• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 0 °C
 • İzmir 6 °C
 • Ordu 8 °C
 • Sinop 6 °C
 • Giresun 8 °C
 • Amasya 5 °C
 • Rize 8 °C
 • Trabzon 9 °C

‘’Tam bir akıl tutulması’’

‘’Tam bir akıl tutulması’’
Sam-Sev Başkanı Araboğlu, Milli Bayramlarla ilgili uygulamalar için, ‘’Tam bir akıl tutulması’’ dedi

Cumhuriyet Bayramından bir gün sonra anıta çelenk koymak zorunda kaldıklarını söyleyen Rüştü Araboğlu,  kurumsal olmasa bile bireysel olarak bayramlarda anıta gideceğini bildirdi. Türk halkının 88 yıldır Ata’sına saygı gösterdiğini ve bundan kimsenin de zarar görmediğini ifade etti.

‘Araboğlu’ Soyadı, Samsun’da kim için yabancıdır.
Herkes için aşinadır.
Rahmetli Faruk Araboğlu.
Yaşı 40’ın üzerindeki Samsunluların yüzde 80’i tarafından tanınan birisim olduğunu söylersem. Buna kimin itirazı olur.
Kibardı Rahmetli.
Eskilerin tanımlamasıyla ‘Efendi adamdı’.
Nur içinde uyusun.
Fiziki olarak bire bir benzemese de Rüştü Araboğlu’nu, Faruk Abinin bize bir mirası olarak görürüm ben.
Benim gibi düşünenlerin sayılarının da az olmadığını bilirim.
Neden Herkes Onu Konuşuyor’da Rüştü Araboğlu konuk?
Benim arkadaşım olduğu için değil bunun nedeni.
O, Sam- Sev’in Başkanı.
Sam-Sev yani Samsun Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı.
1988 Yılında 200 Samsun Elitinin kurduğu önemli bir vakıf. 24 yıldır Samsun’da her önemli organizasyonun içinde yer alır.
Misal,
Mobil Santral için düzenlenen ‘’Hayır’’ mitinglerinin öncüsü.
Yüzlerce Samsunlu öğrencinin Hamisi.
Samsunspor’umuz gibi gözbebeğimiz kuruluşlardan.
Her bayramda, her etkinlikte vardır Sam- Sev.
Ata’ya saygı duruşundadır her bayramda.
Ama 2002 yılına 19 Mayıs’ta anıta alınmadılar.
Büyük bir yürüyüşü organize ettiler ki; Ben de karımla birlikte o yürüyüşte yer alanlardanım.
29 Ekim’de de anıta gelemediler. Bir gün sonra saygılarını göstermek zorunda kaldı Sam- Sev.
O nedenledir Rüştü Araboğlu’nun söyleşi konuğumuz olması.
Ben tanırım Rüştü Araboğlu’nu ama bilmeyenler için tanıtalım dilerseniz.
Kimdir Rüştü Araboğlu, hayatı Nasıldır?
‘’Basit ve kısa bir yaşamım’’ var dedi.
Öyle dediğine bakmayın renkli bir yaşamı var Rüştü Araboğlu’nun.
Dedesi Tahsin Araboğlu mesela Çorumludur ve Çorum’dan Samsun’a göç etmiştir.
Bu bakımdan Çorumlu olduğunu düşünebilirsiniz Araboğlu ailesinin.
Ama Rahmetli Faruk abi Samsunspor’u kuran o çekirdek kadrodadır. Galatasaray Lisesi mezunudur Faruk Abi. Rüştü’ye de hem Samsunsporlu hem de Galatasaraylı olmayı miras bırakmıştır ama ‘’Ben daha çok Samsunsporluyum’’ diyor Rüştü.
Heyecanlanıyorum ve bu yüzden televizyonda bile maçını seyredemem de özetlerini seyredebiliyorum Samsunsporumun maçlarını’’diyor.
