• BIST 107.286
 • Altın 143,230
 • Dolar 3,5609
 • Euro 4,1491
 • Samsun 29 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 29 °C
 • İzmir 36 °C
 • Ordu 30 °C
 • Sinop 30 °C
 • Giresun 30 °C
 • Amasya 28 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 27 °C

Türk Valisinin İnşa Ettiği İbn- i Abbas Kütüphanesi

AHMED HALEBİ

İbni Abbas Kütüphanesi , Sahabi İbni Abbas adına inşa edilen mescit ile birlikte inşa edildi. Hicretin 8. yılında  Peygamberimizin taifi ilk kuşatmasında Sekif'te namaz kıldığı yerde İnşa edilmiştir. Öyle ki , peygamberimiz bu yer de büyük Sahabe Osman bin Ebi As RadıAllahu Anh'dan Taif halkına burada imamlık yapmasını istemiştir. Bu olaydan sonra , raşid halifeler ve Emeviler bu yere önem vermişlerdir .Hatta öyleki  hicri 592 senesinde , Abbasi hilafeti esnasında, kütüphanesi olmadan bu mescidin yapımı tamamlandı . Ancak , mescidin içinde küçük bir kısımda alimler ve ilim öğrencileri için küçük bir yer vardı. Hatta öyleki ,Osmanlı zamanında Hicaz valisi olan  Muhammed  Rüşdi Şirvani Paşa , hicri 1250 - 1270 yılları arasında mescidin batı tarafında , iki revaktan oluşan ve mescidin dışında kütüphane yapılmasını sağladı. Mescidin güney tarafından kütüphaneye bir giriş tahsis etti. Burası Muhammed Rüşdi Paşa kapısı olarak bilinir. Camilere bitişik kütüphaneler ve eklentiler yaptırma projeleri eklendi. Bu yerler kütüphane olarak bilinirdi. Bu camilere bitişik yapılan binalar kitap ve eski yazma eser deposu idi. Camilerin içindeki kitaplar, burada toplanırdı. Bu binaların amacı , bu eserlerin korunması ve insanların daha fazla istifadesine sunulması idi. Alimlerin ve ilim öğrencilerinin ve araştırmacıların  bu eserlere ulaşmasını kolaylaştırmaktı. Halktan okuma  meraklılarının istifadesini sağlamaktı.

Hicaz bölgesinde , Mekke-i Mükerreme'de ve Medine-i Münevvere'de ve Taif'te bulunan kütüphaneler , o zamanlar halkın genelinin kolaylıkla erişebileceği şekilde değildi. Ancak , bunların içinde sadece ,  Mescidi Haram'da bulunan Mescid-i Haram kütüphanesi olarak bilinen kütüphaneye bir çok ziyaretçi gelirdi. Bu serbestti. Hicaz bölgesinde Mekke’den sonra en eski kütüphane olarak Taifte bulunan İbn-i Abbas kütüphanesi gelirdi.Bu kütüphaneyi Türk Vali Rüşdi Şirvani yaptırmıştı. Bu şahıs alim ve fazıl ( bilge ) bir kişilik olup , çok iyi şekilde Arapça bilirdi. Kıble tarafına revak , güney tarafına kapı ekletti.Bu kapı şu ana kadar korunarak gelmiş bulunmaktadır. ve Şirvani kapısı olarak bilinir.Bu kütüphanede 200 el yazma eser ve 3000 kitap bulunmaktadır. Kütaphane geçirdiği zaman içinde bir çok edebiyatçı ve yazarın ziyaretine uğramıştır. Son zamanlarda iletişim sahasında yaşanan devrime ve okuyucuların azalmasına rağmen , birçok insanın ziyareti ve okuması ve televizyon izlemesi ile teveccühüne uğramıştır.

Kütüphane bünyesinde bir çok nadir ve kiymetli eser bulundurur. Bunlardan bazıları ; ( mir'atül Haremeyn , Mahtutatul Esrar , Bedai' , Tezhibul Grur , Menafiu Fi Kur'an ve tecvid , Mahtutatul Envarut Tenzil ve Esrarur te'vil Fit Tefsir , Mahtutatul El Munhıl  Er Reviy Fi Mustalahul Hadisul Nebevi gibi eserlerdir.

Suudi Devleti , bu kütüphaneye çok önem vermiştir. Öyleki ; Kral Suud Bin abdul Aziz Ali Suud ( Allah rahmet Eylesin ) hicri 1378 tarihinde emir vererek Abdullah Bin Abbas Mescidini ve Kütüphanesini tüm müştemilatı ile onarımını ve içindekilerle tamiratını sağlamıştır.Faysal Bin Abdul Aziz Ali Suud zamanında ( Allah Rahmet Eylesin ) Hicri 1384 yılında Kütüphanenin açılması sağlanmıştır.Hac ve Vakıflar Bakanlığı o zaman Fihrist ve eserlerin numaralandırılması ve  tescili ile ilgili mütehassısları görevlendirdi. ve Ayrıca Din İşleri , Vakıflar, dava ve İrşad Bakanlığı bu tescil , numaralandırma işlerini kontrol etmek , onlara kurslar vermek ve kayıtlar sağlamak için onlara elektronik cihazlar ve raflama, arşiv sağlama  ve elektronik haberleşme ve bilgi alışverişi sağlamıştır.

 

Tercüme Eden : Av. Zekai Gül     

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10