• BIST 117.522
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,7875
 • Euro 4,6596
 • Samsun 8 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 8 °C
 • İzmir 8 °C
 • Ordu 9 °C
 • Sinop 7 °C
 • Giresun 10 °C
 • Amasya 7 °C
 • Rize 10 °C
 • Trabzon 10 °C

Yuvam bildiğim Canik’e Anne şevkati ile bakıyorum

Yuvam bildiğim Canik’e Anne şevkati ile bakıyorum
Mahallelerde halkın nasıl bir belediye yönetimi istediklerini belirlemeye çalıştıklarını belirten Tülay Kavraz, Başkan Osman Genç’in başlattığı projeleri devam ettireceğini belirterek, ‘Canik yuvam. Canikli ise büyük ailemin bireyleri. Onlarla birlikte Ca
Samsun’un şu ana kadar ortaya çıkmış tek kadın başkan adayı O.
Üstelik erkek egemen bir yapının hüküm sürdüğü sanılan Canik Bölgesinden çıktı ve ‘’Ben de varım'’ dedi.
Tülay Kavraz onun adı. Ak Parti’den Canik Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurunca hepimizi biraz şaşırttı. 
Oysa Ak Parti Kadın kotasında dikkat edeceğini duyurmuştu. Çok değil bir birkaç ay önce Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, Her beş adaydan birisinin mutlaka kadın olacağını söylemişti. 17 ilçe ve Büyükşehir dahil olmak üzere 18 Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmak için yarışıyor insanlar. Bir o kadar belediye meclis üyeliği için de seçim yapacak halkımız.
Partilerin kadın kotası var.
Ve fakat
Kadın aday yok.
Yada yok denecek kadar az. Bırakınız seçilecek olanları, adaylık başvurusu yapanların sayısı bir elin parmak sayısına ulaşacak mı bilemiyorum.
‘’Teşbihte hata olmaz’’ demiş büyüklerimiz. Bu nedenle yapacağım ‘Bataklık ve Nilüfer Çiçeği’ benzetmesini kimse üzerine almasın lütfen. Hani siyaset dünyamız çok eleştirilir ya! Siyaset bir bataklıksa, kadın adaylarımız da Nilüfer Çiçeğidir.
Bilir misiniz, Nilüfer Çiçeği yetiştiği ortama zıt bir güzelliği sergiler bu dünya için.
Tülay Kavraz şimdilik tek örnek.
Bir Nilüfer Çiçeği gibi çıktı ortaya.
Daha önceden tanımıyorum kendisini, Röportaj yapmak için bürosuna gittiğimde ilk defa karşılaştım bu hanımefendiye. Taraf değilim ve olamam ama belediye başkanlığı için Samsun’un tek kadın aday adayı olduğu için pozitif ayrımcılık yapacağım. Umarım bu nedenle kimse bana bu yazdıklarım yüzünden gönül koymaz. 
ANNEM BENİ YANINDAN AYIRMAK İSTEMEDİ
Dört kardeşiz ama en evin en küçüğüydüm, hiperaktif bir çocuk olmama rağmen nazenin bir görünümüm var.  Bu nedenle olsa gerek kendisini beş ay önce kaybettiğim annem başka bir şehre gitmemi istemedi. Çarşamba’da yanında olmamı istedi. Ben de öğrenimime Açık Öğretim Fakültesinde devam ettim.
EVİMİZDE SİYASET HEP VARDI
Cemal Alişan komşumuz ve aile dostumuzdu, bunun yanı sıra Mustafa Dağıstanlı ile de akrabalığımız vardı. Bu nedenle gerek Cemal Amca ve gerekse Mustafa Amcanın seçim çalışmalarının bir kısmı bizim evde de yapılırdı. Mahalle toplantıları bizim evde olurdu. Ben genç yaşta olmama rağmen ve siyasetin dışında olmama rağmen o toplantıları ilgiyle izlerdim.
ERKEK EGEMEN BİR DÜNYADA GÜÇLÜ KALMAYA ÇALIŞIYORUM
Siyaseti erkek egemen bir toplumda ayakta kalabilmek için yapıyorum. Bir önceki yerel seçimlerde İl Genel Meclisine aday olmam için teklif gelmişti.  O zamanki şartlarımın uygun olmaması nedeniyle o teklifi kabul etmemiştim. Son ak Parti İl Kongresinde Mustafa Acar’ın listesinde yönetim kurulu üyesi olabilmek için seçime katılmıştım. Ben Ak Parti Belediyeciliğini çok beğeniyorum. Onun için şimdi Canik Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Toplum içerisinde erkeklerden bugüne kadar hep kabul ve saygı gördüm. Küçük yaşlarımdan itibaren
TÜRK AİLE TİPİNE UYGUN BİR YAŞAMAMIM VAR
Ben özgür bir kadınım ama aynı oranda aile yapısına da çok bağlıyım.  Eşim ve kızımla mazbut bir yaşamım var. Beni bu aday adaylığı sürecinde cesaretlendiren de aslında eşim olmuştur. Her kararımda olduğu gibi bu kararı almamda da eşim en büyük destekçimdi. Çok sakin ve beyefendi bir eşim var. Kızım ise tıpkı benim çocukluğumda olduğum gibi hiperaktif bir çocuk.
ÖNCELİĞİM ÇEVRE PROJELERİ OLACAK
Ben Canik Belediye Başkanı seçildiğimde önceliğim çevre projeleri olacak. Projelerimle ilgili ne planladığımı ve ne yapmak istediğimi biliyorum. Ama Canik’te yaşayan insanların  düşüncelerine önem veriyorum. Şöyle bir uygulama yapacağım. Projelerimi hazırladım ama önce mahalle mahalle gezeceğim. Şimdiden onu yapmaya başladım bile. Halka “Ne istiyorsunuz” diye soracağım. Sonra onlara o mahalle için düşündüğüm projemi anlatacağım. Projelerimiz halkın talepleri doğrultusunda revize edilebilir olacak.
BÜTÇEMİZİ HALKIMIZIN ÖNCELİKLERİ ŞEKİLLERNDİRECEK
Belediyemizin bütçesini yaparken mahallelerde gerçekleştirdiğimiz halk temaslarına dayanarak halkımızın önceliklerine göre şekillendireceğiz. Halkımızın yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini alacağız. Biz oldu bittiye dayalı bir bütçe yapmak istemiyoruz. Canik Halkı ne istiyorsa o görüş ve talepler doğrultusunda bir bütçe yapacağız. Bütçenin uygulamasını da halkın öncelikleri belirleyecek. Kısaca şunu söylemek istiyorum: Canik Belediyesini şeffaf belediyecilik anlayışına dayalı olarak yöneteceğiz. Nihaiyi kararımızı alırken halkımızın görüşleri, belediye yönetimi ve belediye çalışanlarının görüşlerine dikkat edeceğiz.
O, HER ŞEYDEN ÖNCE BİR ANNE...
O, şimdi 13 yaşında bir kız çocuğu annesi, eşi beyefendi de bir okulumuzda müzik öğretmeni olarak çalışıyormuş. Tülay Kavraz, bu süreç tamamlandığında kendisi açıklasın eşinin ve kızının adını. Ben sormadım ve buraya da yazmadım o yüzden bu bilgileri. 
Değirmenbaşı mevkiini bilir misiniz Çarşamba’nın beri geçe bölgesindeki. Tülay Hanım 1970 yılında Değirmenbaşı mevkiinde doğmuş.
Kendisini hiperaktif bir çocuk olarak tanımlıyor Tülay Kavraz. 
İlk orta ve lise eğitimini Çarşamba’da almış. Tülay Hanım.
OSMAN GENÇ’İN PROJELERİ DEVAM EDECEK...
Canik’i geniş meydanları olan bir kent olarak hayal ediyorum. Kısmet olurda görev bana verilirse Canik’e geniş meydanlar kazandıracağım. Osman Başkanın projelerini devam ettireceğim ama benim projelerimle Osman Başkanın projelerini harmanlayıp halkımızın da onayını alarak uygulamaya geçireceğiz.
