• BIST 104.697
 • Altın 146,590
 • Dolar 3,4725
 • Euro 4,1668
 • Samsun 26 °C
 • İstanbul 37 °C
 • Ankara 33 °C
 • İzmir 35 °C
 • Ordu 26 °C
 • Sinop 27 °C
 • Giresun 26 °C
 • Amasya 34 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 26 °C

ZEMZEM SUYU VE ONU DİĞER SULARDAN AYIRAN ÖZELLİKLERİ

AHMED HALEBİ

Allahın Resul’ u şöyle buyurdu. Zemzem suyu , içen için şifadır.

Rivayetlere göre  ,  zemzem suyunun tedavi kudretinin olduğuna  dair   bazı gerçeklikler vardır.

İşte Yemenli bir adamın hikayesi.Kendisini şahsen tanıyorum  , o arkadaşımdır.Görmesi zayıftı , yaşının büyük oluşundan ötürü görme yetisini kaybetmek üzereydi.O , Kuran okumayı çok sever bu sebeple sürekli Kuran okuyarak  zaman geçirirdi. Ancak okuduğu Kuran kitabi çok küçüktü , nedense bu küçük  Kuran  kitabından da  ayrılmak istemiyordu.Fakat her geçen gün kitaptaki yazıları okuması gittikçe güçleşiyordu. Ne yapabilirdi ki ? Dedi ki ; ‘’zemzemin şifa olduğunu duydum onun için zemzem içmeye geldim ve içtim’’.Bu arada küçük Kuran kitabını da yanında taşıyıp her fırsatta okuyordu. İlginçtir , bu musaftan daha büyük harfli olan Kuran Kitabını okuyamıyordu.Ve bana dedi ki ; ‘’ Bu zemzemi içtikten sonra olan bir mucizedir. Ey Kerim kardeşim Allah Rasulünün hadisi ve sözüdür.Fakat duanın şartı , dua edenin duasının kabulünden emin olmasıdır.Bu şekliyle duaya cevap vermek şarttır’’.

Bakara 186.ayet meali: Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Buda , ismi Yesriye olan bir bayanın hikayesidir.Zemzem içmesinden sonra , sol gözünde kornea ülseri şifa bulmuştur.Müslüman kardeşlerimizden birisi , haç vazifesini yaptıktan sonra,  bana şunları anlattı.Saygıdeğer Yesriye hanım , vakıflar bakanlığının tahtında bir arkadaşıyla birlikte , haç vazifesini yerine getirirken , zemzem suyu ile ilgili mucizevi şeylerin gerçekleştiğini söyledi. Gece gündüz kendisini bırakmayan baş ağrısı ile sonuçlanan , sol gözünde meydana gelmiş  göz ülserinden şikayet ettiğini ve hiçbir ilacın ağrıyı geçirmediğini ifade etti , neredeyse gözü görmez bir hale gelmiş , gözüne beyaz bir perde inmiş gibiydi.Bir gün , ünlü doktorlardan birine gitmiş.Ağrısını dindirmenin iğneyle tedavisi olduğunu , başka çaresinin olmadığını ve ömrünün sonuna kadar göremeyeceğini öğrenmişti.Bu kötü habere , Yesire hanım çok üzülmüş. Ancak ;  o Allaha çok güveniyor ve Allahın ona şifa sebeplerini nasip edeceğine , tıbbın bu hastalıktan tedavi ümidini kesmiş olmasına rağmen şifa bulacağına  inanıyordu.Mescidi harama , şifa bulmak için umreye gitmeye karar verdi , Mekke’ye geldi ve Kabe-i tavaf etti.Kabe o anda kalabalık değildi.Hacerul Evsedi öptü ve tavaftan sonra bir bardak zemzem aldı , onunla gözünü yıkadı.Sa’yını tamamladı.Kaldığı otele geri döndüğün de , inanılmaz bir şey olmuştu. Otele döndüğünde hasta olan gözü şifa bulmuştu .Gözünde hastalıktan iz kalmamıştı.Gözdeki ülser ameliyatsız ve iğnesiz iyileşmiş tabii halini almıştı. Doktor , olanları öğrenince, kendini tutamadı , çok derinden bir sesle ; ‘Allah en büyüktür ‘ diye bağırmış bu hastalık karşısında tıp başarısız olmuştu.Allah bunu ilahi muayenesinde kendi kudretiyle iyileştirmiştir.Rasulullahın dediği gibi zemzem onu içen için şifadır.Onu içen şifa isterse , Allah şifa verir .Onu içen  , doymak isterse , Allah onu doyurur . Onu içen , susuzluğunu gidermek isterse , Allah onun susuzluğunu giderir.

Bunun gibi , başka hikayelerde dinlemişizdir.

O (Rasullullah ) bir şeye işaret etmişse , doğrulukla işaret etmiştir , orada muhakkak doğruluk payı vardır.Zemzem kuyusu hakkında , Peygamber Efendimizin söylediği şey muhakkak doğrudur. DR. Faruk Anter’in  anlattığına göre ; senelerden beri idrar yollarında taş vardı.Doktorlar , ancak bunun ameliyatla alınabileceğinin kanısına varmışlardı. Ancak bunun icrasını , Umre’ye gitmek ve dualarla taşın düşmesi için iki kez erteledim.DR. Faruk Mekke’ye fiilen gitmiş ve Umre’yi eda etmiştir. Umre esnasında zemzem suyu içmiş , Hacerul Evsedi öpmüştür. Ve ayrıca , Mescidi Haramdan çıkmadan önce 2 rekat da namaz kılmıştır. Sonra , idrar yollarında bir karıncalanma hissederek lavaboya koşmuş ve bir mucize eseri taş düşüvermiştir.Bu ameliyat odasına girmeksizin şifaya ulaşmaktı. Bu taşın aniden  vücuttan çıkması , tedaviyle uğraşan doktor için ilmi bir mucizeydi.

Muhammed Kamil Abdulsamed’in ‘’ İslamda ve Sunneti Nebeviyede ilmi Mucizeler ‘’ kitabında ve Şeyh Abdulmecid El Zindani’nin ‘ Sen Soruyorsun El Zindani Sünnette Ve Kur-an’da ilmi Mucizeler hakkında Cevap Veriyor ‘’adlı kitabında ve ayrıca  Dr. Muhammed İzzet Mehdi’nin ( Mısır Aynüşems Üniv. Çevre araştırmaları enstitüsü Biyoloji dalı Prof.) yaptığı araştırmalara göre , zemzem suyu dünyadaki diğer sulardan hususiyetleri itibariyle farklılık ve özellikler arz eder.Zemzemin farklı ve güzel bir tadı ve bileşiminde tuz vardır. Fakat içerken bu tuzun tadı fark edilmez. Başka bir suda , zemzem de olduğu oran kadar tuz olsa , o suyu insanlar içemezdi. Bu , onu diğer sulardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Muhammed İzzetmehdi’nin yaptığı araştırmanın konusuda budur. Zemzem suyu , bu özelliği sebebiyle böceklenmez , kokmaz , rengi ve tadı değişmez.Zemzem suyu hava ile temas ettiği halde etkilenmeyen arı balı gibidir.

 

 

 

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 

*YAZININ ASLI*

 

 

 

 

 

زمزم ماء يشفي ولا ينتهي

أحمد صالح حلبي

 

من أجمل القصص التي تروي قصة نبع ماء زمزم من تحت أقدام سيدنا إسماعيل عليه السلام، حينما كانت أمه السيدة هاجر تسعى بين الصفا والمروة بحثا  عن الماء لتروي عطش رضيعها الذي تركه أبوه الخليل إبراهيم عليه السلام ، فكانت تقطع المسافة ما بين الصفا والمروة مسرعة في الوادي صاعدة لجبلي الصفا والمروة  فانعم اللّه عليها وعلى ابنها بنبع الماء ليس له مثيل ، طاهر طهور شافي لكل مرض ، فجاءها الفرح بعد الخزن والقلق ، ووضعت حوله حوضاً وأخذت تزمه، ولذلك  سمي ماء " زمزم".
وتروي كتب التاريخ أن البئر طمست في عهد "جرهم"، وزالت معالمها إلى أن شاهد عبد المطلب جد الرسول - صلى الله عليه وسلم- رؤيا في المنام تبين له مكان البئر، فحفرت وكان ذلك قبل ميلاد الرسول - صلى اللّه عليه وسلم-  .

وقد انخفض ماء البئر في القرون الماضية عدة مرات، بشكل كبير، وتحديداً في عام 223، ثم في عام 234 للهجرة حتى كاد يجف، وشهدت البئر أعمال توسعة وتعميق، بنحو تسعة أذرع في الأرض، وأرسل اللّه -سبحانه وتعالى- الأمطار والسيول عام 235هـ ، فكثر ماء البئر
وتمت توسعة البئر في خلافة هارون الرشيد والمهدي وفي عهود عديدة بعدهما، وفي 14 ربيع الثاني عام 1399هـ  سجل عمق الماء في البئر 15.6 مترا، وذلك خلال القيام بأعمال التوسعة السعودية الثانية للمسجد الحرام وما تبعها من أعمال حفر حول بئر زمزم.

ويتميز ماء زمزم دون غيره من المياه بغزارته ووفرته الكبيرة ، ورغم كثرة زوار بيت اللّه الحرام، واستخدامهم له في مواسم إلا أنه لا ينضب ولا تنتهي مائه أبدا ، وتقدر كمية المياه المستخرجة يوم السابع من ذي الحجة بنحو عشرة الآف متر مكعب في الساعة .

وتقول الروايات القديمة حول بئر "زمزم" إنها ظلت لفترة طويلة عبارة عن حوضين: الأول بينها والركن، يشرب منه الماء، والثاني من الخلف للوضوء، له سرب يذهب فيه الماء، ولم يكن على البئر حينذاك شباك، وكانت مجرد بئر محاطة بسور من الحجارة بسيط البناء.

وظل الحال كذلك حتى عصر أبو جعفر المنصور الخليفة العباسي الذي يعد أول من شيد قبة فوق زمزم، وكان ذلك سنة 145 هـ ، ويعتبر أبو جعفر أول من عمل الرخام على زمزم وعلى الشباك وفرش أرضها.
وكرر الأمر ذاته أبو عبد الله محمد المهدي في خلافته، حيث سقفت حجرة زمزم بالساج على يد عمر بن فرج، كما كُسِيت القبة الصغيرة بالفسيفساء وجددت عمارة زمزم، وأُقيم فوق حجرة الشراب قبة كبيرة من الساج، بدلاً من القبة الصغيرة التي تعلو البئر، وكان ذلك في عهد الخليفة المهدي سنة 160 هـ .

كما جددت بئر زمزم وكسيت بالرخام، وجددت قبتها في عهد الخليفة العباسي المعتصم سنة 220 هـ .

وهناك أسماء عديدة لبئر زمزم ومائها، فقد نقل ابن منظور في لسان العرب عن ابن بري اثني عشر اسماً لزمزم، فقال: "زَمْزَمُ، مَكْتُومَةُ، مَضْنُونَةُ، شُباعَةُ، سُقْيا الرَّواءُ، رَكْضَةُ جبريل، هَزْمَةُ جبريل، شِفاء سُقْمٍ، طَعامُ طُعْمٍ، حَفيرة عبد المطلب".

وحاولت  وكالة "بي بي سي" الإخبارية بث الرعب في قلوب المسلمين، فقالت في أحد تقاريرها أن مياه زمزم ملوثة بالزرنيخ، وأن هذه المياه تباع في محلات ببريطانيا، وحذرت الناس من شربها، وقالت الوكالة إن باحثا متخفيا وجد أن كميات كبيرة من عبوات تعبئة مياه زمزم تباع في ضواحي  بجنوبي وشرقي لندن، وبلدة لوتن شمال العاصمة.

وحذر رئيس جمعية المحللين البريطانيين للشؤون العامة ـ آنذاك ـ دونكان كامبل من استخدامه، وقال: "نحن لا ننصح بشرب هذا الماء على الإطلاق". 
بيد أن الجهات السعودية نفت هذا الأمر بشدة، مؤكدة أن البئر يتم تنظيفها باستمرار، والعناية بها، وأن ما بها من ماء نقي وصالح للشرب، وقد أكدت الأبحاث المعملية صحة ما أكدته السعودية، التي قامت بأضخم عملية تنظيف للبئر في العصر الحديث، ووضعت خارطة دقيقة لأبعادها ومصادر تغذيتها بالمياه.


 

 

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10