• BIST 111.458
 • Altın 174,016
 • Dolar 4,0332
 • Euro 4,9611
 • Samsun 13 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 15 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 19 °C
 • Amasya 14 °C
 • Rize 17 °C
 • Trabzon 16 °C

Zamda da Eşitsizlik

ŞÜKRÜ KARAMAN

Malum temmuzda kamu çalışanlarının yanı sıra emekli aylıklarına da zam yapılacak.

Çoğunun aylığı temel ihtiyaçları bile karşılamaktan uzak emekliler zam için her yılın ocak ve temmuz aylarını dört gözle bekler.

Memur emeklilerinin aylığına hükümet ile yetkili konfederasyon arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca memurlar gibi 6 ayda bir zam yapılıyor.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri aylığında ise 4447 sayılı yasaya göre bir önceki 6 ayda gerçekleşen enflasyon oranında artış yapılıyor.

Yani 2 milyon 10 bin dolayındaki memur emeklisinin aylığı toplu iş sözleşmesi  ile artarken,  9 milyon 476 bin  SSK ve Bağ-Kur emeklisinin aylığı 6 aylık enflasyon kadar zamlanıyor.

Her iki ayrı sistemden ötürü kaybeden, daha düşük zam alan kesim işçi ve Bağ-Kur emeklisi oluyor.  Farklı uygulamadan dolayı her iki grup arasındaki aylık ve zam makası giderek açılıyor.

Geçen yıl imzalanan sözleşme uyarınca memur emeklileri bu yılın başında yüzde 6 oranında zam aldı. Bu zamma ek olarak yine ocak ayında 0.86 oranında enflasyon farkı aylıklara yansıtıldı. Böylece ilk 6 ayda memur emeklisinin eline toplam yüzde 6.86 oranında zam geçti.

Buna karşılık emekli kitlesinin büyük çoğunluğunu oluşturan işçi, esnaf ve çiftçi aylığında ocakta bir önceki 6 ayda gerçekleşen yüzde 3.86’lık enflasyon oranında artış oldu. Yani işçi ve Bağ-Kur emeklileri 1 ocakta yüzde 3.86 zam almış oldu.

Zam oranlarının da net şekilde ortaya koyduğu gibi memur emeklisine yüzde 6.86, işçi, esnaf ve çiftçiye yüzde 3.86 zam yapılmış oldu. Diğer başlıklardaki gibi zamda da emekliler arasında eşitsizlik var.

 Her iki grubun da emekli konumunda bulunmasına rağmen işçi ve Bağ-Kur’lular aleyhine olan bu durumun oluşmasında kuşkusuz gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamları rol oynuyor.

Günlük yaşam, çarşı, pazar fiyatlarıyla hiç örtüşmeyen, yaşamın gerçeğinden uzak açıklanan enflasyon rakamları 9.5 milyon kitleyi yıllardır mağdur ediyor, böyle giderse etmeye de devam edecek.

Temmuz ayında memur emekli aylıklarına yine sözleşme gereği yüzde 5 oranında zam yapılacak. Eğer son 6 aydaki enflasyon bu rakamı aşarsa aradaki fark da verilecek. Ancak, yılın ilk 6 aylık diliminde enflasyonun yüzde 6’yı aşması mümkün değil.

Son derece düşük aylık alan işçi ve Bağ-Kur emeklileri zam için 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamını bekleyecek.

 Beş ayda gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.15 olduğu dikkate alınırsa bu kesime yapılacak zam en çok yüzde 4, belki bir miktar üzerinde olacak. İşçi, esnaf ve çiftçi yine kaybedecek, memur emeklisine göre daha düşük zam alacak.

Eğer mevcut sistem değişmezse aradaki uçurum giderek büyüyecek, belki de kapatılmayacak düzeye ulaşacak.

Emekliler arasındaki olumsuzluğun giderilmesi için işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarında da toplu iş sözleşmesi uyarınca artış yapılmalı, ya da seyyanen zam sistemine geçilmeli.

 Çünkü emeklinin yaşamında bir kez bile göremeyeceği, alamayacağı tüketim maddelerini dikkate alınarak hesaplanan enflasyon gerçeklerden çok uzak ve oldukça düşük belirleniyor, Mutfakla uzaktan yakından ilgisi yok.

Böyle olunca da enflasyonun ceremesini  işçi ve Bağ-Kur’lular çekiyor.

Tabii burada “memur emeklilerinin aldığı aylık çok yüksek” iddiasında değiliz.

Dikkat çekmek istediğimiz nokta aynı statülerde olmalarına karşın diğer grubun aylığının çok düşük olmasına, zam yönteminin adaletsizliğine.

Eğer, emekliler arasında norm birliği ile maaşları ve zamları eşit düzeyde olmaları sağlanabilirse giderek açılan makas daraltılır, hakkaniyet gerçekleştirilmiş olunur.

 • Yorumlar 7
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10