loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Görüşmeleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gıda fiyatları dünyada yüzde 19 düştü. Dünyada gıda fiyatları düşer, bizde gıda fiyatları artar. Dünyada...

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Görüşmeleri
  • 26 Şubat 2016, Cuma 20:28
loading...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gıda fiyatları dünyada yüzde 19 düştü. Dünyada gıda fiyatları düşer, bizde gıda fiyatları artar. Dünyada petrol fiyatları düşer, bizde petrol fiyatları artar. Hani kriz vardı, hani biz efendim ondan etkileniyorduk. Biraz da gıdadan etkilensek, şu fakir fukara da ucuz bir şeyler satın alabilse, yiyebilse" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'na ilişkin yaptığı konuşmada, "Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk. Hangi vicdan kabul eder 750 milyarlık saat. Parlamentonun üzerine ağır bir gölge düşmüştür ve bu Türk siyasi tarihinde kara bir lekedir maalesef. Bunu söylemek zorundayım. Keşke hep beraber üzerine gitseydik, onlar da aklansaydı. Varsa bir şeyleri niye korkuyorlar, yargıya gidersiniz, ya mahkum olursunuz ya aklanırsınız. Hesabını verirsiniz. Hesap vermekten kaçan bir siyaset bu ülkeye fayda getirmez" ifadelerini kullandı.

"BEN VERGİSİNİ ÖDEYEN BİR VATANDAŞ OLARAK O SARAYIN MALİYETİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM"

"Ben şimdi Sayın Davutoğlu'ndan iki soruya net cevap bekliyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Davutoğlu sizden istirhamım. Öyle gelip özel bir polemik yapmayın. Bir ilkokul öğrencisinin anlayabileceği sadelikte iki soru soracağım. Birincisi şu; sayın grup sözcüsü de dile getirdi. Bakın ben vergi ödüyorum, sizde ödüyorsunuz, herkes vergi ödüyor. Fakiri fukarası vergi ödüyor. Saray yapıyorsunuz güzel. Ben vergisini ödeyen bir vatandaş olarak o sarayın maliyetini öğrenmek istiyorum. Buraya gelin ve o sarayın maliyetini anlatın. Kendi grubunuza saygınız varsa, tüyü bitmemiş yetime saygınız varsa, Ermenek'teki lastik ayakkabı giyen Recep amcaya saygınız varsa onun maliyetini bana söyleyin. İki, ben önemli mevkilerde bulunan kişilerin, devlet adamlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarlarını her zaman korumaları gerektiği hep söyledim ve söylemeye devam ediyorum ama bulundukları konumun hakkını vererek. İkinci sorum da şu; Sayın Davutoğlu, şimdiki Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Libya'ya gitti. Kaddafi kendilerine İnsan Hakları Üstün Hizmet Ödülü'nü verdi. Hiçbir eleştiri getirmedik. Elbette Sayın Kaddafi, Allah rahmet eylesin, Kaddafi'nin getirdiği ve verdiği bir ödülü vermesi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına vermesi önemli. Gerçi sonra arkadan hançerledi bu ayrı bir şey. Ayrıca 250 bin dolar para verdi. Havuz medyası yazıyor ben söylemiyorum. Soruyorlar, "250 bin doları ne yapacaksın?', "Şehitlerin, gazilerin derneğine vereceğim" diyor. Şimdi dernekler masası İçişleri Bakanlığı'na bağlı. Sizde Başbakansınız. Bir telefonla bu paranın hangi derneğe bağışlandığını ben öğrenmek istiyorum. O para bir kişinin şahsına değil, onun şahsında Türkiye Cumhuriyeti'ne verilmiştir. O parayı hangi derneğe verdiyseniz ben sizden çok açık bir yanıt bekliyorum."

"BANA SÖYLER MİSİNİZ GERÇEKTEN BUNLAR TÜRKİYE'Yİ Mİ YÖNETİYOR?"

Bütçede konulan hedeflerden sapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, "Bütçe böyle olursa ne oluyor. Siz güzel tablolar çiziyorsunuz. Ben size güzel tablolar çizmeyin demiyorum. Elbette kendinizi savunacaksınız. Demokrasilerde kendinizi savunmayın, sizde karamsar tablo çizmeyin demeye hakkımız da yok ama bizim bir görevimiz var muhalefet olarak. Biz doğruları söylemek zorundayız. Orta vadeli plan yapıyorsunuz. Daha önce kanunlara aykırı yapıyordunuz neyse şimdi o da düzeldi. Eleştirdik eleştirdik düzeldi. Bir hükümet planı niye yapar. Hedefler koyar, o hedefi tutturmak ister. Enflasyon hedefi. Elinizi vicdanınıza koyun. 2012'de hedeften sapma oranı veriyorum; yüzde 23. Hedef koyuyorsunuz yüzde 23 sapıyor. 2013 hedeften sapma yüzde 48. 2014 hedeften sapma yüzde 63; pes yani. 2015 hedeften sapma yüzde 76. Bana söyler misiniz, gerçekten bunlar Türkiye'yi mi yönetiyor? Türkiye'yi yönetme iradesini kaybetmiş bir kadro var karşımızda. Türkiye'yi yönetemiyorlar. Başka bir ülkede olsa, ahlaki değerleri yüksek bir ülkede olsa emin olun hiçbirisi yerinde kalmaz, istifa eder. Yüzde 76. 5 değil, 10 değil, 20 değil, 30 değil, 40 değil, 50 değil 60 değil yüzde 76. Böyle bir şey mi olur? Büyüme diyorlar. Büyüyor muyuz? Elbette büyüyoruz. Biz hiçbir zaman büyümedik demedik. Biz büyümeyi nasıl ölçeriz? Biz büyümeyi bizimle aynı konumda olan ülkelerle beraber ölçeriz. Benimle aynı konumda olan ülke benden hızlı büyüyorsa ben yürütme organına bakmak zorundayım, o ülke benden hızlı niçin büyüyor" diye konuştu.

"SİZ OTOMOBİL YAPTINIZ DA ENGEL Mİ OLDUK, ÜLKEYE BARIŞ GETİRDİNİZ DE ENGEL Mİ OLDUK?"

Türkiye'nin otomobili Güney Kore'den önce ürettiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bugün Güney Kore'nin dünya çapında 3 otomobili var, biz hala tartışıyoruz yerli otomobili yapalım mı yapmayalı mı? Sorumlusu kim? Eminim grup sözcüsü gelecek diyecek ki bunun sorumlusu CHP. Çünkü bir düşman yaratmak zorundasınız. Düşman kim CHP. İnsaf denen bir şey var. Yeri gelince diyorsunuz ki biz bir şey yapacağız siz engel oluyorsunuz. Siz otomobil yaptınız da engel mi olduk, ülkeye barış getirdiniz de engel mi olduk. 7 yıllık ortalama büyüme 3.4, Cumhuriyet tarihinin, 2. Dünya Savaşı hariç en düşük büyümesi. İşsizlik, bakın buraya çıkan hatiplerin hangisi biz işsizlikle mücadele edeceğiz dedi. 2000 yılında işsizlik oranı yüzde 6 buçuk. 2001 yılında yüzde 8.4, 2002 hani krizin başladığı, yazar kasaların atıldığı tarihte işsizlik oranı yüzde 10. Bugün işsizlik oranı yüzde 10.6. Bu mudur başarı arkadaşlar. Binlerce çocuk, binlerce genç; 6 milyonun üzerinde insanımız işsizse bu mudur ekonomik başarı. Benim karnım doymadıktan sonra birilerinin karnı doyuyor diye, birileri köşeyi dönüyor diye benim çocuğum işsizse ben sesimi çıkarmayacak mıyım? Bu mudur başarı? Sosyal refahı sağlamadıktan sonra herkesin evine helal kazandığı ekmek girmedikten sonra hangi iktidardan söz ediyorsunuz siz. Efendim dünyada kriz var o yüzden bizde de bu tür sarsıntılar oluyor. Gıda enflasyonu bizde kaç? Yüzde 11.74. Gıda fiyatları dünyada yüzde 19 düştü. Dünyada gıda fiyatları düşer bizde gıda fiyatları artar. Dünyada petrol fiyatları düşer bizde petrol fiyatları artar. Hani kriz vardı, hani biz efendim ondan etkileniyorduk. Biraz da gıdadan etkilensek, şu fakir fukara da ucuz bir şeyler satın alabilse, yiyebilse. Ankara'da ekmeğe yüzde 33 zam yaptınız. Zaten fakirin yediği bir tek ekmek ona bile yüzde 33 zam yaptınız" dedi.

"SAMAN İTHAL EDEN İKTİDARA HANGİ KİŞİ BU İKTİDAR BAŞARILIDIR DER"

"2002'de nüfusumuz 67 milyon. Buğday üretimi 19 buçuk milyon ton. Şimdi nüfusumuz 78 milyon, buğday üretimimiz 19 milyon ton; düşmüş" diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buğday ithal ediyoruz. Saman ithal eden iktidara, hangi kişi bu iktidar başarılıdır der. Başarılı mı diyeceğiz. Bir dönem Türkiye Orta Doğu'yu besliyordu. Bir daha fiyatlar artmayacak. İyide sizi kim dinler ki. Gidin bakın. Etin kilosu 50 lirayı buldu. Kim yiyecek eti? Et ithal edeceğiz. Kardeşim sen neden bu ülkede üretime destek vermedin. Orta Doğu'yu besleyen Türkiye nasıl oldu da ete muhtaç hale geldi. Gidin süt üreticilerine sorun onlar da perişan halde ama bir parantez açayım, CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde süt üretiminde bir sorun yok. Çünkü onlarla sözleşmemiz var, sütü alıyoruz, yeni doğan hangi evlerde çocuk varsa o çocuklara sütü bedava veriyoruz. Onlar çok memnunlar."

"Bu parlamento bir kanun kabul etti. Adı tarım kanunu. 21. maddesi der ki; bütçeden ayrılacak kaynak Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 1'inden az olamaz. Bugüne kadar yüzde 1 hiç yakalayamadık. Vermediler, çiftçiye vermediler" diyen Kılıçdaroğlu, "Ziraat odalarına diyorum ki tazminat dava açın, hakkınızı isteyin. "Biz korkuyoruz, yarın bizi kapıya atarlar." Böyle bir rezalet olabilir mi arkadaşlar. Şimdi vatandaşın hali çok güzel, çok mutlular. Size rakamları vereyim vatandaşın ne kadar huzur içinde olduğunu gidin anlatın. Rakamları da sorun doğru mudur yanlış mıdır? Halkın bankalara borcu. 2002 kriz dönemi, hani gecelik faizler diyorlardı ya. Bin 500'lere çıkıyordu, biz geldik kurtardık. Aslında kurtaran başkası da siz gelip hazıra kondunuz. 2002'de halkın bankalara borcu 6 buçuk milyar lira. Bugün 382 milyar lira. Eski para ile 382 kat trilyon lira bugün halkın borcu var. Bu mudur başarı? Bir gidin sorun vatandaş nasıl perişan haldedir, bir sorun. 57 kat arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık