• BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 16 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 15 °C

TÜRKLÜK ATEŞİMİZ , CUMHURİYET MEŞALEMİZ OLSUN!

ZEKAİ GÜL

Her insanın hayatta bir değeri vardır ve  her insan değerini kendi belirler. İnsanlar hayatta sahip olduğu değeri arttırmak için emek verir çaba sarf eder. Bir şey amacına  uygun olarak kullanılırsa değer ifade  eder.Amacına uygun olarak kullanılmayan hiçbir şeyin, normal şartlar altında , değerli olması mümkün değildir.Öyle de ; insanlar tüm  yaratılmışlar gibi genlerinde var olan gayelerine  uygun hareket  ettiklerinde,   hayatlarını bir değerler zemini haline getirirler.Kendini kullanmasını bilmeyen insanları başkaları kullanır. Bu anlamda insanın yaradılış gayesini bilmesi,  genetik köklerinde var olan manaya uygun hareket etmesi , hayatını bir değerler zemini  haline getirmesi  , insanın insan olma mücadelesinde , kendini taşıması  anlamına gelir.

Kur’anı Kerimde , Allah (c.c); ‘’bazı insanlar vardır , meleklerden daha yüce , bazı insanlar vardır hayvanlardan daha aşağı ‘’şeklinde insanı tarif etmiştir.İnsan denge ve değerler  bütünüdür.İnsanı insan yapan şey , taşıdığı ve hayata geçirdiği  değerlerdir.İnsan taşıdığı değer nispetinde kıymetlidir. Çalışmak , üretmek  bir değerdir.  Çalışmak bu sebeple   ibadet olarak ifade edilmiştir. Atatürk   ; ‘’Çalışmadan ,yorulmadan, gayret etmeden, rahat yaşamaya alışmış toplumlar önce onurlarını, sonra hürriyetlerini ,kaybetmeye mahkumdurlar . ‘’demiştir.

Toplum olarak yüz yıldır ürettiğimiz en güzel ve en yüce değer , Cumhuriyet değeridir. Cumhuriyet , kendini Türk olarak hisseden erdemli , faziletli insanların ürettiği  ve  kendisi için değil , başkaları için yaşayan insan paradigmasının  var ettiği , çok önemli bir değerdir.Bu yüzden Andımızda var olan ‘’Türk’üm , Doğruyum , Çalışkanım, Yassam’’ sözleri hamiyetperver  milliyetçi Türk Gençliğinin ; Cumhuriyeti kendisine armağan etmiş ve bu  değeri canı pahasına üretmeyi ve bizlere emanet etmeyi başarmış  Atatürk ve Atatürk neslinin fazilet adına ortaya koyduğu , en yüce değerdir.Türk Milletine  , kutlu olsun!..

Toplumsal bilinç  olarak bizi var eden   Cumhuriyet değeri , farkında olmadan insanın kişiliğine yerleşmiş , İslam inancı ve düşüncesi ile bütünleştikten sonra , bize bağımsızlık ve hürriyeti öğretmiş  ve bizi cihanda yeniden  var etmiş  Türkün en yüce değeridir. Cumhuriyet projesi  , 21.y.y’da  Türk’ün var oluş mücadelesidir. Cumhuriyet , bize doğruluğu ve dürüstlüğü , birey olarak insanca yaşamayı öğretmiş ,  İslam çocuğuna  hür ve bağımsız kalmanın ve onurlu bir insan olmanın yol ve yöntemlerini göstermiş  , bu uğurda mücadele etmiş dedelerimizin en büyük mirasıdır.Son günlerde  değerlerimize karşı yapılan  saldırı , insanlık ve birey olma hakkımıza yapılan bir saldırı niteliğinde olup , aslında insanlık suçudur. Çünkü ; Cumhuriyet toplumumuzu ümmet olma ( şuursuz insan ) bilincinden , millet olma  bilincine taşımış , insanı köle olmaktan kurtarıp , birey olmayı sağlamış,  birebir insanın içindeki bilmecelere hitap etmiş , bilinmezleri ortaya çıkarmış ve  insanın devşirilmesini engellemiş büyük bir değerdir. Bu sebeple ; Cumhuriyet’e  karşı verilen mücadele içimizi kanatmakta , bilincimizi yormakta ve içimizde ki bilmeceleri yıkmaktadır.Cumhuriyet kavgası bir Türklük kavgasıdır.

Türk olduğumu hissettiğim günden beri , her mevsim içimde ki bilmeceler yıkılmıştır. Atatürk bilincine yapılan saldırı,  İslam çocuğunu farkında olmadan birey olmaktan çıkarma  ve  yeniden tutsak etme mücadelesidir.Bu mücadele de yolumuz , insani değerler yolu , İslami değerler yolu, yani;  Kurani değerler yoludur.

Doğan her çocuğun bir adı olduğu gibi ,  bu Milletinde bir  adı vardır. Bu Milletin adı ‘Oğuz töresi, Dede Korkut anneaannesi , çağa meydan okuyan Atatük devrimleri ve düşncesi gereğince ; ‘’Yüce  Türk Milletidir’’. Bu topraklarda yaşayan insanların ; ‘’bu millet veya milletimiz’’ şeklinde bir ismi ve tarifi yoktur. Bu sebeple Türk’ün ateşle imtihanını verdiği Cumhuriyet  ve Türklük kavgası ,içimizde yıkılan veya yıkılacak olan bir bilmece asla olmayacaktır.

Türklük ateşi , her vicdanı yeniden yakacak , her zihni yeniden şekillendirip  aydınlatacaktır.Cumhuriyet bir meşale , Türklük bir ışık olacaktır.Bu memleket şehitlerimizin küllerinden yeniden doğacaktır.

                                                                                                                                                                     

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10