loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35

Altyapı Ustası Fedayi Aksoy İle Futbol Üzerine

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altyapı Ustası Fedayi Aksoy İle Futbol Üzerine
Abone ol

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi ve TFF Antrenör Eğitimcisi Fedayi Aksoy, gazetemize spor okullarının faaliyet göstermeye başlaması ile birlikte kulüplerin ve futbol okullarındaki antrenörlerin tanımı, görevi ve felsefesi konularında özel açıklamalarda bulundu.

Halk Gazetesi: Sahalar açılıyor futbol okulları faaliyetlerine başlıyor. Futbol altyapısının bu günkü durumu özetler misiniz?

Fedayi Aksoy: Ülkemizin futbol altyapısına baktığımızda Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldığımızı söyleyebiliriz. Şu ana kadar bir model oluşturulamamıştır. Yıllardan beridir bu konuda hemen hemen hiçbir çalışma da yapılmamıştır. Bu konuda yapılan kaynaklar farklı farklı olmuştur. Böyle olunca eğitim hep görece kısmı ile yapılmıştır. Halbuki son yıllarda açılan antrenör kurslarında çokça C’ Lisanstan Pro-Lisans’a kadar antrenör pratik hayata geçmiştir. Bunların bir kısmı yarışma kavramı içinde yer almış, bir kısmı Amatör / Profesyonel takımlarda, başka bir kısmı da ya futbol okullarında çalışmaya ya da futbol okulu adı altında oyuncu yetiştirmeye başlamışlardır. Doğal olanda budur zaten. Ancak işin eğitim ve eğitici kısmına baktığımızda birtakım sorunları da beraberinde getirdiğinin altını çizmek lazım.  Denetlenebilir sürdürülebilir bir yapıya bürünmediği sürece ne oyuncu yetişir nede Antrenör / Eğitimci kendini geliştirmeye çalışır. Kısaca önerim şudur. Antrenör ve Oyuncu gelişiminin bir ülke modeli ile sürdürülebilir denetlenebilir yapıda olmasıdır.

"TFF YENİ MODEL OLUŞTURMALI"
Bunun içinde öncülüğü TFF’nu yapmalıdır. Nasıl derseniz? TFF yeni bir misyon / vizyon yazmalı yeni stratejiler oluşturup ülke şartlarına uygun yeni bir model ile kendini yeniden tanıtmalıdır. Özetle; bugünkü duruma baktığımızda oyun öğretilmeden kazanma öğretilmeye çalışıldığından ne Fair-play kültürü ne oyuncu ne de antrenör gelişimi sağlanamamaktadır. Ayrıca TFF, antrenör çalışma ortamını Millî Eğitim Bakanlığına Halk eğitim kursları aracılığı ile açılan kurslara devretmiştir. İyi ki devretmiş. Yoksa antrenörlerimizin vay haline…Bu durum TFF ve MEB. İle birlikte denetlenebilir haliyle daha da genişletilebilir. 

Halk Gazetesi: Bu konuda uzman olduğunuzu biliyoruz. Siz altyapının nasıl olmasını önerirsiniz?

Fedayi Aksoy: Kısaca küçük cümlelerle açıklayayım. Her yaşın gelişim özellikleri ve öğrenme ihtiyaçları farklı farklıdır. Bu bakımdan kime, ne zaman, nerede, neyi ve nasıl öğretileceği ile ilgili bir durumdur. Felsefe bunların üzerine olmalıdır. Çocuklar fiziksel, fizyolojik, psikolojik, bilişsel ve sosyal evrelerde değişiklikler gösterir. Bunun için çocuklar sadece futbol oynayarak futbolcu olamazlar. Yukarıdaki tüm bu donatıların üzerlerine olumlu yansıması ve futbol becerilerinin birleşmesiyle futbolcu olunur. Bunun için ise eğitim sürecine ihtiyaç vardır. 

U6'DAN U15'E KADAR...

Bakınız; Eğer Antrenör çocukların gelişim özelliklerini bilmez ise onların futbol ihtiyaçlarını karşılayamaz. Problem çözemez ise problem çözmeyi öğretemez. Çocukların nasıl sorularına cevap veremez ise öğrettikleri kalıcı olmaz. Yapılacak planlamalar U6 ‘dan U15’e kadar hitap etmelidir. Çünkü Gelişim süreçleri ve özellikleri bu süreçte karşılanır. En erken yaşlardan itibaren geliştirilmelidir. Algılama, Anlama, Karar verme ve Yürütme olmak üzere dört aşamadan oluşur.  Böyle olunca futbolun baştan başlayıp ayaklarla bitmesi sağlanmış olur.

Halk Gazetesi: Bir antrenör, eğitimci neleri bilmesi lazım sizce? Felsefesi nasıl olmalıdır?

