loading...
Samsun
DOLAR8.1899
EURO9.8861
ALTIN473.16

'31 yıl geride kaldı sorunlar değişmedi'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'31 yıl geride kaldı sorunlar değişmedi'
Abone ol
SMMMO Başkanı Dilaver Öğütcü, meslek yasasında 31 yıl geride bıraktıklarını ancak başlıca sıralanan sorunların çözümünü beklediklerini belirtti

Samsun Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütcü, mesleğin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-8 Mart haftasının Muhasebe Haftası olarak kutlandığını belirtti.

SAMSUN'DA BİR KAYIP VERDİK
Başkan Öğütcü, "Meslektaşlarımız; Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağından muaf olarak çalışmalarını büyük risk altında özveri ile gerçekleştirmiş olup, bu süreçte Covid-19 nedeniyle Samsun'da üyemiz Cenk Bozlar olmak üzere Türkiye'de 80 meslek mensubumuz hayatını kaybetti. Bin 100 meslek mensubumuz da hastalanarak iyileşti" dedi.

Samsun odasının 945 üyesi ile bölgenin en büyük odası olduğunu belirten Başkan Dilaver Öğütcü, meslek mensuplarının ve mali müşavirlik mesleğinin önemli sorunlarının da bulunduğuna dikkat çekti.

TALEPLERİNİ SIRALADI
Meslek yasasında 31 yıl geride bıraktıklarını ancak başlıca sıralanan sorunların çözümünü beklediklerini belirten SMMMO Başkanı Dilaver Öğütcü, şöyle konuştu; "Uygulanabilir mali tatil getirilmelidir. KDV oranlarımız düşürülmelidir. Mücbir sebep halinin kapsamı genişletilmelidir. Nispi temsil kaldırılmalı veya düzenlenmelidir. Kapasite uygulamasına ve ücret tarifesinde zaman esaslı ücret tarifesine geçilmelidir. Tahsilatlarda KDV-Gelir vergisi çelişkisi ortadan kaldırılmalıdır. Babs düzeltmelere ceza kaldırılmalıdır. Son dönem geçici vergi beyannamesi gv ve kurumlar beyan süreleri değişmeksizin kalkmalıdır. Mevzuat değişiklikleri torba yasalarla yapılmamalıdır. Meslektaşlarımıza Arabuluculuk yetkisi verilmelidir. Özelgeler meslek mensubuna verilmelidir. Smmm stajyerleri kayıtsız şartsız teşvik kapsamına alınmalıdır. Mahsup işlemi tamamlanana kadar e haciz uygulanmamalıdır. Belli hizmet süresini tamamlayan meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmelidir."

MUHASEBECİLER ATA'NIN HUZURUNDA

Samsun'da 1-7 Mart Muhasebe Haftası, Pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle alınan tedbirler kapsamında kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk koyma törenine Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, Defterdar Hanifi Eraslan, SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Dilaver Öğütcü, SGK İl Müdürü Yardımcısı Selahattin Çelebi, Ankara YMMO Samsun Temsilci Vekili Muzaffer Kayaoğlu, TESMER Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hayrul Kayar ve oda kurulları katılım sağladı. İsmail AKDUMAN

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bafra'nın ihtiyacı olan sağlık yatırımıÖnceki Haber

Bafra'nın ihtiyacı olan sağlık yatırımı

19 Mayıs Belediyesi'nden öğrencilere 'hoş geldin' hediyesiSonraki Haber

19 Mayıs Belediyesi'nden öğrencilere 'ho...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar