• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 17 °C

ÜLKEDE TERÖR, YOK!

TAHSİN ÇAYIROĞLU

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar binlerce yıldır medeniyetlere beşik olmuş ve dünyaya ışık saçmıştır. Son bin yıldır da Anadolu olan bu topraklar nasıl bir çelişkidir ki, terörizmin kol gezdiği ve binlerce canın toprağa düştüğü bir mezara dönüşmüştür! Bu vatanın evlatları yüzyıllardır bir harmanda karılmadı mı, bir teknede yoğrulmadı mı ya da bir ateşe atılmadı mı? Akan kanlar, düşen canlar, yıkılan ocaklar ne için? Endişeler, korkular, haykırışlar, ahlar kimin için? Bu neyin kavgası, kimin kavgası bu? Nerde birlik, nerde dirlik? Yeter artık, yeter!

Bu hüzün ve keder içinde ülkemizde kol gezen, can alan, dirlik ve düzeni bozan terör bu günkü konumuzu oluşturdu:

Eşkıya, Arapça “şaki” kökünden gelip, dağlarda ve kırlarda yol keserek hırsızlık, haydutluk yapan demektir. Asayişin zayıf olduğu yerlerde halkın daha çok mal güvenliğini tehdit eden unsurlardır.   

Anarşist, Fransızca’dan dilimize geçmiş olup, her türlü kural ve otoriteye karşı duran demektir. Anarşizm de mevcut düzeni sarsmak ve yıkmak amacıyla ekonomik, politik ve sosyal karışıklıklar çıkarma faaliyetleridir (U. İ. Sözlüğü).    

Terörist, Fransızca’dan dilimize geçmiş olup, terör faaliyetlerinin taraftarı veya uygulayıcısıdır. Yasadışı stratejik ve siyasal amaçlarını gerçekleştirmek için bir grubun veya devletin, hedeflenen kitleyi yıldırıp, korkutarak, planlı ve bilinçli biçimde şiddet kullanması ya da kullanma tehdidinde bulunmasıdır. Terörizmin kuralı yoktur, amaçları korku yoluyla isteklerini dayatmaktır (U. İ. Sözlüğü).   

Türkiye’de faaliyet gösteren PKK/KONGRA-GEL, DHKP/C, İBDA-C, EL-KAİDE, IŞID gibi örgütler terör örgütü listesine alınanlardan bazılarıdır.

Türkiye terörizmle mücadelede büyük bedeller ödemiş ve halen ödeyen bir ülkedir. Özellikle ABD’ye yapılan 11 Eylül (2001) Saldırısı sonrası terörizmin dostu olmadığı görülmüştür. Bu tarihten sonra uluslararası arenada terörle mücadelede konusunda bir takım adımlar atılmış olsa da hâlâ terörist unsurlar birçok ülke için dış politika malzemesi ve silah pazarı olarak görülmektedir.   

PKK, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinin başında gelmektedir. Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısında özerk yönetim ve nihayetinde devlet kurmayı amaçlayan örgüt Türkiye’de güvenlik ve emniyet güçlerini, kamu idarelerini ve sivilleri hedef alarak terör faaliyetleri yapan Marksizm ve Leninizm ideolojisi üzerine kurulu bir örgüttür. PKK’nın İran’daki uzantısına PJAK, Suriye’deki uzantısına da PYD denilmektedir. AB, NATO, ABD, Kanada, Yeni Zelanda, İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerce ve kuruluşlarca PKK, terör ve uyuşturucu örgütü listesine alınmıştır.

PKK ilk silahlı eylemine 15.08.1984 yılında Eruh’ta bir jandarma karakoluna saldırarak başlamıştır. İlk şehit de Er Süleyman Aydın olmuştur. O günden beri PKK’nın kanlı ve acımasız eylemleri devam etmektedir.

15.02.1999 tarihinde Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Kenya’da yaptığı Nairobi Operasyonu ile PKK başı yakalanmıştır. 2002’de örgüt KADEK, 2003’te de KONGRA-GEL adını alsa da terörist eylemlerden vazgeçmemiştir.  

Hükümet soruna çözüm bulmak için örgüt ile görüşmeler yapmış ve 02.07.2013’te başlayan Çözüm Süreci, 22.08.2015’de iki polisin şehit edilmesi ile askıya alınmıştır.

Bugüne kadar PKK eylemleri neticesi 4830 sivil, 7950 güvenlik (asker, polis, korucu) görevlisi şehit düşmüş ve 28000 civarında da PKK’lı öldürülmüştür. 2650 köy ve mezra boşatılmış, 310 binden fazla vatandaş da göç etmek zorunda kalmıştır. PKK eylemlerinin maliyeti ise yarım trilyon lirayı geçmiştir.   

Hangi ideolojik söylem adı altında olursa olsun, kimsenin bu cefakâr ve vefakâr milletin kucağına bomba atmaya hakkı yoktur! Çocukları babasız, anaları ve babaları evlatsız, gelinleri kocasız bırakmanın kime ve nasıl bir faydası olabilir? Bu memlekette sevgi, saygı ve barış içinde yaşamak isteyen herkese yer var. Kimsenin babasının malı olmayan bu memleket ancak ve ancak bu aziz milletin ve –ırk/ mezhep ayrımı olmaksızın- onun her ferdinin ortak yurdudur. İşte, ulusal ve uluslararası çıkarcılara ve bölücülere meydanı bırakmamak için bütün millet, bütün halk ve bir vatansever olarak; haydi Türkiye, el ele…   

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10