• BIST 107.152
 • Altın 143,431
 • Dolar 3,5606
 • Euro 4,1613
 • Samsun 31 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 32 °C
 • İzmir 39 °C
 • Ordu 29 °C
 • Sinop 30 °C
 • Giresun 28 °C
 • Amasya 31 °C
 • Rize 27 °C
 • Trabzon 26 °C

ZEMZEM SUYU VE ONU DİĞER SULARDAN AYIRAN ÖZELLİKLERİ

AHMED HALEBİ

Allahın Resul’ u şöyle buyurdu. Zemzem suyu , içen için şifadır.

Rivayetlere göre  ,  zemzem suyunun tedavi kudretinin olduğuna  dair   bazı gerçeklikler vardır.

İşte Yemenli bir adamın hikayesi.Kendisini şahsen tanıyorum  , o arkadaşımdır.Görmesi zayıftı , yaşının büyük oluşundan ötürü görme yetisini kaybetmek üzereydi.O , Kuran okumayı çok sever bu sebeple sürekli Kuran okuyarak  zaman geçirirdi. Ancak okuduğu Kuran kitabi çok küçüktü , nedense bu küçük  Kuran  kitabından da  ayrılmak istemiyordu.Fakat her geçen gün kitaptaki yazıları okuması gittikçe güçleşiyordu. Ne yapabilirdi ki ? Dedi ki ; ‘’zemzemin şifa olduğunu duydum onun için zemzem içmeye geldim ve içtim’’.Bu arada küçük Kuran kitabını da yanında taşıyıp her fırsatta okuyordu. İlginçtir , bu musaftan daha büyük harfli olan Kuran Kitabını okuyamıyordu.Ve bana dedi ki ; ‘’ Bu zemzemi içtikten sonra olan bir mucizedir. Ey Kerim kardeşim Allah Rasulünün hadisi ve sözüdür.Fakat duanın şartı , dua edenin duasının kabulünden emin olmasıdır.Bu şekliyle duaya cevap vermek şarttır’’.

Bakara 186.ayet meali: Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.

Buda , ismi Yesriye olan bir bayanın hikayesidir.Zemzem içmesinden sonra , sol gözünde kornea ülseri şifa bulmuştur.Müslüman kardeşlerimizden birisi , haç vazifesini yaptıktan sonra,  bana şunları anlattı.Saygıdeğer Yesriye hanım , vakıflar bakanlığının tahtında bir arkadaşıyla birlikte , haç vazifesini yerine getirirken , zemzem suyu ile ilgili mucizevi şeylerin gerçekleştiğini söyledi. Gece gündüz kendisini bırakmayan baş ağrısı ile sonuçlanan , sol gözünde meydana gelmiş  göz ülserinden şikayet ettiğini ve hiçbir ilacın ağrıyı geçirmediğini ifade etti , neredeyse gözü görmez bir hale gelmiş , gözüne beyaz bir perde inmiş gibiydi.Bir gün , ünlü doktorlardan birine gitmiş.Ağrısını dindirmenin iğneyle tedavisi olduğunu , başka çaresinin olmadığını ve ömrünün sonuna kadar göremeyeceğini öğrenmişti.Bu kötü habere , Yesire hanım çok üzülmüş. Ancak ;  o Allaha çok güveniyor ve Allahın ona şifa sebeplerini nasip edeceğine , tıbbın bu hastalıktan tedavi ümidini kesmiş olmasına rağmen şifa bulacağına  inanıyordu.Mescidi harama , şifa bulmak için umreye gitmeye karar verdi , Mekke’ye geldi ve Kabe-i tavaf etti.Kabe o anda kalabalık değildi.Hacerul Evsedi öptü ve tavaftan sonra bir bardak zemzem aldı , onunla gözünü yıkadı.Sa’yını tamamladı.Kaldığı otele geri döndüğün de , inanılmaz bir şey olmuştu. Otele döndüğünde hasta olan gözü şifa bulmuştu .Gözünde hastalıktan iz kalmamıştı.Gözdeki ülser ameliyatsız ve iğnesiz iyileşmiş tabii halini almıştı. Doktor , olanları öğrenince, kendini tutamadı , çok derinden bir sesle ; ‘Allah en büyüktür ‘ diye bağırmış bu hastalık karşısında tıp başarısız olmuştu.Allah bunu ilahi muayenesinde kendi kudretiyle iyileştirmiştir.Rasulullahın dediği gibi zemzem onu içen için şifadır.Onu içen şifa isterse , Allah şifa verir .Onu içen  , doymak isterse , Allah onu doyurur . Onu içen , susuzluğunu gidermek isterse , Allah onun susuzluğunu giderir.

Bunun gibi , başka hikayelerde dinlemişizdir.

O (Rasullullah ) bir şeye işaret etmişse , doğrulukla işaret etmiştir , orada muhakkak doğruluk payı vardır.Zemzem kuyusu hakkında , Peygamber Efendimizin söylediği şey muhakkak doğrudur. DR. Faruk Anter’in  anlattığına göre ; senelerden beri idrar yollarında taş vardı.Doktorlar , ancak bunun ameliyatla alınabileceğinin kanısına varmışlardı. Ancak bunun icrasını , Umre’ye gitmek ve dualarla taşın düşmesi için iki kez erteledim.DR. Faruk Mekke’ye fiilen gitmiş ve Umre’yi eda etmiştir. Umre esnasında zemzem suyu içmiş , Hacerul Evsedi öpmüştür. Ve ayrıca , Mescidi Haramdan çıkmadan önce 2 rekat da namaz kılmıştır. Sonra , idrar yollarında bir karıncalanma hissederek lavaboya koşmuş ve bir mucize eseri taş düşüvermiştir.Bu ameliyat odasına girmeksizin şifaya ulaşmaktı. Bu taşın aniden  vücuttan çıkması , tedaviyle uğraşan doktor için ilmi bir mucizeydi.

Muhammed Kamil Abdulsamed’in ‘’ İslamda ve Sunneti Nebeviyede ilmi Mucizeler ‘’ kitabında ve Şeyh Abdulmecid El Zindani’nin ‘ Sen Soruyorsun El Zindani Sünnette Ve Kur-an’da ilmi Mucizeler hakkında Cevap Veriyor ‘’adlı kitabında ve ayrıca  Dr. Muhammed İzzet Mehdi’nin ( Mısır Aynüşems Üniv. Çevre araştırmaları enstitüsü Biyoloji dalı Prof.) yaptığı araştırmalara göre , zemzem suyu dünyadaki diğer sulardan hususiyetleri itibariyle farklılık ve özellikler arz eder.Zemzemin farklı ve güzel bir tadı ve bileşiminde tuz vardır. Fakat içerken bu tuzun tadı fark edilmez. Başka bir suda , zemzem de olduğu oran kadar tuz olsa , o suyu insanlar içemezdi. Bu , onu diğer sulardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Muhammed İzzetmehdi’nin yaptığı araştırmanın konusuda budur. Zemzem suyu , bu özelliği sebebiyle böceklenmez , kokmaz , rengi ve tadı değişmez.Zemzem suyu hava ile temas ettiği halde etkilenmeyen arı balı gibidir.

 

Tercüme Eden

Av. Zekai Gül

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : İnternet Sitesi : (0 541) 292 76 95 Gazete İletişim : (0 362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10