1961 yılında doğmuş Rüştü Araboğlu.
Yazlık Büyük Sinemayı hatırlayanlar bilir. Onun yanındaki bir evde yaşama ‘’Merhaba’’ demiş.
Yaz aylarında dışarıdan merdivenle çıkılan evin balkonunda sinemada film seyrederken çoğu kere elinde fenerle balkona gelen teşrifatçı bilet bile sormuş kendilerine.
Kibar adam ya Faruk Abi, usulünce geri göndermiş balkonuna kadar gelip kendilerine ‘’Sizin biletiniz var mı?’’ diye soran teşrifatçıyı.
İlkokul evlerinin arkasındaki 23 Nisan’da, Ortaokul’da İlkadım Orta okulunda Lise ise Ticaret Meslek Lisesinde okunur.
Neden Ticaret Lisesi?
‘’Babamın işini devam ettirme niyeti’       
Liseden sonra?
Babam sokak olaylarından korktuğu için Üniversiteye girmemi istemedi. Oğlum ben seni bu durumda Üniversiteye göndermem dedi. Ben de askere gittim. Babamın torpil yapmasını da istemedi. İdealistim, Sosyal Demokrasiye de inanırım bu yüzden herkes gibi askerlik yapmak istedi. Hakikaten de babam torpil yapmadı. Çok zor günlerdi. Tümenin çöplüğünde bile görev yaptım.
DÜNYAYI GEZDİM
Askerden sonra bir süre dünya turu yaptım Avrupa’da kaldım bir süre Turist olarak ama. Avrupa’daki yaşam beni çok etkiledi. Oradaki yaşam tarzından çok etkilendim. 1986 yılında da mağazadaki işi babam bana bıraktı. Babam işi bana devretti ama 2004 yılındaki ölümünden bir yıl öncesine kadar her gün mağazaya kadar gelip gitti.
SAMSUNSPOR HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ
1999 yılında bir gün ortak bir arkadaşımla birlikte Erkut Tutu mağazaya geldi. Ben o güne kadar kombine biletimi alarak maça giden bir taraftardım. Erkut Bey o sıralar Hakkı Tomaç’ın başkanlığında Samsunspor yönetiminde çalışıyordu. Hakkı Abi bırakacakmış. Erkut Bey Başkan adayı olmayı düşünüyordu. Enim fikrimi almaya gelmiş. Bana konuşmanın sonunda yönetimde görev teklif etti. Teklif hoşuma gitti. Eşime bu görevi yapmak istediğimi söyledim. Anlayışla karşıladı.
HİÇ DEPLASMANA GİTMEMİŞTİM
O güne kadar hiç deplasman maçına gitmemiştim. Yönetici olunca takımla birlikte birçok ildeki deplasmana gittim. Zor bir dönemde göreve geldik. Hiç tanımadığım insanlardan Samsunspor için para istedim. Arkadaşlarımızın kasasında ne varsa alıyorduk. Hasılat gelirlerinden aldıklarımızı geri ödüyorduk ama para istemek tuhaf bir duyguydu.
ŞAMPİYONLUĞUN KEYFİNİÇIKARAMADIK
Güngören Maçında sözleşmesini benim imzaladığım Dilaver o muhteşem golü attığımda çok sevinmiştim. Maç bittiğinde büyük bir coşku yaşmıştık. Şampiyon olunca yaşadığımız bütün kötü günleri bir anda unuttuk. Emeğimizin karşılığını almıştık.
ANTEP’E GİDERKEN O TELEFON MORALİMİZİ BOZDU