CANİK BENİM YUVAM...
Ben Canik’te yaşıyorum. Canik’i seviyorum. Çünkü Canik benim yuvam. Ben burasını evim gibi görüyorum.  Doğayı seviyorum,  bu ilçenin temiz havasına adeta bayılıyorum. Ben ormanları seviyorum. Benim ilçemde de çokça orman var ama ben Canik’i bir orman güzelliğine kavuşturmak istiyorum.
PROJELERİMİZ
Çevre Projeleri
•Mert Irmağı Rekreasyon Projesi
•Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi
•İlkadım Bulvarının düzenlenmesi ve sahille buluşması
•Sahilde rekreasyon alanları, çekim merkezi oluşturulması
•Otopark düzenlemeleri
•Engellilere yönelik yapısal çevre düzenlemeleri
•Yeni konut alanları oluşturulması, kaçak yapılaşmayı önleme
•Katı atık yönetimi ve biyolojik arıtma tesisi
•Modern sabit pazar, organik Pazar
•Gençlik Merkezi
Sosyal-Kültürel Projeler
•Kent kimliğiyle özdeşleşecek festivaller, konser ve etkinlikler
•Sanat sokağı projesi - Sanat galerileri - Atölyeler
•Turistik tesisler, konaklama, sosyal tesisler yapılması
•Sportif faaliyetlerin geliştirilmesi, amatör sporcuların desteklenmesi
İstihdam Projeleri
•Ticaret merkezleri oluşturmak
•Mesleki eğitim merkezleri 
•Kadın İstihdam Projesi
•Engelli istihdam Projesi
•Roman vatandaşların mesleki eğitim ve istihdam projesi
Ulaşım Projeleri
•İlkadım Bulvarı ve Ankara Yolunun düzenlenmesi
TÜLAY KAVRAZ KİMDİR...
1970 Çarşamba’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çarşamba’da tamamladı daha sonrasında iş ve eğitim hayatını birlikte yürüttü. 
Evli ve 1 kız çocuk sahibi. 
UNICEF’in Bir sınıf da sen yap projesinde Türkiye Milli komitesine Destek verdi, 
Yardımseverler Derneği Yönetim kurulu üyeliği yaptı. 
Depremzedelere ve çocuklara gönüllü yardım organizasyonları, 
İstanbul Kütüphanesi’ni destekleme organizasyonu, 
Kimsesiz öğrencilere eğitim bursu organizasyonu, 
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği “Samsun’da var Samsun için al” Kampanyasının Proje Koordinatörlüğü gibi çeşitli hayır ve yardım etkinliklerinde yer aldı. 
AK Parti Canik Belediye Başkan Aday Adayı Tülay Kavraz, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyeliği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, Canik Kent Konseyi Kadın Meclisi Yönetim kurulu üyeliği yaptı. 
Halen devam etmekte olan (ÇABED) Çarşamba Bedensel Engelliler Derneği Üyesi ve proje koor¬dinatörüdür. 
Ayrıca Çarşamba Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu kurucu üyesidir. 
Kavraz, sanata olan merakı nedeniyle 1990 yılında Samsun Belediye Konservatuarı Halk dansları bölümüne girdi ve 1995 yılında mezun oldu. 
İş hayatına kısa bir süre Halk Eğitim Merkezinde usta öğretici olarak başlayan Kavraz, 1992-1996 yılları arasında Çarşamba Belediyesi Halkla İlişkiler Basın yayın bölümünde ve Hukuk Servisinde görev yaptı. 
İstanbul’da özel bir bankada, Teftiş Kurulu, Kredi Kartları Merkezi ve call center bölümünde Yönet¬men Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra istifa ederek ayrılarak kendi işini kurdu. 
İş hayatından ve içerisinde yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinden edindiği bilgi birikim ve özgü¬venle halka daha çok hizmet amacında olan Kavraz halen ikamet ettiği Canik ilçesinden Belediye Başkanlığı için AK Parti aday adayı oldu.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10