• BIST 107.401
 • Altın 174,263
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Samsun 15 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 22 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 15 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 16 °C

Yadsınamaz Tehlike

ŞÜKRÜ KARAMAN

Paris’te geçtiğimiz hafta Türkiye’yi de çok yakından ilgilendirilen İklim Zirvesi gerçekleştirildi.

Gündemin yoğunluğundan ötürü geri planda kalan zirvede gittikçe tehlikesini artıran küresel  ısınmaya karşı bir dizi önlemler alındı.

Türkiye’ de olumsuz etkisini fazlasıyla gösteren küresel ısınma, yadsınamaz şekilde insanlığı ve doğayı  tehdit ediyor.  

Özellikle termik santrallerin atmosfere saldığı sera gazı küresel ısınmanın temel etmeni .

Atmosfer tabakalarını delen sera gazı, dünyayı kavurucu sıcaklığın, kuraklığın etkisine alan küresel ısınmayı oluşturuyor.

Onca uyarılara, yaşanan acı deneyimlere karşın, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda ülke hala fosil yakıtlardan, yani kömür, doğalgaz ve petrol ile çalışan santrallerden enerji üretiyor.

Paris’teki zirvede termik santrallerin küresel ısınmaya yol açtığına ilişkin ortak bir görüş belirlenirken,  BM’ye üye ülkelerin bu tesislerin yapımından vazgeçmesi kararlaştırıldı.

Zirvede ayrıca küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1.5 ila 2 derece sınırlandırılması, sera gazları emisyonunun düşürülmesi, gelişmekte olan ülkelere bu alanda maddi destek sağlanması gibi kararlar da alındı.

Uzmanlar, gelecek 100 yılda ortalama 2 derecenin üzerindeki olası sıcaklık artışının iklim değişikliği ile birlikte eko sistemler üzerinde yıkıcı etkileri olacağını bildiriyor.

Yani tehlike o denli büyük ve ürkütücü.       

Zirvede alınan kararlar Türkiye açısından da yaşamsal öneme sahip. 

Kuşkusuz termik santrallerin varlığı, yurdun her bir yanına çok sayıda yenilerinin yapılmak istenmesi Paris kararlarıyla çelişiyor.

Terme örneğinde olduğu gibi, kurulmak istenilen her yerleşim biriminde halkın tepki gösterdiği bu vahşi enerji üretim tesisinin iklime, doğaya, canlıya verdiği zarar, Paris’te bir kez daha karar altına alındı, yaydığı tehlikeye dikkat çekildi.

Artık Türkiye’nin zirvede verdiği taahhütler doğrultusunda, kömürlü yatırımları askıya alması gerekiyor.

İklim Zirvesinde alınan kararları değerlendiren bilim insanları, Türkiye’nin bu anlamda atacağı ilk adımın kömüre dayalı yeni yatırımlardan vazgeçmesi,  termik santrallerden tamamen uzaklaşması olduğunu vurguluyor.

Fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması, düşük karbonlu ve iklime dirençli bir kalkınma modelinin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken bilim insanları, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerjiye destek verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Termik santrallerin oluşturduğu tehlike ile yenilenebilir enerjinin yararı hakkında toplumda  seferberlik başlatılarak yurttaşların bilinçlendirilmesinin zorunlu olduğunu bildiren bilim uzmanları, bunun devletin temel  görevi olduğunu kaydediyor.

Paris anlaşması bir kez daha gelecekte insanlığı bekleyen tehlikeye dikkat çekti, bu konuda ülkelere bir dizi sorumluluklar yükledi.

Görüldüğü gibi, termik santrallerin atmosfere yaydığı sera gazları ile her geçen yıl artan küresel ısınma, beraberinde getireceği sakıncalar, yaygınlaşan kuraklık artık burun kıvrılamaz, küçük görülemez boyutlara ulaştı.

Bu tehlikeye karşı birlikte karşı çıkmak, mücadele etmek, önlemler almak tüm insanlığın görevi.

Yoksa kaybeden dünyamız, dolayısıyla insanlar, doğa ve diğer canlılar olacak.

Paris’te ortaya çıkan sonuç, bazıları tarafından hakarete uğrayan, dışlanmaya çalışılan, alay edilen çevreci örgütlerin, aktivistlerin haklılığını bir kez daha gösterdi.

Umarım çok geç kalmadan Paris’in sesine kulak verilir.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10