Fedayi Aksoy: Alanında bilgili olup ve bir futbol felsefesine sahip olmalıdır. Plan program hazırlayabilmeli, çocukların oyun zekalarının futbol için ne kadar önemli olduğunu içinin nasıl doldurulacağını hangi egzersizlerle yapılacağını bilmesi lazım. Plan ve müfredat oluştururken yaşlara uygun bilişsel, teknik, taktik ve fiziksel olarak öğrendiklerinin oyunla ilgili olduğunu sağlamayı bilmelidir. Öğrendiklerini akan oyuna transferi hem kolay hem de oyun içinde problem çözmeye devretsin. Çocukların yetişkinliğe geçmeden önce çocuk olduğunu bilmeli ve onu erişkin gibi görmeyip ve de bu doğal süreci değiştirmeye çalışmamalıdır. Antrenör kupa kazanma ile öğrenme / öğretme arasında bir seçim yapmalıdır. Antrenör çocuklara oyunu kazanmaktan çok öğretmeyi hedef almalıdır. Yine bilmeli ki çocuklar çok ileriyi düşünemez onlara ağır gelir.11-12 yaştan önce liglere sokulmamalıdır.

"ANTRENÖR YÖNTEMLERİ BİLMELİ"
Felsefesine gelince; Yukarıda her yaş grubunun farklı ihtiyaçları olduğunu ona göre davranılması gerektiğini söylemiştik. Antrenör çalıştığı yaş grubu özelliklerini bilmelidir ki nasıl öğretileceğini hangi yöntemleri kullanacağını bilebilsin. Örneğin çocuk nerede duracak, hangi pozisyonda ne yapacak; çalım mı şut mu dönüş mü yapacak öğrenmeli ki özellikleri gelişsin ve oyun içinde kullanabilsin. 

"ÇOCUKLAR KEŞFETMEK İSTER"
Antrenörler çocukların U14’e kadar her pozisyonda oynamalarını sağlamalıdır. Çünkü; Top ile ilişkilerini iyi yapması, hücum savunmayı öğrenip yapabilmesi, oyunun her alanını kullanabilmesi ve akan oyunda bu doğal süreçleri rotasyonlayabilsin. Böyle olursa özellikli yaratıcı oyuncuların yetişmesi sağlanır. Ancak bilmeliler ki; Çocuklar talimat almayı sevmez yeni şeyler keşfetmek denemek isterler. Eleştirilerin baskı yarattığını bilmelidir. Her yapılan hatanın ise çocuğun deneyimine olumlu yansıyacağını da bilmelidir. Çocuğun hata yapmasına izin verilmelidir.

Halk Gazetesi: Antrenör bilgilerini futbol pratiğine nasıl yansıtmalıdır?

Fedayi Aksoy: Bilginin önemli olduğunu biliyoruz. Ancak kendimize ve çocuklara fazla bilgi yüklüyoruz. Aslında bilgi yerine beceriyi geliştirmeye önem vermek lazım. Bilgi her gün değişiyor. Beceriyi önemsemeliyiz. Çünkü becerili olanların yaratıcılıkları da yüksek oluyor. Yaratıcılık doğuştan olmaz bulunduğu ortam ile ilgilidir. Örneğin bir gol yaptınız. Düşünürsünüz bu golü daha nasıl atabilirim diye.

"SABIRLI OLMAK LAZIM"
Teknikleri öğretirken salt öğretme ve tekrarlarla otomatik hale getirilerek oyun içinde kullanılması sağlanır. Bunu da Açık beceri (oyun ile) ile de oyun içinde transferini sağlamakla olur. Bu bakımdan oyunu daha fazla kullanmak lazım ki oyun ‘’öğretmen olsun’ ’Çocukların Uzun soluklu rekabet ortamına sokulmaması lazımdır. Öğretimler sırasında problem çözme ve  yönlendirilmiş buluş yöntemlerinin kullanılması kalıcı olması açısından son derece önemlidir. Bunları yaparken sabırlı, tutarlı, özverili ve motivasyonu yüksek tutmak lazımdır.

Halk Gazetesi: Pandemi sonrasında futbol okulları başladı. Bu süreçte yaş gruphlarında neilere dikkat edilmelidir?

Fedayi Aksoy: U6-U7-U8 taban bölümüdür. Henüz algı düzeyleri düşük etrafından deneyim toplamaktadırlar. Karmaşık işlerden hoşlanmazlar. Kurallara uyarlar. Konuşmayı sever ve öğrenmeye isteklidirler. Bu dönemlerde genel hareket eğitimi öğretilir. Koordinasyon ve motorsal özelliklerin çocuğa kazandırılması gerekir. Beyin kas gelişimi dediğimiz bilişsel (kognitif öğrenme zekanın gelişmesi lazım, topa hükmedemezler. Tüm fiziksel etkinlikler kendi vücut ağırlığı ile olur. Kemik kas gelişimi devam eder. Yapabildikleri taktir edilir. Hareket eğitimi çok önemlidir. Bedenini tanıyarak hareket fonksiyonlarını geliştirir. Çocuklar bunları özellikle koordinasyon nitelikleri göz önüne alınarak küçük alan oyunları vasıtası ile yaparak yaşayarak çalışırlar. Köşe kapmaca vb. gibi. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: Canik sel felaketinin sorumluları nerede?Önceki Haber

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: Ca...

Son dakika! Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladıSonraki Haber

Son dakika! Bakan Koca, illere göre haft...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar