loading...
Samsun
DOLAR8.8736
EURO10.4799
ALTIN499.04

Atakum kırsalını kalkındıracak proje 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atakum kırsalını kalkındıracak proje 
Abone ol
Atakum Belediyesi’nin kırsal kalkındırmaya yönelik ‘Köyüm Köylüm’ projeleri kapsamında Samsun Karadeniz Rotary Kulübü işbirliği ile yürüttüğü ‘Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’nin paydaşları resepsiyonda buluştu. 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin ilçenin kırsal mahallelerinde yaşayan yurttaşlara sözünü verdiği çalışmalardan biri olan ‘Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi’nin paydaşları, Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda biraraya geldi. 

Aileleri ile birlikte etkinliğe katılan kadınlar, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve Samsun Karadeniz Rotary Kulübü yöneticileri ile buluştu. 

KAZANCI YÜKSEK 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Ben bir köy çocuğuyum. Hatta orman köyü çocuğuyum. İddiayla söylüyorum. İki Jersey düvesinin aylık getirisi Atakum Belediyesi’nde asgari ücretle çalışan birinin aylığına bedel arkadaşlar. Bir de burada kira ödeniyor ve yaşam pahalı. Sizler kendi evinizde oturuyorsunuz. Kira ödemiyorsunuz. Evinizin bahçesinden domatesi, marulu taze toplayıp sofranıza götürüyorsunuz. Tavuğunuzun taze yumurtanızı kullanıyorsunuz. Her yerde anlattım. Bu proje bu kadar değil. 20-25 köyle kalmayacak, çoğalacağız. Biz belediye olarak giderek güçleniyoruz, giderek toparlıyoruz. Bu sayıyı artıracağız "dedi. 

Başkan Deveci, projenin paydaşları ile Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda biraraya geldi. 

Proje neyi amaçlıyor?

Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Samsun Karadeniz Rotary Kulübü’nün uluslararası destek fonları ile finans sağladığı, ‘Bir kadına bir inek verin ve dünyayı değiştirmesini izleyin’ sloganlı proje kapsamında Atakum’un kırsal mahallelerinde yaşayan 25 ihtiyaç sahibi kadına ikişer adet süt verimi yüksek Jersey ırkı inek dağıtılacak. 

25 KADIN BELİRLENDİ 

Projenin ilk safhasında Atakum’un kırsal mahallelerinde yaşayan ve hayvancılık yapmak isteyen 25 kadın belirlendi. Yararlanıcıların tespitinde şehit ve gazi yakını, ailesinde engelli birey bulunan ve dar gelirli kişilere öncelik tanındı. Samsun Karadeniz Rotary Kulübü desteği ile uluslararası destek fonlarından finans bulundu. Proje kapsamında yararlanıcılara verilecek olan 50 adet Jersey ırkı inek kısa süre içinde kente gelecek ve bakımları yaklaşık sekiz ay boyunca Atakum Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce yapılacak.

EKONOMİK KATKI 

Bu süreçte inekler suni tohumlama ile gebe bırakılacak ve yararlanıcı ailelere bu şekilde teslim edilecek. Hayvanların beslenmesi sürecinde Atakum Belediyesi’nin kurulumunu tamamladığı Yem Kırma Merkezi, yararlanıcılara destek olacak. Uzman veteriner hekimler hayvanların bakımı ve sağlığı için yararlanıcı kadınların sürekli yanlarında olacak. Gebe inekler, doğum yaptığında projeye yeni katılan buzağılar alınarak projedeki yararlanıcı sayısı artırılacak. Yararlanıcıların ineklerden elde ettiği süt Atakum Belediyesi’nin öncülük edeceği bir başka proje ile ürüne dönüşecek ve ekonomik gelir olacak. Feride İÇKİLLİ 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son dakika… Bakan Koca’dan corona açıklaması: Riskli bir yükselişle karşı karşıyayızÖnceki Haber

Son dakika… Bakan Koca’dan corona açıkla...

Samsun Yem'e üç ay süre verildi Sonraki Haber

Samsun Yem'e üç ay süre verildi 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar