• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 12 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 18 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 11 °C
 • Trabzon 12 °C

Türk Millet’inin Adının Çalınması , ( Kut ) ‘a Varlık Katmaz ..!

ZEKAİ GÜL

Yusuf Has Hacip , Kutad-Gu Bilig (Kutlu Bilgi ) eserinde ( kut)salı   olmayan toplumların ve devletlerin sonunda yıkılacağından bahsetmektedir.(Kut)sal  demek , dini demek değildir. (Kut ) ,  Türk Devlet ve Toplum anlayışında ; gelenek , töre , hukuk , ( ortak akıl ) anlamına gelir.Bu sebeple ; kuralları, gelenekleri , örfü ve töresi (hukuk) anlayışı olmayan toplumların  , sonunda yıkılacağını ifade eden Yusuf Has Hacip , Türk Tarihinde ve Kamu Hukukunda önemli bilge bir  kişiliktir.

 

Devlet kurmak , çöle çadır kurmaya pek benzemez. Devletlerin  ve o Devletin kurucusu olan toplumların özünde barındırdığı Kut anlayışı, yani töre ; gelenek , hukuk anlayışı toplumları ayakta tutan önemli bir kavramdır.

 

 Devlet; bugünden yarına var edilen veya kurulabilen şirket benzeri bişey değildir. Toplumları, devlet haline getiren tarih bilincidir.O sebeple ;  Devletler bugünden yarına kurulan yada kurulabilcek olan müesseseler olmadıkları gibi ; ve aynı şekilde , yıkılabilen  ve yıkılabilecek müesseseler de  değildir. Burada kurduğunuzu  veyahutta yıktığınızı zannettiğiniz devlet ; tarihin bir başka baharında , başka deminde yeniden ortaya çıkar , toplumlara can verir, nefes verir, ses verir.Bu sebepledir ki ; beş bin yıllık Türk Devleti Yusuf Has Hacip’inde dediği gibi ( kut)salı olan bir devlettir. Dün kurulmadığı gibi, bugünde yıkılabilecek bir devlet değildir. Bazı hayalperesterin yıkabileceğini düşündüğü Devlet, bizim (Kut)sal / ( hukuk ) anlayışımızda Devlet Ebed Müddet/ kıyamete kadar devam edecek  tek devlet anlamına gelir.

 

Ön Türklerle başlayan , Göktürklerle tarih sahnesine çıkan , Selçuklularla devam eden , sonra Osmanlı şeklini alan , Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile asra meydan okuyan Türk Devleti ve Türk Milleti , cihana meydan okumayı bilmiş ender devletlerden bir tanesidir. Dünya üzerinde Devlet ve Millet olmayı başarabilmiş dört ulus ( Türk Ulusu /ve Devleti,  2- Alman Ulusu / ve Devleti , 3- İngiliz Ulusu /ve Devleti   4-Çin Ulusu /ve Devleti  ) vardır. Bunların dışında var olan devletler, sadece; peyklerdir.

 

Türk Milletinin (Kut)salında , yani töre gelenek ve hukuk anlayışında , bir ismi haketmek , bir sıfatı kazanmak söz ile değil , öz iledir. O yüzden olsagerektir ki ; Dede(m)  Korkut ananesinde , Türklük töresinde ,isim ile cismin çok yakın irtibati vardır ve isim hak edilerek alınır.Kişilerin hak ettiği isimler gibi, toplumlarında hak ettiği isimler vardır. Bu toplum, Türk ismini tarihte hak ederek , kılıcın ucuyla, kalemin mürekkebi ile almıştır.Türk kelimesi, Orkun abidelerinde ; Çağatay Türkçesiyle , cesur, yiğit, mert anlamına gelir.Türk Toplumu , bu ismi tarihte hak ederek almıştır , cesurdur, yiğittir, merttir.

 

Bugün ki anayasamızın dibacesinde ; Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran , Türkiye halkına Türk Milleti derler, şekliyle Türk Milleti tarif edilmiş ve bu ülkenin insanının ismi konulmuştur.Bu isim tarihden buyana gelen bir sürecin neticesinde ortaya çıkan ‘’Kut ‘’ , Türk’ün (Kut)u , (Kut)salı , ismi ve hukukudur. Bu ismi değiştirmeye kalkmak veya yok saymak, tarihin bu topraklarda ortaya koyduğu (Kut)salı, (hukuku) tanımamak , hiçe saymak , Türk Vatanında Türk ismini çalmak demektir.Türk töresi , Dede Korkut Ananesi, Yusuf Has Hacip felsefesi ve anayasının genel ilkeleri gereği, bu topraklarda yaşayan insanlar, gayrimeşru çocuklar olmadıklarını, bu isme layık   civanmert ,cesur insanlar olduklarını , tarihte ki önderleri Mustafa Kemal Atatürk gibi gösterecek  ve hep bir ağızdan ; ‘ Ne Mutlu Türküm’ diyeceklerdir.Yani ; isimlerine sahip çıkacaklardır. Zira; hayatta sadece gayrimeşru çocuk ve toplumların isimleri olmaz. Türk Milleti; gayrimeşru çocuk olmamıştır . Bu ( millet) , tarih boyunca hep Türk olarak anılmıştır. Bu ismi tartışmaya açmak, milletin özünde var olan Kut’u (hukuku) yok saymak demektir. Yaşayan her nesil, yaşadığı toprakları haketmek zorundadır. Yine yaşayan her nesil ; üzerinde yaşadığı toprakların kendine verdiği isimi ve Kut(sal)ıda haketmek zorundadır. Atatürk neslinin verdiği hürriyet ve bağımsızlık mücadelesi ve Türklük kavgası tarihte ilk defa verilen kavga olmadığı gibi, dünya ile vereceğimiz son kavga da olmayacaktır. Bu toplum isminin çalınmasına asla razı olmayacaktır.

 

Bu coğrafyada  bulunan bizleri , dünya Türk ismi ile tanımaya ve hatırlamaya devam edecektir. Zira;

Irmaklar  okyanusa bir defa akmıştır..!

                                                                                    Saygılarımla

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularla kutlarım.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10