• BIST 110.932
 • Altın 174,726
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 12 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 12 °C

Taşeronun Şifreleri

ŞÜKRÜ KARAMAN

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınacağına ilişkin açıklamanın ardından başlayan tartışmalar günlerdir sürüyor.

Yasa taslağı ortaya çıkıncaya dek de bu tartışmalar devam edecek gibi.

İlk başta kamuda çalışan 720 bin işçi de oluşan sevinç, detayların ufaktan belli olması ile yerini endişeye bıraktı, kafalarda sorular oluşmaya başladı.

İşçi en çok kadro için yapılacak sınav, üç yıllık sözleşmeden sonraki iş güvencesi ve alacağı ücretin ne kadar olacağı başlıklardan kaygı duyuyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları dikkate alındığında taşeron işçiler kesinlikle sınava girecek, burada başarılı olursa kadroya kavuşacak. Ancak burada asıl endişe “sınavda torpil olur mu?” sorusu.

Eğer geçici sözleşmeli personel olarak kadroya geçerse işçi  “üç yılın sonunda bu sözleşme yenilenir mi?”, “Sözleşme yenilemede esas alınacak başarı kriteri neye göre değerlendirilecek?” diye de haklı olarak soruyor.

Tüm bu soruların yanıtı aşağı yukarı Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın AKP’nin kapalı grup toplantısında vekillere yaptığı açıklama ile ortaya çıktı.

Medyaya da yansıyan açıklamaya göre, kadroya alınacak taşeron işçiler sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı (işçi) olacak. Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme yapılacak. Yani hükümet ile memur konfederasyonları arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesindeki zamdan yararlanacaklar.

1 Ocak 2016 itibarıyla ihale sözleşmesine göre ödenmekte olan ücret ve diğer mali haklar esas alınacak. Yani kadroya geçtiklerinde taşeron çalışırken aldıkları ücretten maaş alacaklar.

Yine 1 Ocak 2016 itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde “sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı” kadar artırılarak güncellenecek. 4/b’li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan yararlanacak.

İhale sözleşmesine göre varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak. Kadroya geçecek işçiler firmalarla imzaladıkları sözleşmelerinde fazla mesai hakkı olsa bile verilmeyecek. Yani hak kaybına uğrayacak.

Fesih dolayısıyla uğranılacak zarar karşılanacak. Kişisel şartları taşımadığı için kamuya geçişi yapılamayan taşeron işçilerin sözleşmesinin sona erdiği tarihten sonra hakları ödenmek suretiyle  işlerine son verilecek.

Çalışma süresi, sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almaya hak kazanılan tarihe kadar olacak. Emeklilik hakkını kazananların sözleşmesi feshedilecek ya da yenilenmeyecek.

Hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında kıdem tazminatına esas olacak süreler, iş sonu tazminatına ilişkin süreler ile izin sürelerinde dikkate alınmayacak.

İşçilere yer değiştirme hakkı verilmeyecek işçilerin, herhangi bir nedenle boşalan pozisyonları da otomatik olarak iptal edilecek.

Ağbal’ın verdiği bilgiye göre, kamuya geçmesi öngörülen 720 bin 277 taşeron işçisinden 313 bin 980’i il özel idareleri ve belediyeler olmak üzere mahalli idarelerde, 366 bin 997’si ise merkezi kamu idaresi, KİT’ler ve üniversitelerde çalışıyor.

Kamuda en fazla taşeron işçi Sağlık Bakanlığı’nda çalışıyor.  Bakanlık ile bakanlığa bağlı döner sermayeli işletmelerde halen 155 bin işçi bulunuyor.

Mahalli idareler ve merkezi yönetimde temizlikte 157 bin 10, güvenlikte 76 bin 179, yemek hizmetlerinde ise 16 bin 72 taşeron işçi çalışıyor.

Bunların dışında kalan diğer hizmet işlerinde de 157 bin 36 taşeron işçi hizmet veriyor.

Asıl taşeronlarla ilgili düzenlemede hangi maddelerin yer aldığı halen çalışması yürütülen, önümüzdeki günlerde Meclis’e gönderilmesi beklenen yasa taslağı ile netlik kazanacak. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10