• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Samsun 14 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 13 °C
 • Ordu 13 °C
 • Sinop 13 °C
 • Giresun 13 °C
 • Amasya 9 °C
 • Rize 13 °C
 • Trabzon 15 °C

Yargı Sil Baştan

ŞÜKRÜ KARAMAN

Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görevine son veren yasa tasarısına tepkiler çığ gibi artıyor.

Yüksek Mahkemelerdeki  üye sayısını azaltan, görev süresini 12 yılla sınırlayan tasarının yasalaşması ile Başkan ve Başkanvekillerinin dışındakilerin görevi fiilen bitecek. Boşalacak yerlere atamalar Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) ile Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak.

Türkiye Barolar Birliği (TBB)  başta olmak üzere,  Yargıtay ve Danıştay’da başkanlık yapmış olan hukuk adamları ile sivil toplum örgütleri, tasarının yasalaşması halinde yargının bağımsızlığını yitireceğini savunuyor.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, hakimlerin kanunla azledildiğini, Yargıda cemaatçi ve reisçi bir yapılanma istemediklerini belirtirken, Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk da elli yıldan bu yana yargıya bu denli el atıldığı bir dönemi yaşamadığını kaydediyor.

Hükümetin TBMM tatile girmeden çıkarmayı hedeflediği yasa ile yüksek yargı sil baştan değiştiriliyor.

CHP, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıkladı. Ancak kulislerde HSYK ve Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’nin olası iptali kararının önüne geçmek için yasanın çıkmasıyla atamaları hemen gerçekleştirecekleri belirtiliyor.

Malum Anayasa Mahkemesi kararları geriye dönük uygulanmıyor. Yani mahkeme yasayı iptal etse dahi Yargıtay ve Danıştay’a yapılan atamalar karardan etkilenmeyecek.

Anlaşılan Türkiye sıcak yaz günlerinde yasayı, atamaları çok konuşacak, üzerinde yoğun tartışmalar yapılacak.

İsterseniz iki günden bu yana gazetelerde yayınlanan ilanda TBB’nin yasaya ilişkin çekincelerine  göz atalım.

“Yargıda cemaatçi yapılanma da, şucu bucu yapılanma da istemiyoruz.  Siyasi iktidardan veya başka bir merciden emir-talimat alan yargı istemiyoruz. Layık olanın layık olduğu görece gelebildiği liyakat sistemini istiyoruz.

Kuvvetler ayrılığı istiyoruz. Tarafsız ve bağımsız, adil yargılama yapabilen , hesap vermeye açık bir yargı talep ediyoruz. 78 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolunun adalet paydasında buluşturmak olduğunu biliyoruz.  Kimsenin tarafı değiliz.

Sadece hukukun üstünlüğünden yana tarafız.  Yargı içinde ayrı yapılanmaların oluşmamasının ve varsa temizlenmesinin yolu, Anayasa’ya aykırı olacağını herkesin bildiği bir kanuni düzenleme değildir. Bunun yolu, öncelikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını uzlaşma ile değiştirmektir.

Elbirliği ile liyakat ilkesini hayata geçirmeliyiz. Hakimlerin, bağımsızlığını ve tarafsızlığını güvence altına almalıyız. Adil yargılama yapabilen ve hesap verebilen bir yargıyı oluşturmalıyız.

‘Ben yaptım oldu’ diyerek olmaz. Deneme- yanılmayla, yap-boz kanunla olan, sadece bu ülkeye olur, bize olur, hepimize olur.

Bugüne dek yaptığımız her uyarı maalesef doğru çıkmıştır.  Sonradan ‘kandırıldım, aldatıldım’ demek, yıkılmış olanı geri getirmemektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve siyasi iktidarı, hukuka uygun davranmaya, sağduyulu olmaya ve görüşülmekte olan kanun tasarısını geri çekmeye davet ediyoruz.”

Kısaltarak alıntılar yaptığım ilanda TBB  tasarıdan kaygılarını böyle dile getiriyor, geri çekilmesini istiyor.

 TBB geri çekilmesini talep etse de TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek Genel Kurula inen tasarının yasalaşması bekleniyor. Yani hükümet yasanın çıkarılmasında kararlı, hem de en kısa sürede.

Yargıtay ve Danıştay Başkanlarının tasarıya yüksek dille karşı çıkmaması çok eleştiriliyor, sessiz kalmakla suçlanıyor.

Hatta kamuoyunda “ koltuklarını garantilediler, ondan sesleri çıkmıyor” yorumları bile yapılıyor.

Eleştirilerin odağındaki isim Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit,  üyelerin  görev süresinin 12 yılla sınırlandırılmasını eleştirmesi  TBB tarafından yeterli  bulunmayarak,, “keşke hiçbir şey demeseydi” karşılığını alıyor.

Dedim ya, Türkiye bu yazı yasadan ötürü de sıcak, oldukça sıcak geçirecek.

Tabii  gözler bir yanda da Anayasa Mahkemesi’nin alacağı kararda olacak. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10