Şampiyonluk maçından sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçına giderken eşlerimizi ve çocuklarımızı da yanımıza aldık. Ulusoy’dan bir otobüs kiralamıştık. Müthiş keyifli bir seyahatti. Ama Antep’e varmadan Erkut Bey’e bir telefon geldi. Erkut Bey’in keyfinin kaçtığını gördük. Görevi bırakmamız istenmişti. Bütün kafile bu haberle yıkılmıştı adeta.
RİZE MAÇINDAN SONRA SOYUNMA ODASINDA MAHSUR KALDIK
O telefon bizimle birlikte bütün takımın moralini ve konsantrasyonunu bozmuştu. Antep maçından sonra biliyorsunuz sahamızdaki Rize maçını da kaybetmiştik. Şampiyonluk sevincini yaşayamamıştık. Şampiyon takımın futbolcuları ve yöneticileri olarak maçtan sonra seyirci tepkisi nedeniyle uzun süre soyunma odasında mahsur kaldık. Bir taraftar uzun aradan sonra dışarı çıkınca ‘Lan şerefsiz Rize’den kaç para aldınız’ diye bağırdı. Birden dünyanın başıma yıkıldığını hissettim. ‘Allah ne verdiyse’ diye düşünerek o taraftarın üzerine doğru gidiyordum ki, bir Polis memuru ‘Abi ne yapıyorsun sen’ diyerek kolumu tuttu. Kendime gelmiştim. Bana hiç yakışmayan bişey yapacaktım. Takımımızı şampiyon yapmanın keyfini çıkaramadık. Burnumuzdan geldi yani.
Sam-Sev günleri nasıl başladı?
Babamın 2004 yılındaki vefatından sonra bir gün Sadi Abi (Subaşı) beni aradı. ‘Vakfa kadar gelir misin ’’dedi. Sadi Abi, babamın Vakfa Vasiyet bıraktığını söyledi. Vakıflarla ilgili yasa değişmeden önce kurucularının dışından vakıflara yeni üye alınamıyordu. Ancak kurucuların vasiyeti doğrultusunda üye olabiliniyordu.
SASEV BABAMIN MİRASI
Babam Sam-Sev’in 200 kurucu üyesinden birisiydi. Vasiyetinde Sam-Sev senedini bana miras olarak bırakmış. Onurlu tertemiz bir miras yani. Sadi Abi’ de bunu bana tebliğ etmek için beni Vakfa çağırmış. Daha sonra da bana Yönetim Kurulu Üyeliği teklif etti. 2004- 2006 yıllarında  Genel Sekreter olarak görev yaptım.2009 yılında da Başkan oldum. Sam-Sev bir sivil toplum örgütü olarak geliri olmayan bir örgüttü. 22 yılda iki başkan çıkarmış Sadi Subaşı ve Refik Moral’dan sonra ben üçüncü başkanıyım.
ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTIK
Sam-Sev, Samsun için çok önemli bir kurumdur. Spor’da, Eğitimde ve tanıtımda önemli işlevleri olmuştur. 600 öğrenciye burs verilmiştir. Çevre için etkinlikler yapmıştır. Örneğin bugün kapalı duran Mobil Santralin kurulmasını engellemek için çevre birlikteliğini oluşturmuş. OMV Santralinin kurulmaması içinde mücadele ettik. Ama Mobil Santral mücadelesinde anımızda olan Samsun Barosu bu kez yanımızda olmadı. !9 Mayıs törenleri için katkı verdik.
BİZ AKTİVİST DEĞİLİZ
Sam-Sev Aktivist bir gurup değildir.Biz elimize döviz alıp sokaklarda eylem yapamayız.Bizim bir tarzımız ve duruşumuz var.OMV Santralinin kurulmasını engellemek için gidip kendimizi Terme’deki inşaata zincirleyemeyiz. Tepkimizi koyarız. Kamuoyunu da bilinçlendirmeye çalışırız. Yatırım düşmanı da değiliz.Bin yılda oluşmuş bu ovaya Santral kurulmasını istemiyoruz. ‘Gidin Başka bir ilde kurun’ diyoruz.
KUTLAMA PLATFORMU KURDUK
19 Mayıs kutlamaları için halkın katılımı engellendiği için 19 Mayıs’ı kutlama platformunun oluşmasına öncülük ettik. Bayrak altında yürüyüş düzenledik. Valilik şehir içinde yürümemize izin vermemesine rağmen binlerce Samsunlu bayrağın altına girerek yürümüştür.
TAM BİR AKIL TUTULMASI
Türk Halkı atasında 88 yıl anıtlara giderek Ata’sına saygısını göstermiştir. Şimdi bu yıldan itibaren bu engellenmek isteniyor. Türk Halkı’nın Ata’sına saygı göstermesini engelleme ve Milli Bayramlarımızı Halkımızla birlikte kutlanmasını engelleme çabaları tam bir akıl tutulmasıdır. Sam-Sev olarak her bayramda Ata’mıza saygımızı göstereceğiz. Bunu kurumsal olarak yapmasak bile ben bireysel olarak her bayramda Anıta gidip Ata’ma saygımı göstereceğim.

Ragıp GÖKER
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10