• BIST 110.175
 • Altın 174,238
 • Dolar 4,0829
 • Euro 4,9876
 • Samsun 16 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 17 °C
 • Giresun 17 °C
 • Amasya 22 °C
 • Rize 18 °C
 • Trabzon 17 °C

Yeniden Başlayacağız

ŞÜKRÜ KARAMAN

Sevgili okurlar, bu köşede zaman zaman usta kalem, katıksız insan sevgisini yüreğinde taşıyan, yurtsever, laik demokrat kimliği ile öne çıkan yazar Doğan Kuban’ın yazılarını sizlerle paylaşıyorum.

Paylaşıyorum çünkü; onun engin bilgisi, anlaşılır yalın sözcüklerle kaleme aldığı, okuyanın için açan, aynı zamanda sorgulatan, düşündüren en önemlisi bilgilendiren muhteşem yazılarından sizler de yaralanın diye düşünüyorum.

Kuşkusuz bu yazıları beğenmeyenler olacaktır.

Ancak, bir düşünceye katılmamak, düşünce sahibinin yazdıklarına saygı duymayı da gerektirir.

Bu nedenle bir kez okuyun diyorum.

İşte Doğan Kuban’ın Cumhuriyet gazetesi Bilim ve Teknik Eki’nde geçen hafta yayınlanan “Yeniden Başlayacağız” başlıklı yazısı:

“Batı kapitalizminin Ortadoğu vurgulu politika girdabına kapılan aşağı yukarı 1 milyar Müslüman bugün perişan durumda. Aralarında petrol zengini şeyhler, emperyalizm ve uluslararası kapitalizmin ajanı olarak çalışan iş adamları ve politikacılar var. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki kargaşada bu emperyalist baskı kırılmak üzereydi. Savaşı kazanan Türkler de bu tehlikenin ağırlığını hissetmiyorlardı. Fakat bu ahtapot 1946’dan başlayarak birincisinden daha büyük bir hırsla İslam dünyasını sardı. Kurtuluş Savaşı’nı kazanan Türkler baskıdan kurtulabileceklerini düşünüyorlardı.

20. yüzyılın birinci yarısının en büyük devrimi Türk devrimidir. Cumhuriyet, bütün sıkıntılarımıza karşın ayakta. Alman Nazizm’i dünyanın en üstün teknolojisinin ve Rus Komünist devleti de Avrupa düşüncesinin sosyal devlet konusundaki üstün felsefe geleneğinin ürünleriydi. Bugün yaşamıyorlar. Ama biz Türkiye’yi Birinci Dünya Savaşı galiplerinin elinden koparıp almıştık.

Türkler yüzlerce yıllık kültür ve teknik yokluğunu dev bir iradeyle aştılar. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Türkiye’nin sanayi ve altyapı kalkınmasının hikayesi büyük bir büyüme destanıdır. Bugün yılda yapılan birkaç asfalt yol, birkaç kilometrelik metroya karşın, Cumhuriyet on beş milyonluk nüfusu ile ekonomisiyle yılda iki yüz kilometre demiryolu döşüyordu. Bu ilk sanayileşme, devrim yapan diğer ülkelerin potansiyeliyle oranlanırsa, yirmi yüzyılın en görkemle devrim atılımı sınıfına hak kazanır.

Sanayi altyapısı, eğitim ve öğretim örgütlenmesi, güzel sanatlar ve musiki, kuldan vatandaş olan ulus o destanın ürünleridir. Laik Cumhuriyet İslam tarihinin Batıyı bazı boyutlarıyla yakalayan büyük destanın çağdaş göstergesidir.

‘Her şeye yeniden başlayacağız’ dediğimiz zaman o birikimin on milyonlarca yeni Türkün atlama tahtası olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Unutmayalım o sırada hemen bütün İslam ülkeleri sömürgeydi.

Hitler bir sivil diktatör olarak iktidara gelip 13 yılda Almanya’yı tarihinin en büyük yenilgisine ve yıkımına mahkum etti.

Atatürk’ten sonra İsmet Paşa ülkeyi savaştan koruyarak 1920’lerdeki yok olma tehlikesinden ikinci kez kurtardı.  Atatürk kuruluş döneminin, İsmet Paşa İkinci Dünya Savaşı döneminin tek adamıydılar. Onların yaşamları üzerinden yapılan soysuz tartışmaların tek anlamı Osmanlı cehaletinin günümüze uzanan köklerinin varlığıdır. Bugünkü durumun nedeni de o köklerin filizlenmesidir. O filizleri  besleyen  de 700 yıldır aşılmamış cehalet birikimidir. O cehalet, kentleşmemiş bu toplumda çağdaş teknoloji ve üretimle karşılaştığı zaman dengesini koruyamadı.

Almanya Avrupa’nın teknik açıdan en önde gelen ülkelerinden biridir. Rus Komünizminin arkasındaysa Batı felsefesinin sosyal bilimlerinin yarattığı bütün düşünceler vardı. Bizim ne düşünce olarak ne de teknik olarak devrim savaşımız arkasında bu birikimler olmadı. Fakat kurtulma iradesi vardı. Herhalde derin bir tarihin bir yana koyduğu bir bilgelik de olabilir.

Her zaman ölümsüz bir ağaç gibi, yeniden başlayacak gücümüz olacak. Günümüzün iletişim ortamında başka sonuçlar hayal edenler aldanıyorlar.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10