loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

'Asgari Ücretlinin Sesini Duyun Artık'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Asgari Ücretlinin Sesini Duyun Artık'
Abone ol
Türk İş, Hak İş ve DİSK üyeleri, Samsun'da yaptıkları ortak basın açıklaması ile 'asgari ücretlinin sesini artık duyun' mesajını verdi 

Tes İş Sendikası Konferans Salonu'nda düzenlenen programa; Türk-İş Samsun İl Temsilcisi ve Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Çılgın, Tes-iş Sendikası Başkanı Gökay Özdal, Koop- İş Sendika Başkanı Fati Köymen, Şeker-İş Sendikası Başkanı Sinan Türe, Toley- İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Yaman, Tarım-İş Sendikası Başkanı Turhan Takçı, sendika yetkililerinin yanı sıra, yerel medya temsilcileri katıldı. 

BAŞKANLAR TALEPLERİNİ SIRALADI 

Sendika başkanları 'Asgari ücret insanca yaşamaya yetecek ücret olmalıdır' başlığı ile yayınladıkları ortak açıklamada talepleri sıralayarak şunları kaydetti; "

1)Asgari Ücretin saptanmasında Anayasa’da yer alan geçim şartları yaklaşımına öncelikle uyulmalıdır. Günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre işçinin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insan onuruyla bağdaşacak asgari ücret belirlenmelidir.

2)Asgari Ücret net olarak açıklanmalıdır. Bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik v.b kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmeli ve yıl boyunca asgari ücret, açıklanan bu net ücretin altına düşmemelidir. 

3)Tüm ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Gelir vergisi tarifesi en az yeniden değerleme oranında artırılmalıdır. Ayrıca ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran da yüzde 10 olmalıdır. 

4) Asgari ücret, herhangi bir ayırım yapılmadan yine ulusal düzeyde tek olarak ve yıllık belirlenmelidir. İşçilerin arasında nitelik, kıdem, işin mahiyeti gibi ekonomik amaçlı değerlendirmelerin tümünden bağımsız olarak ele alınmalıdır.

5)Asgari ücret, ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmeli ve bu özelliği temel alınarak belirlenmelidir. 

6)Devlet çalışanlar arasında ayırım yapmamalı, kamuda geçerli en düşük aylık tutarını, asgari ücret belirlenirken de dikkate almalıdır. 

7)İşverenlere sağlanan sosyal güvenlik prim desteğinin benzeri bir destek, işçilere de verilmeli ve işçilerin sosyal güvenlik haklarında bir kayıp yaratmayacak şekilde işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalıdır.

8)Sosyal Devlet ilkesi gereği memurlara, çalışmayan eş için ödenen aile yardımı işçiler için de uygulamaya konulmalıdır.

9)Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalı ve asgari ücret teşviki sadece sendikal örgütlenmenin olduğu iş yerleri için uygulanmalıdır.

Haber: Nazım AKPINAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
O davada ilk beraatÖnceki Haber

O davada ilk beraat

Yakakent'te göçmen kaçakçılığı skandalının yankıları sürerken "Babasını Tanırım Kızını Bilmem"Sonraki Haber

Yakakent'te göçmen kaçakçılığı skandalın...

Yorum Yazın

'Domain vurgunu zannedilenden büyük'
Samsun'da YEPAŞ'a elektrik faturası isyanı
Çarşamba'ya 214 araçlık otopark
Çiftçilerin 'mazot ve gübre' talebi
Samsun'da toplu ulaşıma yüzde 25 zam: Öğrenciye artış yok
Samsun'da Ukraynalı denizcinin gemide asılı bulunmasında cinayet şüphesi: 13 gözaltı
Güvenlik güçlerine 'METE' tabancaları
Samsun YİKOB'dan 1 milyar TL'lik yatırım
Hürriyetçi Sağlık Sen kuruldu 
Samsun’da vakfa ait öğrenci evinde yangın
Kovid-19'da yeni hasta profili: "Aşı oldum hastalandım"
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa: Kadroya İlk Osman Çelik'i Yazarım
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa: Elimizdeki kadro ile ilk 4 sıra içerisinde oluruz
Zam rekortmeni kağıt, matbaacıları zora soktu
Meteorolojiden önemli açıklama! Sıcaklıklar düşüyor, yoğun kar geliyor! Prof. Dr. Orhan Şen de uyardı (18 Ocak Salı hava durumu)
SGK resmen duyurdu! SGK desteğinde yeni dönem: 1876 TL ödenecek
Samsun'da çocuklar sokakları kayak pistine çevirdi
Samsun'da O Büyük Plana Dava Geliyor!
Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler: Kaybetme Lüksümüz Yok
MCR Grup'un sahibi Samsunlu iş insanı Burhan Mucur'a ödül

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar