loading...
Samsun
DOLAR8.4085
EURO10.0229
ALTIN494.07

Aile Hekimliği Malzemeleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aile Hekimliği Malzemeleri
Abone ol

İlkyardım Sedye Çeşitleri

Hastaların sağlık kuruluşlarına taşınması ya da sağlık kuruluşlarında farklı bir odaya transfer edilmesi esnasında kullanılan sedye çeşitleri en önemli aile hekimliği malzemeleri arasında yer alıyor. Acil durumlarda önemi çok daha net bir şekilde anlaşılabilen sedye çeşitleri pek çok farklı formda üretilebiliyor. Genel olarak sedye çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

• Kombinasyon sedye
 Uzatılarak düz bir form kazandırılabilen sedyeler kombinasyon sedye modelleri olarak adlandırılıyor ve önemli aile hekimliği   malzemeleri arasında değerlendiriliyor. Bu sedye tasarımları gerektiğinde sandalye formunu da kazanabiliyor. Tekerlekli bir   yapıya sahip olan sedyeler son derece kullanışlı bir forma sahip olmalarıyla dikkat çekiyor.

• Merdiven Sedyesi
• Yaşlı bireylerin ya da hastaların binaların üst katlarından indirilebilmesi için özel olarak tasarlanan bu sedye modelleri sadece   merdivenden indirme odaklı bir tasarımla geliştiriliyor. Aile hekimliği merkezlerinden ziyade tam teşekkülü hastanelerin tedarik   ettiği sedye modelleri arasında yer aldığından aile hekimliği malzemeleri arasında değerlendirilmesi pek doğru olmaz.

• Ambulans Ana Sedye
Hastanelerin yanı sıra 112 acil servislerinde de kullanılan ambulans ana sedye modelleri ambulans içerisinde kullanım için hazırlanıyor. Tekerlekli bir yapıya sahip ola bu sedyeler aynı zamanda ayak bölümleri katlanabilir bir yapıda oluyor.

• Basket Sedye
Sert poliüretan malzeme kullanılarak hazırlanan basket sedye çeşitleri kemerli bir yapıya sahip oluyor ve genellikle doğadan ya da denizden hastanın kurtarılması durumunda kullanılıyor. Dolayısıyla aile hekimliği malzemeleri arasında yer alan ürünlerden biri olmadığını belirtebiliriz.

• Omurga Tahtası
Bu sedye modeli genellikle trafik kazalarında ve yaralanmalarda kullanılan ürünlerdir. Genel olarak omurgayı korumak için tasarlanmış olduklarından sert bir yatma yüzeyine sahip olurlar.

• Vakum Sedye
Yaralı taşımak için dizayn edilen vakum sedye modelleri ise taşınmasının son derece kolay olmasıyla ön plana çıkıyor. Yaralının ya da hastanın zorlu koşullarda taşınabilmesi için özel olarak hazırlanıyor.

• İkiye Katlanan Sedye
Çok yönlü bir kullanıma sahip olan bu ürünler portatif katlanır sedye ya da sahra sedye gibi pek çok farklı isimle anılabiliyor. Özelliği ise ikiye katlanabilir bir yapıda olmasıdır.

• Faraş Sedye
Yaralının hastane ortamına taşınması için özel olarak dizayn edilen bu sedye modeli de 2’ye ayrılabilir bir yapıya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Genellikle alüminyum malzemeden üretildikleri için son derece hafif bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Yaralının yerden kaldırılmasını kolaylaştıran bir tasarıma sahip olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Aile hekimliği merkezlerinde mutlaka kullanılması gereken ve sağlık hizmetlerinin aksamadan sunulabilmesi için çok büyük önem taşıyan malzemeler genel olarak tıbbi sarf malzemeler olarak adlandırılır. Tüm aile hekimliği merkezlerinde en sık kullanılan aile hekimliği malzemeleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Kimi zaman muayene işleminin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan bu malzemeler kimi zaman da pansuman işlemi için devreye giriyor.

•    Abeslang
•    Antiseptik
•    Bandaj
•    Bez flaster
•    Branül
•    Dezenfektan
•    Eldiven
•    Enjeksiyon ve sabitleme bandı
•    Gaz kompres
•    Gazlı bez ve pamuk
•    İpek flaster
•    Maske, bone ve galoş
•    Muayene masa örtüsü
•    Sargı bezi
•    Steril enjektör
•    Steril iğne ucu
•    Tıbbi atık ürünleri

Bu listede yer alan aile hekimliği malzemeleri dışında farklı sarf malzemelere de gereksinim duyulabiliyor. Bu malzemelerin çok büyük bir bölümünün tek kullanımlık olduğunu belirtmek gerekir. Kullanım sonrasında atılması gereken bu sarf malzemelerin her hasta için ayrı olarak kullanılması gerekiyor. Örneğin  abeslang ağız ve boğaz muayenesi için kullanılan ve ahşaptan hazırlanan ürünlerdir. Hastanın ağız içerisinde yer alan bakterilerin başka bir hastaya geçmemesi için abeslang her hasta için ayrı olarak kullanılıyor.

