• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Sinop 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Amasya 20 °C
 • Rize 25 °C
 • Trabzon 25 °C

Türkiye Tecrübesi ve Suudilerin İskanı

AHMED HALEBİ

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan vekili Muhammed Şimşek , çok sayıda bakan ,Türk yetkili ve işadamları  ile birlikte , Cidde’deki İktisadi  işbirliği toplantısına katılıp  tanıştım.  Kendisi Türk İktisat heyetinin başı olması ve bu itibarla Türk İktisadının mühendisi sıfatını taşıyor olması sebebiyle ,  Sayın Muhammed şimşekle birlikte sohbetim oldu. Türk halkı onu Adalet ve Kalkınma Partisine girmeden önce tanımıyordu. Bilakis o , 2013 tarihinde Türkiye’nin borçlarının son taksitini ödediği açıklaması haberi ile yani , Türkiye’nin yeni iktisat politikası ile tanınmış oldu.

Sayın Muhammed Şimşek sakinliği ve güler yüzlülüğü ile temayüz eden ve açıklamalarında tutarlı bir şahsiyettir. Gazetecilerin flaş patlatmalarına  ve spot ışıklarına pek aldırış etmeyen , ülkesinin iktisadi güç ve kudretini kendince arayan bir kişidir. Dünyada her yerde ülkesi için yatırımcı arayan  ancak, bunların Arap ve özelliklede Suudi olmasını arzu eden bir şahsiyettir, Türk şirketlerini desteklemeye ve iyi özellikleri ile  ön plana çıkarmaya   çalışır.

Sayın Şimsek ,Cidde İktisad zirvesinde oturum aralarında gazeteciler ile yaptığı  basın toplantısında :' İki ülke arasındaki yatırımların yönü değişimi altında , ülkesinin şirketlerinin  Suudi Arabistan ile 30 milyar dolardan fazla bir yatırım hacmine ulaşmasından sonra , Medine havalimanı deneyimine tekrar hazırız' demişdir.

Aynı zamanda :' Ne zaman iki ülke arasında anlaşma olursa , Türk şirketleri Suudi Arabistanda İskan ve imar pazarına girmeye hazırdır. ' demiştir.10 yıl içinde 800 bin konut yapabilme gücüne sahip olduklarını te'yid etmiştir.Türkiyede son 6 yılda ,buna benzer 650 bin konut yapmayı başardıklarına işaret etmiştir. Ayrıca ülkesinin ortadoğuda ve özellikle Suudilerle birlikte büyük şirketler kurma konusunda aşırı istekli olduğunu dile getirmiştir. Türkiye'nin bu isteğinin özellikle , Avrupa Birliğinin Türkiyeyi kabul etmemesinden kaynaklandığını ifade eden Sayın Muhammed Şimşek , Türk ikdisadını destekleyen ve yatırımcıları teşvik eden tek kişi değildir.Aynı şekilde , Türk Denizcilik işleri ve Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım'ında açıklamaları da aynı mesajları içerir mahiyettedir . Bir basın toplantısında , Türkiyenin üzerinde yürüğü iktisadi yolu ele almıştır . Şöyleki , 10 yerel hava limanı , Marmara boğazı , İstanbul Tüp Geçidi ,3. İstanbul Havalimanın yapımı işi , BOT usulü dairesince yapılmaktadır. Öyleki ; Hukümet bu usulde özel şirketleri yapılacak işler konusunda yetkilendiriyor , ancak hükumet şirketlere milyarlarca dolar  kefil olurken , projelerin gerçekleştirilmesi için bir lira masraf yapmıyor diye konuşmuştur.

ve ayrıca şöyle demiştşr ; Bu projeleri gerçekleştiren şirket , 25 sene müddetle ,yapılan yerin ve projenin işletilmesi işini üzerine almaktadır. İmtiyaz müddeti geçtikten ve proje  bütün unsurları ile devletin mülkiyetine geçtikten sonra , aynen 3. boğaz köprüsünde olduğu gibi   Türk Hükümeti ,yıllık milyar dolara ulaşan bir miktarda fayda sağlıyor .

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan vekili Sayın Muhammed Şimşek'in ve Türk Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırımın açıklamaları arasında , Türk şirketlerinin Suudi Artabistanda fırsat verilirse ,projeleri gerçekleştirecek iktisadi kudreti ve isteğinin olduğu anlaşılmaktadır.

Bugünkü düşüncemiz ve arzumuz , Suudi Arabistan İskan Bakanlığının Türk Şirketlerince BOT adı verilen usul ve tecrübelerinden , iskan ve konut yapımı projelerinde istifade etmesidir. Umulurki ,duyduğumuz , ancak görmediğimiz bu proje şeklinden istifade edilir. Duyduğumuz kadarıyla , bu sistemden bazı istifadeler başlamıştır.

Tercüme Eden :Av. Zekai GÜL

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10