loading...
Samsun
DOLAR13.0704
EURO14.8937
ALTIN757.60

AK Partili Belediyelere Ucuz Su Uyarısı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AK Partili Belediyelere Ucuz Su Uyarısı!
Abone ol
Samsun'da yargının su zammını iptal etmesi sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AK Partili belediyelere dar gelirli ailelere ucuz su tarifesi uygulanması talimatı geldi. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ'nin Mayıs 2019'da içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yaptığı ve faturalara her ay TÜFE zammı yansıttığı uygulama, Samsun 2. İdare Mahkemesi'ne açılan dava ile iptal oldu. SASKİ'nin kararı 30 gün içinde uygulaması gerekirken, herhangi bir resmi açıklamada gelmedi. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı su zammının mahkemece iptal edilmesi, Türkiye gündemine oturdu. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ise, AK Partili belediyelere dar gelirli ailelere ucuz su tarifesi uygulanması talimatı geldi. Su Şurası'nın 28 maddelik sonuç bilgirgesinde yer alan maddeye göre belediyelere büyük sorumluluklar düşüyor. 

KAYIP KAÇAK ÖNLENECEK 

İlgili maddeden şunlar kaydedildi; "Belediyelerce içme suyu sistemlerinde yüzde 35 seviyesinde olan su kaybı oranı yüzde 25 seviyesinin altına indirilecek. Bunun yanında sürdürülebilir su hizmetleri sağlanabilmesi amacıyla 2023 yılından itibaren tam maliyet esaslı su ve atık su fiyatlandırması ile ilgili çalışmalara başlanarak suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifeler ile düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır. İçme suyu arıtma tesisleri, bundan sonra suyun karakteristik özellikleri ve bölgeye uygunluğu dikkate alınarak projelendirilecek ve işletilecektir. Kaynaktan musluğa su güvenliği planlarının hazırlanması ve uygulamaya geçilmesi sağlanacaktır. Atıksu arıtma tesisleri, geri kazanım potansiyeli ve deşarj edildiği alıcı ortamın kullanım maksatları dikkate alınarak, bundan sonra Nehir Havzası Yönetim Planları ile uyumlu bir şekilde projelendirilecektir." Zekeriya FIRAT


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den Başkan Deveci’ye ziyaretÖnceki Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba...

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: SASKİ hükümetten destek almalıSonraki Haber

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP G...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar