• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 18 °C
 • Sinop 18 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 17 °C
 • Trabzon 18 °C

Taşeronda Mutlu Son

ŞÜKRÜ KARAMAN

Kamuda çalışan taşeron işçilerin umutlu bekleyişi mutlulukla sonlandı.

Yaklaşık 720 bin işçi günlerdir, “kadroya girebilecek miyim? kaygısını taşıyordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kaygıları giderdi, kamudaki tüm taşeronların kadroya alınacağını açıkladı.

Kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde asıl işlerde çalışanlarla birlikte yardımcı işlerde çalışanlar da kadroya girecek.

Daha önceki açıklamalar, kamuda asıl işlerde çalışan taşeronların kadroya alınacağı, yardımcı işlerde çalışanların bu haktan yoksun kalacağı yönündeydi. Eğer böyle bir uygulamaya gidilseydi işçiler arasında adaletsizlik ve hoşnutsuzluk oluşacaktı.

Tüm işçilerin kadroya alınacağının açıklanması ile oluşacak haksızlığın önüne geçildi, olası ayrımcılık ortadan kaldırıldı.

Taşeron işçilik çalışma yaşamının temel sorunlarının başında geliyordu. Kadro ve gelecek belirsizliği bu işçileri umutsuzluğa ittiği kadar, aldığı düşük ücretin yanı sıra kısmi çalışmalarından ötürü emekliliğe hak kazanamıyorlardı. Ayrıca büyük çoğunluğu bir yıllık çalışma süresini dolduramadığından kıdem tazminatı da alamıyordu.

Başbakan’ın açıklaması ile 720 bin işçi kadroya geçerek sürekli bir işe, dolayısıyla emekliliğe, kıdem tazminatına hak kazanacak.

Kadroya alınacak işçilerin bazı şartları taşıması gerekiyor.

Bu şartlardan en önemlisi, kamuda 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam etmesinin olması. Bu tarihten sonra yani 1 Kasım 2015’ten sonra işe giren taşeronlar bu haktan yararlanamayacak.

Kadroya alınacak olanların devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları da yerine getirmesi gerekiyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asıl ve yardımcı işi yapan 720 bin taşeron işçinin kamuda “özel sözleşmeli personel” pozisyonunda istihdam edileceğini, buna ilişkin yasal düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e gönderileceğini açıkladı.

Buna göre güvenlik, temizlik gibi işlerde çalışan yardımcı personel, Sağlık Bakanlığında, üniversite hastanelerinde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci asıl işi yapanlar kadro hakkından yararlanacak.

Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş olan taşeronlar da düzenlemeden yararlanamayacak, yani kadroya geçemeyecek.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeronlar düzenlemeden yararlanacak. Kısmi çalışanlara kadro verilmeyecek.

Kadroya alınacak olanların 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetlerde çalıştırılan personel düzenleme kapsamına alınmayacak.

Kadro kapsamına girecek olanlar yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde başvuruda bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da yapılacak.

Kamu kurumları kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.   

 Burada asıl belirsiz olan kadroya geçecek taşeronların ne kadar ücret alacağı?

Maliye Bakanlığı başta tüm işçilerin kadroya alınmasına bütçeye ağır bir yük getireceği gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Ancak işçi sendikalarının bastırması, hükümet üzerinde lobi oluşturmaları ve ayrımcılık, haksızlık yaratacağı endişesinin oluşması tüm taşeronlara kadro hakkı getirdi.

Taşeron işçilerin çoğunluğu asgari ücret veya biraz üzerinde bir aylık alıyor. Taşeronlarla eş değer hizmeti yapan kamu görevlileri ise 1800-2000 lira arasında bir ücretle istihdam ediliyor.

 Şimdi merak edilen kadroya geçecek taşeronların aynı ücretle mi yoksa diğer kamu görevlilerinin aldığı maaşla mı çalışacakları.

Hükümet içinde bütçeye ağır bir yük getirmemesi için kadroya geçecek işçilerin eski ücretlerinden yani net 1300 lira veya biraz üzerindeki aylıkla çalıştırılması görüşü ağırlıkta.

Ücretteki bu belirsizlik 1-2 haftaya kadar Meclis’e sevk edilecek yasa tasarısında giderilecek, bu işçilerin ne kadar ücretle çalışacakları ortaya çıkacak.

Zaten işçi sendikaları da tüm taşeronların kadroya alınmaları karşısında bir takım özveride bulunacağını, hatta alacaklarından bile vazgeçeceklerini hükümete iletmişlerdi.

Buna baktığımızda kadroya geçirilen işçilerin eski ücretlerinden çalışmaya devam etmeleri kuvvetle muhtemel.

Hükümet belki yeni bir sürpriz yapar, kadroya alınacak işçi ücretlerinin, kamuda benzer işi yapan memurların maaşı düzeyinde olmasına karar verir.

Aslında kadroya geçecek işçilerin ücrete çok da takılacaklarını sanmıyorum.

Kadronun yanı sıra, emekliliğe, kıdem tazminatı hakkına daha kolay kavuşacak, düzenli ve güvenceli bir işi olacak.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10