Tek Kullanımlık Olan Aile Hekimliği Malzemeleri

Bununla birlikte iğne ucu ve enjektörler de tek kullanımlık olan aile hekimliği malzemeleri arasında yer alıyor. Eldivenler, gazlı bezler ve pamuklar da  yine tek kullanımlık olan ürün çeşitleri arasında yer alıyor. Bu listeye muayene masa örtülerini de dahil edebiliriz. Dolayısıyla aile hekimliği merkezlerinin tek kullanımlık olan bu malzemeleri sürekli olarak tedarik etmesi gerekiyor. Antiseptik ve dezenfektan ürünler ise  çok sık kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. Bu nedenle kısa sürede tükendiği için düzenli olarak tedarik edilmesi gereken malzemeler listesinde bu ürünler de bulunuyor.
Aile hekimliği merkezleri artık malzeme alışverişini internet üzerinden online olarak yapmayı tercih ediyor. Bu sayede çok sayıda ürünün tutuklanmasına gerek kalmıyor ve aynı zamanda alışveriş için daha düşük bir bütçe ayırmak yeterli olabiliyor.  İhtiyaç duyulan malzemeler tek bir sipariş yöntemi ile pratik bir şekilde temin edilebiliyor. Malzeme alışverişi için personel görevlendirilmesine ve aynı zamanda satın alınan ürünlerin aile hekimliği merkezlerine taşınmasına gereksinim duyulmuyor. Özellikle hızlı kargo uygulaması bulunan ve siparişleri çok kısa bir süre içerisinde adrese ulaştıran internet sitelerinin daha fazla tercih edildiğini belirtebiliriz.

Aile Hekimliği Merkezleri İçin Alışverişin Kolay Yolu

Her gün çok sayıda hastaya hizmet veren aile hekimliği merkezlerinde sunulan bu sağlık hizmetinin aksamaması gerekiyor. Bunun için de aile hekimliği malzemeleri hazır bulunuyor olmalıdır. Gün içerisinde çok sayıda farklı malzemenin  kullanıldığı bu sağlık kuruluşlarında haliyle malzeme ihtiyacının da bir hayli yoğun olduğunu belirtebiliriz. Özellikle abeslang, muayene masa örtüsü, eldiven gibi  tek kullanımlık olan ürünlerin sıklıkla tedarik edilmesi gerekiyor.

Elbette aile hekimliği malzemeleri  sadece tek kullanımlık olan ürün çeşitlerinden ibaret değil. Kimi zaman muayene ve tetkiklerin yapılabilmesi için çeşitli tıbbi cihazlara da  ihtiyaç duyulabiliyor. Bu nedenle düzenli olarak malzeme tedarik edilmesi aile hekimliği merkezleri için zorunluluklardan biridir. Ancak artık bu sağlık kuruluşlarında tıbbi malzeme alışverişi problem olmaktan çıktı. İnternet üzerinden online olarak  sipariş verilmesi yoluyla ihtiyaçlar pratik bir şekilde karşılanabiliyor. İnternet üzerinden sipariş vererek aile hekimliği malzemeleri alışverişi yapılması pek çok açıdan avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar istisnasız tüm aile hekimliği merkezleri için geçerlidir. Zira söz konusu avantajlardan faydalanmak isteyen aile hekimliği merkezleri de  alışveriş yöntemine değiştirerek internet üzerinden online olarak sipariş verme yöntemini tercih edebilir. Peki, online alışveriş aile hekimliği merkezlerine ne gibi avantajlar sağlıyor?

Online Alışverişin Avantajları

•    İhtiyaç duyulan aile hekimliği malzemeleri son derece geniş bir ürün çeşidi yelpazesi arasından temin edilebiliyor. Böylece  kullanım şeklinden ya da ihtiyaçlardan ödün vermeden alışveriş yapılması ve ürün tercihinde bulunulması mümkün olabiliyor.
•    Tüm ürünler gibi tıbbi malzeme çeşitleri de internette çok daha düşük fiyatlara satışa sunuluyor. Bu durum aile hekimliği merkezlerinin ayırması gereken bütçeye olumlu bir yansıma yapıyor. Özellikle sıklıkla kullanılan malzemelerin düşük fiyatlarla satın alınması daha düşük bir bütçeyle ihtiyaçların giderilmesi anlamına geliyor.
•    Sipariş edilen ürünler aile hekimliği merkezlerine teslim ediliyor.  Malzeme alışverişi için personel görevlendirilmesine ve çok sayıda malzemenin aile hekimliği merkezine taşınmasına gerek kalmıyor.  Online olarak sipariş verilebilen pek çok medikal ürün satışı sitesi belirli bir limitin üzerinde yapılan alışverişlerde ücretsiz kargo ayrıcalığını da tanıyor. Böylelikle kargo içinde bir ücret ayrılmasına gerek kalmıyor.
•    Aranan ürün kısa sürede bulabiliyor. Medikal ürün satışı yapan mağazalar arasında mekik dokumaya gerek kalmadan istenen marka ve modelde ürün  çeşitlerine pratik bir şekilde ulaşılabiliyor. Pek çok internet sitesi marka tercihi yapma seçeneğini de kullanıcılara sunuyor. Böylelikle istenen markanın herhangi bir ürününe saniyeler içerisinde ulaşmak mümkün hale geliyor.

