• BIST 109.462
 • Altın 173,122
 • Dolar 4,0657
 • Euro 4,9637
 • Samsun 21 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Ordu 14 °C
 • Sinop 15 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 20 °C
 • Trabzon 17 °C

Yaşlılık Aylığında Yeni Uygulama

ŞÜKRÜ KARAMAN

 

Artık 65 yaş aylığı almak daha kolaylaşacak. Aylık alabilmek için bundan böyle tüm ailenin gelirine değil , ilgili kişi ile eşinin geliri dikkate alınacak.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin  Torba Kanun Tasarısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Torba yasadaki en önemli düzenlemelerden biri de 65 yaş aylığı alan ve yaşadığı hane içerisindeki  kişi başına düşen  gelir sınırının üzerinde olduğu için aylık alamayan kişilere de aylık hakkı tanınması.

Yasa uyarınca 65 aylığı alamayan bazı kişiler de bundan böyle aylığa kavuşacak, düzenli bir geliri olacak.

65 yaş aylığı alabilmek için üç temel koşul var.

Bunlardan ilki, 65 yaşını tamamlamış olmak. İkinci şart, 65 yaşını tamamlayanların aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaması, yani emekli olmaması, SGK’dan dul ve yetim aylığı almaması ve herhangi bir işte çalışmaması. Nafaka alan yurttaşlar da 65 aylığından yararlanamıyor.  Üçüncü koşul ise 65 yaşını tamamlayan kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirlenen sınırın altında kalması.

Bu sınır net asgari ücretin üçte biri olarak uygulanıyor. Halen 65 yaşını doldurmuş bir kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen ortalama aylık gelir 392 liranın altındaysa söz konusu kişi aylık almaya hak kazanabiliyordu. Bu üç koşulu yerine getirmeyen kişi 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

65 yaşını tamamlayan kişinin yaşadığı hanedeki toplam gelir, hanede kaç kişi yaşıyorsa o sayıya bölünerek çıkan rakam üzerinden kişinin aylığa hak kazanıp kazanamadığı belli oluyordu.

Mağduriyete yol açan, yoğun yakınmalara neden olan bu durum yeni torba yasa ile giderilerek,  100 bin kişiye daha aylık olanağı doğdu.

Yeni yasaya göre artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişi adına muhtaçlık testi için kendisi ile eşinin geliri dikkate alınacak. Böylelikle hane halkındaki diğer bireylerin gelirinin yükselmesinden ötürü 65 yaşını tamamlayanların aylığı kesilmeyecek. Yeni uygulama ile hem mağduriyetler önlenecek, hem de yakınmalar ortadan kaldırılmış olacak.

Yine yasa uyarınca eski uygulamadan ötürü 65 yaş aylığı alamayanlar da bu maaşı alabilecek. Aslında sosyal güvencesi olmayan, yaşlılık, malullük, dul veya yetim aylığı almayan vatandaşa 65 yaş aylığı bağlanırken, yaşadığı hanedeki tüm kişilerin gelirinin dikkate alınması yanlış bir uygulamaydı.

65 yaş aylığında muhtaçlık sınırı tespit edilirken kişinin yaşadığı hanenin değil, sadece kendi gelirinin dikkate alınması daha  adil bir uygulama olacak. Kişiye daha kolay aylık bağlanabilecek. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre,  2015 yılında 608 bin 520 kişiye toplam 1 milyar 275 milyon 183 bin lira 65 yaş aylığı ödendi.

Yasa ile yapılan değişiklik sayesinde yaklaşık 100 bin kişi daha 65 yaş aylığı almaya hak kazanacak. Bu kişiler de  düzenli aylık gelire sahip olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan torba yasası uyarınca 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları silinecek, işçiler izin sürelerinin bir bölümünü 10 günden az olmamak ve tarafların anlaşması kaydıyla üçten daha fazla bölebilecek.

Zorunlu trafik sigortasında hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri kapsam dışı kalacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden  işverenlere sigorta prim desteği verilecek.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10