلاة العصر على حين غِرة، فأمر السلطان قوات الانكشارية بالثبات والصمود ساعة فقط، ثم الفرار... وأمر الصف الثاني الفرسان الخفيفة والمشاة بفتح الخطوط والفرار من على الأجناب، وليس للخلف...
وبالفعل صمدت الانكشارية الأبطال، وأبادت قوات المشاة الأوروبية كاملة في هجومين متتاليين، بقوات بلغت عشرين ألف صليبي في الهجمة الوحدة..

وانقضَّت ( القوة الضاربة ) للأوربيين وهي قوات الفرسان المقنعة بالكامل، ومعها 60 ألفاً آخرين من الفرسان الخفيفه .

وحانت لحظة الفرار وفتح الخطوط ... وانسحبت الانكشارية للأجناب وتبعتها المشاة... وأصبح قلب الجيش العثماني مفتوحا تماما... ودخلت قوات أوروبا بقوة 100 ألف فارس مرة واحدة نحو قلب القوات العثمانية .

فكانت الكارثة...! أصبحوا وجها لوجه أمام المدافع العثمانية مباشرة على حين غرة.. والتى فتحت نيرانها المحمومة وقنابلها عليهم من كل ناحية.. ولساعة كاملة انتهى الجيش الأوروبى..!
وحاولت القوات الأوروبية فى الصفوف الخلفية الهرب لنهر الطولة فغرقوا وداسوا بعضهم البعض، فغرق الآلاف منهم تزاحما، وسقط الفرسان المقنعين، بعد أن ذاب الحديد عليهم من لهب المدافع ، واراد الجيش الأوروبى الاستسلام .
فكان قرار سليمان الذي لن تنساه أوروبا له حتى الآن وللأتراك العثمانيين وتذكره بكل حقد... لا أسرى ..!

واخذ الجنود العثمانيون يناولون من يريد الأسر من الأوروبيين سلاحاً ليقاتل ويرد به عن نفسه أو يذبح حيا!

وبالفعل قاتلوا قتال اليائس من النجاة...وانتهت المعركة بمقتل فيلاد، والأساقفة السبعة الذين يمثلون المسيحية، ومبعوث البابا، وسبعون ألف فارس... ورغم هذا، تم أسر 25 ألفاً كانوا جرحى ...

وتم عمل عرض عسكري في العاصمة المجرية من قبل العثمانيين، وقبَّل الجميع يد سليمان تكريما له، بما فيهم الصدر الأعظم، ونظم شئون الدولة ليومين.. ثم رحل .

هذا هو السلطان .... سليمان القانوني صاحب مسلسل حريم السلطان الذي يراد تشويه صورته .

 

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10