• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Samsun 11 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • Ordu 12 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 13 °C
 • Rize 12 °C
 • Trabzon 13 °C

Yabancılara Turkuaz Kart

ŞÜKRÜ KARAMAN

Oldum olası ekonominin baş ağrısı olan, kayıt dışı istihdamı tetikleyen kaçak yabancı işçilerle ilgili çok önemli düzenleme hayata geçti.

Düzenlemenin en dikkat çeken yanı, nitelikli yabancı işçilere “Turkuaz Kart” verilmesi, bu kartla  Türkiye’nin her yerinde rahatça bir işte çalışabilmelerine imkan sağlanması.

“Emek hırsızlığı” olarak nitelendirilen, yerli işgücünün önünü kesen kaçak yabancı işçi çalıştırmayı engellemeye yönelik hazırlanan düzenleme bir takım kuralları beraberinde getiriyor.

Yabancı işçi çalıştıran ve çalışanlarla ilgili yasada önemli değişiklikler yapıldı. Değişiklikle işgücü piyasasında  yabancıların  kayıt dışı çalışmalarının önlenmesi , yerli yabancı işgücü  dengesinin kurulması , nitelikli yabancı işgücünden yararlanılması amaçlanıyor.

Yasa uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurallarını dikkate alarak uluslararası işgücüne ilişkin belirleyeceği politikayı uygulayacak. Çalışma Bakanlığı  yabancı istihdamı taleplerini almak, değerlendirmek ve uluslararası işgücünün piyasadaki etkilerini izlemek üzere “Yabancı Başvuru, Değerlendirme ve İzleme Sistemi” kuracak.

Yine yeni düzenlemeye göre bakanlık yabancı işçi ihtiyacına ve diğer konulara yönelik kamu kurumlarından, gerçek ve tüzel kişilerden belge isteyebilecek.

Uluslararası  işgücü politikası doğrultusunda eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı , Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası  Danışma Kurulu  önerileri ve bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre  başvurusu uygun görülen  yabancılara “Turkuaz Kart” verilecek.

Turkuaz Kart kapsamında akademik alanda uluslararası kabul görmüş çalışmaları bulunanlar ile bilim, sanayi ve teknolojide ülkemiz bakımından stratejik kabul edilen bir alanda öne çıkanlar ya da ihracat, istihdam veya yatırım kapasitesi olarak ulusal ekonomiye katkı sağlayan, ya da sağlaması öngörülen kişiler nitelikli yabancılar olarak değerlendiriliyor.

Bu kişiler çalışma izni yerine geçecek “Turkuaz Kart” sahibi olabilecek. Kart sahibi yabancıların eş ve çocuklarına da ikamet izni yerine geçen belge verilecek. Kart sahibi yabancılar yasada düzenlenen süresiz çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanabilecek.

Sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancıların izin başvurularının değerlendirilmesinde ön izin alınması gerekiyor.

Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilecek. Süresiz çalışma izni alan yabancılar, Türk yurttaşlara tanınan haklardan yararlanabilecek.

Ancak seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme hakkı ile askerlik hizmeti yapma yükümlülüklerinden yararlanamayacak. Türk soylu olduğu bildirilen KKTC vatandaşı ve AB üyesi ülke vatandaşları ile bilimsel, kültürel, sanatsal veya sportif amaçla Türkiye’ye gelen başarılı yabancılar, çalışma izni konusunda istisnalardan yararlanacak.

Türkiye’de üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler, çalışma izni almak koşuluyla herhangi bir işte çalışabilecek.

Kısaca,  nitelikli, uluslararası alanda başarılı olan yabancılara “Turkuaz Kart” verilecek. Bu kartla Türkiye’de rahatça çalışma olanağına sahip olabilecekler.

Uluslararası İşgücü Kanununa göre, çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya 2 bin 400, bağımsız çalışan yabancıya 4 bin 800 , yabancı çalıştıran işveren veya işveren vekiline de her bir yabancı işçi için 6 bin lira idari para cezası veriliyor.

Bakalım bu düzenleme gerçekten kaçak yabancı istihdamını, kayıt dışılığı önleyecek mi?

          

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10