Aile Hekimliği Merkezlerinde Kullanılan Eldiven Çeşitleri

Aile hekimliği merkezlerinde çok malzemenin düzenli olarak kullanılması ve steril bir şekilde sağlık hizmeti verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda personelinde çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alması çok büyük bir önem taşıyor. İşte bu noktada devreye tek kullanımlık olarak üretimi gerçekleştirilen  ve konforlu bir şekilde kullanılabilen aile hekimliği malzemeleri giriyor. Bu malzemeler sağlık personelinin hastalıklara karşı kendilerini korumak anlamında mutlaka kullanması gereken ürün çeşitleridir. Tedbir amaçlı olarak kullanılan aile hekimliği malzemeleri arasında en önemli olanlardan biri de eldivendir.  Sadece hekimlerin değil hemşirelerin ve diğer sağlık personelinin de kullanması tavsiye edilen eldivenler pek çok farklı malzeme kullanılarak  üretilebiliyor. Eldiven çeşitlerinin genel olarak iki farklı gruba ayrıldığını belirtebiliriz. Bunlar:

•    Muayene eldivenleri
•    Steril cerrahi eldivenler 

Aile hekimliği merkezlerinde tercih edilen  genellikle muayene eldivenleri oluyor. Çünkü aile hekimliği merkezlerinde cerrahi müdahale gerçekleştiremiyor. Ameliyat yapılmadığı için steril cerrahi eldiven kullanımına gerek kalmıyor. Zira muayene eldivenleri de steril bir şekilde üretiliyor sağlık hizmetlerinde de gönül rahatlığıyla kullanılabilen aile hekimliği malzemeleri arasında yer alıyor.

Üretiminde Kullanılan Materyale Göre Eldivenler

Eldiven çeşitleri üretiminde kullanılan malzemeye göre 3 farklı grupta incelenebilir. Genel olarak bu üç materyal kullanılarak üretim gerçekleştiriliyor.  Sadece ender markalar daha farklı malzemeleri de üretimde kullanabiliyor. Yaygın şekilde kullanılan materyalleri şu şekilde sıralayabiliriz:

•    Lateks
•    Vinil
•    Nitril

Bu eldiven çeşitleri arasında en çok tercih edilen ise vinil ve nitril  malzemeden üretilenler oluyor. Bunun nedeni bazı kişilerin latekse alerjisinin olmasıdır. Doktorların ya da hastaların lateks adlı maddeye karşı vücutlarının alerjik reaksiyon göstermesi nedeniyle alternatif olarak  muayene eldiveni üretiminde vinil ve nitril materyaller kullanılmaya başlandı. Aile hekimliği merkezlerinde görev yapan hekimler alerjik reaksiyon riskini göze almak istemediklerinde tercihlerini bu materyallerden üretilen aile hekimliği malzemeleri  yönünde yapıyor. Bu arada eldivenler bir başka açıdan da iki farklı gruba ayrılabilir. Bunlar;

•    Pudralı
•    Pudrasız

İç bölümü pudralı olan eldivenler çok daha pratik bir şekilde takılabiliyor. Bu nedenle  kolay kullanım konusuna önem veren aile hekimleri ve sağlık personeli tercihini pudralı olan eldiven modellerinden yana kullanıyor. Aynı zamanda pudralı olanlar kaymaya sebebiyet vermediği için çok daha güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Ancak seçimini pudrasız eldiven yönünde yapan çok sayıda aile hekiminin olduğunu da belirtebiliriz. Bu nedenle medikal ürün satışı yapan marketlerde ve sanal mağazalarda her iki eldiven çeşidi de kullanıma sunuluyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İki şehrin "Cağ Kebabı” tartışmasıÖnceki Haber

İki şehrin "Cağ Kebabı” tartışması

Hayatını kaybeden Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ilk başkanı Ekrem Barışık kimdir?Sonraki Haber

Hayatını kaybeden Bursa Büyükşehir Beled...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar