• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 19 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 12 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 13 °C

Tarihe Türkçe Düşülen Bir Not : Selahattin Eyyubi

ZEKAİ GÜL

Tarihe Türkçe Düşülen Bir  Not : Selahattin Eyyubi

Medine-i Münevvere'de İslam Üniversitesinde öğrenciyken , çok sevdiğim Suriyeli Hocam Abdulilah , bir gün  derste Selahaddin Eyyubi'den bahsetti. Çok gururlandık. Omuzlarımız kabardı. Ancak , Selahaddin Eyyubi'nin bir kürd olduğunu söyledi. Çok şaşırdım. Çünkü, bu bilgi, ben çocukken bize ders kitaplarında öğretilen bilgiye aykırıydı.  

Yıllar sonra , Şam'da Emevi Camiinden çıkıyordum.Hamidiye çarşısına girmeden sağa kıvrıldığımda , Selahaddin Eyyubi'nin  mezarıyla karşılaşdım . Çok heyacanlıydım. Emevi Camiine gelirken surların hemen yanında, Selahattin Eyyubi'nin heykelini gördüm.Yıldırım gibi bir atın üzerinde, şimşek gibi çakan Selahattin Eyyubi, karşımda temessül etmiş ( heykel halinde ) duruyordu.Zannettim ki ; Selahattin Eyyubi ve Nureddin Zengi , otağını buyaya kurmuş. ve ben bu otağa adeta , onları ziyarete gelmiş gibiydim . Ortada Selahattinin otağı yoktu. Ancak ,  ebedi istiratgahı oradaydı. Mezarın başı Selahaddin Eyyubiye dua eden kuzey afrikalı (Cezayirli , Faslı ) müslümanlarla doluydu.

Sosyalpsikolojide ,iletenin mesajının muhatap tarafından doğru okunmasını engelleyen  ( dedikodu , iftira ve karalama ) faliyetine gürültü ismi verilmekteydi.

Bilinçsiz topluluklar ve halklar, sosyal psikolojinin gürültü dediği bu kavramı, herzaman  kötü  kullanmışlardı. Bu anlamda , soyu hakkında gürültü yapılan ve şanına gölge düşürülmek istenen bu aslan parçası Türk komutanının soyu gizlenmeye çalışılmıştı.

Mevlana farstı ,  Nasrettin hoca yunanlı , Selahaddin Eyyubi Türk değildi. Türk Kültürü Hakkında neden bu kadar gürültü ( inkar )yapılıyordu. Bunun cevabı , halen golan tepelerinde bulunan Türkmen köylerindeydi.

 Selahaddin Eyyubi'yi kürt olarak gösteren  kaynaklar, Memlüklülerden sonra ki kaynaklardı. Bu kaynaklar ,birçok rivayeti gözardı etmişti.

 Eyyubiler  döneminde yazılmış kaynaklar , Selahaddin Eyyubi'nin Türk olduğunu ifade etmekteydi.

Selahattin Eyyubinin dayısı Şehabettin Mahmut B. Tokuş El Haremiydi. Selahattinin annesi Türk'tü. Kardeşlerinin adları Turanşah ,Tuğtekin ve Böri'ydi. Selahattin annesinden Türkçe öğrenmişti. Kudüs'ü feth edeceği zaman komutanları ile kimse anlamasın diye sadece Türkçe konuşmuştu.

Selahattin Eyyubinin hanımı İsmetüddin hatun , Bahattin Üner'in kızıydı. 

 Selahattin Eyyubi , Nureddin Zenginin ordusunun başına geçmiş ve kudüsü feth etmişti.

Selahaddin Eyyübi'nin  vakanüvisleri ibn şeddad Kadi El Fazıl ve İmameddün El İsfahani gibi kimseler , onu hiçbir zaman kürt olarak anmamışlardı.

Şair İbnü Senaül Mülk , Sultan Selahattin için yazdığı ve ona sunduğu bir şiirinde :

' Arap Milleti Türkler'in Devleti ile Yüceldi.                                                                                                       

Ehli Salib'in davası, Eyyub'un oğlu tarafından perişan edildi. '

Diyerek , daha sağlığında Selahattin'in Türk olduğuna işaret etmişti.

Selahattin Eyyubi'nin Türk olduğu konusunda çalışma yapmış önemli  isimlerden biri de, kardeş Azerbaycan'ın önceki Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Ebul Fez Elçibey'di. Allah Mekanını Cennet eylesin.

Ebul Fez Elçibey , Selahattin Eyyubi ve Soyu Hakkında Söylenen Yalana İsyan Etmiş ve Selahattin Eyyubi'nin  Türklüğünü dünyaya haykırmıştır.

Kısacası;Selahattin Eyyubi,tarihe Türkçe düşülen önemli bir not  olmuştur.

Herkese selam ve sevgilerimle...

 

Not : Kürtler milletimizin bir parçası olup , kardeşlerimizdir.Türk Ulusundandır. Bu yazı , tarihi bir vakıayı tesbit için yazılmıştır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10