• BIST 117.732
 • Altın 168,236
 • Dolar 3,9346
 • Euro 4,8433
 • Samsun 10 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 20 °C
 • Ordu 11 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 12 °C
 • Amasya 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Trabzon 12 °C

Teşvik Haritası'nı masaya yatırdık

Teşvik Haritası'nı masaya yatırdık
Gazetemiz editoryal ekibi ve yazarları Samsun'u yalnızlaştıran teşvik haritasını masaya yatırdı. Samsun'da siyasilerin ve STK'ların duyarsızlığına dikkat çekildi

Yeni teşvik yasasında Samsun 3. Bölgede kaldı. Türkiye'deki teşvik bölgeleri 6'ya çıkarılırken, Samsun'un 3. bölgede kalması herkesi şaşırttı. 5 ve 6. bölgede olan illerde 'neredeyse her şey devletten' bir uygulama yapılacakken, Samsun'da yine eskisi gibi sektörel teşvik uygulaması olacak. İşyeri OSB'de olsa bile bir şey farketmeyecek.

Oysa 5 ve 4 gibi teşvik bölgelerine sahip olanlar, KDV, kredi, stopaj, vergi, SSK gibi bir çok teşvik desteğinden kademeli olarak yararlanacak. Samsun'un yararlanacağı teşvik 3. bölgede olduğu için, gelişmiş illerin bir kademe üstünde basit teşvik uygulamalarıyla 'cazibe merkezi olamayacak'. Yatırımcıyı Ordu, Sinop, Tokat, Amasya ve Çorum gibi illere kaçıracak olan yeni teşvik yasası 'Samsun'u her halde kaybeden iller arasına' aldı. Gazetemiz editöryal ekibi ve yazarları bu konuyu masaya yatırdı ve farklı değerlendirmeler ortaya çıktı

A.Yener CABBAR

Bunun adı olsa olsa 'yatırım
yapmayın' teşviki olabilir

Samsun yıllardır teşvik konusunda sıkıntılı. Bu ilk değil. Ama ne yazık ki; bizim iktidar milletvekillerimiz bu duruma müdahil olamıyor. Trabzon da aynı durumda bu kez. Başbakan Erdoğan, TÜİK verilerine göre hazırlandı' teşvik haritası ve kriterleri' diyor, haklı olabilir.

Ama TÜİK'ten görülen ile Samsun'daki gerçek rakamlar arasındaki uçurumu herkes biliyor. Geçmiş dönemde de yaşandı, bankalardaki mevduatlar bile bu hesaplamaların içinde. Oysa yastık altındaki paranın 'faiz gelirlerinin' kimseye faydası yok. Samsun'a bu şekilde kimse yatırım için gelmez. Ordu varken niye Samsun'a gelsin ki.. Ya da Tokat veya Amasya'ya gider. Bu Samsun'un yalnızlaştırılmasından başka bir şey değil.

Geçmiş dönemde eski Samsun TSO başkanları 'beni bu olayın dışında tutun' deyip, Samsun'un tepkilerine destek vermemişti, hatırladığım kadarıyla. Şimdi de STO'dan yine ses yok. Yazık Samsun zaman kaybediyor. Ne seçilmiş siyasiler, ne de seçilmiş sivil toplum örgütlerinin temsilcileri 'müdahil değil'. Samsun kamuoyunun zaten yapacağı bir şey yok. Kendi yağımızla kavrulmaya devam.

Yusuf Ziya ÇAKIR

Ne söylesek boş...

Ben bu filmi daha öncede seyretmiştim. Geçmişte teşvik bölgeleri açıklandığında Samsun'un adının olmaması herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanmış, ama kimseden bir tepki görmemişti. Birkaç çatlak ses o kadar. Tabiki bunun sıkıntısını bu kente yaşayan insalarlar fazlasıyla çekmişti. Yatırımın olmadığı bir kentte en büyük sıkıntı tabiki işsizlik olacaktır. Öyde de oldu. Sokaklara bakın insanlar geçinebilmek için ya kağıt topluyor, ya el arabası ile birşeyler satıyor, kahvehaneler tıka basa dolu. At yarışı ve iddia bayileri işsizin, geçim sıkıntısı çeken insanların umut kapısı olmuş.

