• BIST 112.122
 • Altın 174,898
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 16 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 18 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 13 °C

Toros, ‘Proses temiz’

MEHMET AKSOY

Bölgemizde faaliyet gösteren enerji santrallerinin ÇED raporlarının toplu yapılması gerektiğini belirtmek amacıyla santrallerin listesini vermiştim. Dolayısıyla Tekfen grubuna ait ‘prosesten’ elektrik üretecek Toros Tarım Sanayi’nin üretim tesisi de liste yer almıştı. Toros Tarım Sanayi A.Ş. hassasiyet göstererek aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. Keşke DÇS ile elektrik üretenler de bu açıklamayı yapabilselerdi.
Toros’un açıklaması:
Sayın Mehmet Aksoy,
18 Kasım 2014 tarihli Hedef Halk Gazetesi’ndeki “Cengiz hissettirmeden koydu” başlıklı haberinize ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyduk.  Toros Tarım'ın proses atığından elde ettiği enerji ile haberde bahsi geçen firmanın uygulamasının benzer tutulması bir bilgi yanlışlığına neden olmaktadır. Şöyle ki; 
“Sülfürik Asit Ünitesi yatırımının tamamlanmasıyla sülfürik asit üretimi sırasında proses gereği ekzotermik reaksiyon sonucunda (ısı veren reaksiyon) açığa çıkan fazla buhardan elektrik türbinleri vasıtasıyla (temiz enerji ile) elektrik üretimi gerçekleştirilecektir… Bu sebeple havayı kirletici etkisi bulunan herhangi bir emisyon kaynağı (NOX, karbon salınımı vb) oluşmayacaktır…
 Konuyu bilginize sunar, her türlü sorunuzda yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı belirtiriz. 
Saygılarımızla 
Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. 
Enerji her yerde, tarım yalnız burada
Türkiye’nin enerji sorunu olmadığını söylemiyoruz. Çevreye zararı olmayan temiz enerjinin Samsun’da da üretiminden yanayız. Türkiye’nin enerji ihtiyacını ileri sürerek, dünyanın en verimli alüvyon ovaları; Çarşamba ve Terme ovalarına termik santral yapmak isteyenlerin derdi enerji değil, her şeye rağmen yüksek ve kolay kazanç. Santrallerin 400 km’lik bir alanı etkileyeceği düşünüldüğünde Bafra da etki alanında. Enerji koridoruna dönüştürülen bu ovalarda endüstriyel veya organik tarım yapmak mümkün olmayacaktır. Hem tarım master planından bahsedeceksiniz, hem termik santralden. Ateş ve barut gibi ikisi bir arada olmaz.
Tarım için elverişli bu ovalar aynı zamanda termik santral için de elverişli; lojistik imkanlar; ihtiyaç duyulan suyun temini, deniz kenarı, yakıt; fueloil, doğalgaz, kömür, üretilen enerjinin ulusal enerji ağına ulaşımı kolay. Başka yerlere göre çok karlı, iştah kabartıcı bir yatırım. Ancak bu santraller başka yerlere yapılabilir.  Ama bu ovalarda yapılacak tarım Türkiye’nin de dünyanın da başka hiçbir yerinde yapılamaz. 
Çözüm güneş enerjisi
 Çözüm güneş enerjisi ve diğer alternatif yenilenebilir enerjiler.Bir önceki yazımda belirttiğim gibi; Avrupa’nın kuzey ülkeleri bile güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılıyor.  Doğalgaz Çevrim Santrali (DÇS) Almanya’da üretildiği halde, Almanya’da değil; Türkiye’de özellikle de Samsunda işletiliyor.
Çok bol güneşi olan ülkemizde güneş enerjisi yerine daha karlı, ancak çevreye zararlı yöntemlerle enerji elde edilmesini ancak buraların sahipsizliğiyle izah edebiliriz.
Üreticiyi temiz enerjiye yönlendirmenin yolu; özendirici yasalar, zorunlu standartlar ve ürün denetimi ve çevre bilincine sahip insanların meseleye sahip çıkmasından geçer. Tüm denetim mekanizmaları halk adına işini yapar. Devlet denetimi yoksa, halk kendi görevinin yanında devletin görevini de yapmalıdır. 

Güneş enerjinin sağladığı tasarruf
Elektrik üretilmese de güneş enerjisinden yararlanılır.
400.000 m² kolektör üretimiyle bir yılda sağladığı tasarruf 
49.000 ton odun tasarrufu,  38.000 adet yetişkin çam ağacı,
27.500 ton linyit kömürü, 10.000 ton fueloil ya da 10.400.000 m³  doğalgaz ya da 7.800.000 m³  LPG (bu da 665.000 adet 12 Kiloluk mutfak tüpü demektir),
9.300 ton motorin tasarrufu yapılabilir.
En önemlisi 400.000 m² güneş enerjisi paneli 31.000 ton karbondioksit salınımını önleyerek çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10