Şimdi ikdidar yanlısı siyasetçiler çıkacak kendi penceresinde inanmasada bunu savunacak, muhalefetten ise birileri çıkıp eleştirecek. Yani deyim yerindeyse lak lak yapılacak. Değişen hiçbirşey olmayacak. Yine yatırımlar teşvikden yararlanan komşu illerimize yapılacak. Ne söylesek boş. Şöyle bir hatırlayın Samsunspor'un tribünlerinde açılan,"Sahipsiz şehrin sahipsiz takımı" pankartını. Bu herşeyi tam olarak anlatıyor herhalde. Benim tavsiyem Samsun'u bu teşvik kapsamına almayan kişilerin birkaç günlüğüne Samsun'a gelip, şehri gezmesi ve insanları dinlemesi. O zaman neyin ne olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Salim SÜRMELİ

Arabayı gene devirdik
yol gösteren çok olur

Yıllar önce gene bir teşvik haritası yayınlanmış o zaman da Samsun, koca Karadeniz'de tek başına kalmış ve bir kaç kişi dışında gene bu şehirden "Tık" çıkmamıştı. Hatta o yıllarda çalıştığım DÜNYA Gazetesi'nde bu yöndeki sorularıma "Bizim teşvike ihtiyacımız mı var " diyenler bile olmuştu. İşte şimdi bir harita daha. Bu ondan da beter çünkü bu kez Samsun her durumda kaybeden iller arasında.

Oysa yapılan bu çalışma öyle gizli saklı yapılıp "güm "diye de açıklanmadı. Hazırlık aşaması uzun bir zaman aldı. İşte bu aşamada Şu Samsun'un Milletvekilleri,siyasileri,işadamları sivil toplum örgütleri ne yaptılar ? Hiç mi merak etmediler, böyle bir çalışma yapılıyor bu kez neresinde olacağız? Ne kaybedip,ne kazanacağız diye niçin bakmadılar veya araştırmadılar Artık; Yoksa Samsunluluk bilinci bunu mu gerektiriyor diye kendi kendimize sorar olduk. Sözün kısası elbirliği ile bu arabayı bir kez daha devirdik. Ne demiş atalarımız " Araba devrilince yol gösteren çok olur " Eh; Bundan sonra göreceksiniz. Bizler dinleyeceğiz, sizler okuyacaksınız devrilen arabanın neden devrildiğinin hikayesini.


İsmail BAŞARAN

BÖYLE SAMSUN’A BÖYLE TEŞVİK

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın merhum başkanı Adnan Sakoğlu Samsun’a teşvik uygulanacağı dönemlerde, bundan üç beş yıl, belki de biraz daha fazla zaman önce yerel televizyonlara çıkmış “Biz teşvik istemiyoruz” demişti. Buna gerekçe olarak da “haksız rekabeti” göstermiş “Aynı konuda daha önce yapılan yatırımlar ile yeni yapılacak yatırımlar arasında üretim maliyeti olarak fark olacağını iddia etmişti. Bu iddia belki doğruydu ancak olan olmuş Samsun birkaç ilçesi dışında teşvik dışında kalmıştı. O zamanki haritalar elden ele dolaşmıştı. Aralarında bulunduğum gazeteciler Samsun’u ilçe ilçe dolaşmış bu çarpıklığı dile getirmiştik. Yazıp çizmiştik. O günlerde veryansın eden ilçelerden birisi Vezirköprü idi. Şimdi belediye başkanı AK Parti’li… Havza, belediye başkanı şimdi AK Parti’li… AK Parti’nin Samsun genelinde oy oranı yüzde 63… Şimdi yine bir teşvik durumu var. Yine Samsun’un siyasetçileri, sivil toplum kuruluşları sessiz. Demek oluyor ki önümüzdeki seçimlerde AK Parti’nin oyları biraz daha artacak. Böyle başa böyle teşvik…

Ragıp GÖKER

BENİM ZAVALLI SAMSUN'UM

Şu sözü hiç sevmem ’’Samsun’un sahibi yok’’. Herkesin ortak sorumluluğu bulunduğuna inanırım. Ama en çok sorumluluğun da seçilmişlerin omuzlarında olduğunu düşünürüm. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülkemiz ekonomisinde yeniden dönüşümü sağlayacak en önemli unsur olarak ileri sürülen yeni teşvik paketinde Samsun’a reva görülen uygulamaya bakınca şimdi o eleştirileri ortaya koyanlara hak vermeye başladım. Samsun’u Gaziantep, Manisa ve Mersin ile aynı kefeye koymak ne kadar anlamsız ise bu pakete tepki koymamak da o kadar ayıplı bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu durumda Genel Yayın Yönetmenimiz A. Yener Cabbar’ın dünkü yazısında sorduğu gibi ,Bu Paket hazırlanırken özellikle bizim iktidara mensup milletvekillerimiz acaba ne ile meşguldüler diye bizim de sormak hakkımızdır. Paket hazırlanırken haberlerinin olmadığını bile varsaysak sorumluluktan kurutulamazlar. Haberli de olsalar habersiz de her durumda büyük bir vebaldir bu. Hadi diyelim ki Başbakan’ın kendilerine ‘’One minute ‘’diyebileceğinden korkmuş olabileceklerini ve bu bakımdan seslerini çıkaramadıklarını varsayalım. Paket açıklandıktan sonra tepkisiz kalan muhalefet Milletvekillerimize ,Oda ve Borsa Başkanlarımızla diğer STK yöneticileri için ne söyleyelim. Benim zavallı Samsun’um.

Mehmet YAZICI

BÖLGESEL DEĞİL
GENEL TEŞVİK

Samsuna üvey evlat muamelesi çekilmesi ilk değil. Gözümüze girsin zaten, teşvik dediğiniz ne ki? Şakası bir yana, Samsun’daki kent dinamikleri kentin çıkarlarını korumaktan aciz. Bu sadece bugüne kadar Samsun’un yararlandırılmadığı teşviklerle ilgili de değil. Olay daha da vahim. Teşvik meselesi ayrı bir konu... Hem Bölgesel teşvik filan da hikaye zaten. Türkiye’nin her bölgesinde, genel anlamda bir teşvike ihtiyaç var. İşsizliği önlemeye yönelik, bütün yeni yatırımların teşvik edilmesi ve desteklenmesi lazım. Bölgesel teşvik sadece yeni yatırımların nerede konuşlanacağını yönlendirmekte etkili olabilir. Geri kalmış yörelerde, ticari yaşamı hareketlendirmeye yönelik olumlu bir adım olabilir. Bu da pek çok kez denendi zaten ve de tutmadı. Devletin kaynakları gereksiz yere çarçur edildi. Bugün birçok yatırım atıl vaziyette çürümeye terk edilmiş durumda, bekliyor. Bunu da herkes biliyor. Çünkü, hiç kimse güvenliği olmayan bölgeye yatırım yapmaz. Boşuna uğraşılıyor. Öte yandan, her geçen gün kapanan işyerlerinin sayısı da hızla artıyor. Bu da genel ekonomiyle ilgili bir sorun. Bunun önlenmesi, işsizliğin azaltılması, gelir dağılımının hakkaniyetle yapılması gerekiyor.Geniş kapsamlı bir teşvik programıyla SGK ve vergi indirimi yapılmalı. Çalışan emekçi kesimin alım gücü her geçen gün azalıyor. Bütün yük işçinin, memurun, küçük esnafın sırtında. Bu yük mutlaka azaltılmalı. Aksi taktirde sosyal patlamalar kaçınılmaz hale gelir. Ki, o zaman teşviki nereye sokarlar belli olmaz!


Mihriban KOÇAKER

ARTIK ŞAŞIRTICI GELMİYOR

Bazı insanlar doğuştan şanssız olur ya hani Samsun'da sanki ezelden şanssız bir il gibi geliyor bana artık. Bir kere Samsun sağlık kenti mi, spor kenti mi, yoksa turistik bir kent mi... Samsun önce kimliğini bulmalı. Daha bu kentin hangi kimlikle ön plana çıkması gerektiğinin bile tartışmaları sürerken üstüne bir de 'Teşvikte Samsun 3. bölgede kaldı' polemiği eklendi. Biz alıştık. Bakıyorum da Samsun söz konusu olduğunda nedense ortada hep bir kayıp var. Sonuç değişmiyor. İktidar parti vekilleri olsun muhalefet parti vekilleri olsun sivil toplum kuruluşları da dahil kimsenin üstüne düşen görevi yerine getirdiğine inanmıyorum. Samsun'da şehrin gelişimini ve geleceğini etkileyecek hangi konu olursa olsun hemen bir sessizlik hakim oluyor. Böyle tepkisiz bir kentin teşvikten yoksun kalması da çok şaşırtıcı gelmiyor artık.

Haber MERKEZİ

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ordu Erdoğan'ı bekliyor21 Mart 2018 Çarşamba 17:38
 • O plan davalık oluyor21 Mart 2018 Çarşamba 16:21
 • Reşit olanların hepsi mahkemelerde21 Mart 2018 Çarşamba 15:11
 • OKA'ya son başvuru 26 Mart21 Mart 2018 Çarşamba 13:39
 • Arıcılara ilkbahar bakımı uyarısı21 Mart 2018 Çarşamba 13:18
 • 3 ayda 33 firmaya ceza21 Mart 2018 Çarşamba 13:06
 • "Filmlerde bizim yeniden kahraman üretmemize ihtiyaç yok"21 Mart 2018 Çarşamba 12:21
 • SGK'dan GSS uyarısı20 Mart 2018 Salı 17:48
 • Çorum Halk Ekmek'ten ücretsiz 'kandil simidi'20 Mart 2018 Salı 17:13
 • 'Öldüğünü' derste öğrendi20 Mart 2018 Salı 15:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10