loading...
Samsun
DOLAR8.5605
EURO10.3861
ALTIN511.32

Atakum Sahili Yok Olacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atakum Sahili Yok Olacak!
Abone ol
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, 27 milyon liraya mal olan ve kadük kalan Kurupelit Yat Limanı'nın doldurularak yeni bir marina inşa edilmesinin Atakum sahillerinin yok edilmesi anlamına geleceğini söyledi. Şener, Çatalçam'daki erozyona işaret etti. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından 27 milyon lira harcanarak Atakum ilçesi'ne  yapılan Kurupelit Yat Limanı kadük kaldı. Limanın içinin doldurulup marina projesi yapılması Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından planlanılırken, Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nden önemli uyarılar geldi. 

5 YILDA KULLANILAMAZ HALE GELDİ 

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, odanın ÇED Komisyonu tarafından Kurupelit Yat Limanı'nın mevcut durumu ve yapılması planlanan marina projesi ile ilgili yapılan değerlendirmenin sonuçlarını kamuoyuna açıkladı. Kurupelit Yat Limanı'nın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 2011-2015 yılları arasında yapıldığını, 5 yıl dolmadan limanın kullanılamaz hale geldiğine dikkati çeken Şener, içinden dere geçen projenin yer seçiminin yanlışlığının ortaya çıktığını, proje aşamasında gerekli ve yeterli araştırma yapılmadığını, uzman mühendislik hizmetlerinin alınmadığını söyledi. 

FELAKET SENARYOSU 

Kurupelit Yat Limanı'nın doldurularak marina yapılması halinde, yanlış planlama ile yapılan Dereköy Balıkçı Barınağı'nın Çatalçam sahillerini yok ettiği gibi Atakum sahillerininde yok olacağını söyleyen Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, "Şehrimizin sahillerinde batıdan doğuya doğru kum hareketi olması sebebi ile, denizde bu hareketi önleyici bir yapı yapıldığında yapının batı tarafında kum dolgu alanı oluşmakta, doğu tarafında ise deniz tahribatı meydana gelmektedir. Bu durum Yakakent Balıkçı Barınağında, Dereköy Balıkçı Barınağında ve en son Tersane alanı olarak ayrılan Alan için yapılan Tersane Limanında çok acı bir şekilde yaşanmıştır. Dereköy Balıkçı Barınağının yapımından sonra Dereköy, Erenköy, Taflan, Çatalçam’  kıyılarında deniz tahribatı oluşmuş, tahribat halen devam ederek Altınkum’a doğru ilerlemektedir. Şu ana kadar yaklaşık 10 km lik sahil şeridinde kumsal yok olmuş, tahribatı önlemek üzere deniz içine yapılan taş tahkimatlar nedeniyle doğal yapı tamamen bozulmuştur. Kurupelit Yat Limanı önünde ilave bir tesis yapılması durumunda, Dereköy Balıkçı barınağında olduğu gibi barınağın doğusunda deniz tahribatı başlayacak, Kurupelit ve doğusunda Atakum bölgesinde kumsallar yok olacak, doğal yapı bozulacak, şehir için önemli bir rekreasyon ve düzenleme alanı olan Atakum sahil şeridi kaybedilmiş olacaktır "dedi. 

PROJE DOĞRU 
YERE YAPILMALI 

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener, Yat Limanı'nın doldurularak hayata geçirilecek olan marina projesinin gerçekleşmesi durumunda Atakum sahilinde belirli bölümlerinin hizmete kapatılmasının gündeme geleceğine işaret ederek, projenin doğru yere mühendislik hizmeti alınarak yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Mimarlar Odası rapor hazırladı

Mimarlar Odası Samsun Şubesi ÇED Komisyonu tarafından Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulması  halinde ortaya çıkabilecek tahribatlarla ilgili rapor hazırlandı. Rapora göre, Kurupelit Yat Limanı'nın doldurulması halinde, Çatalçam sahilinin yok olduğu gibi Atakum sahilide günden güne yok olacak. 


Çatalçam sahili yok oldu 

Samsun'un 19 Mayıs ilçesine yapılan Dereköy Balıkçı Barınağı  inşaattının tamamlanmasından sonra Çatalçam sahili boyunca kıyı erozyonu başladı.Sahil her geçen gün denize kaymaya başladı. Bu erozyonu önlemek için bölgeye 'T' şeklinde yapılar yapılsada erozyonun önüne bir türlü geçilemedi. Deniz sahili yutmaya devam ediyor. 

Etüt proje 
ihalesine çıkılmıştı

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından 27 milyon lira harcanarak Atakum ilçesi'ne  yapılan Kurupelit Yat Limanı kadük kaldı. Limanın içinin doldurulup marina projesi yapılması Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından planlanılıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bölge Müdürlüğü tarafından etüt proje ihalesine çıkıldı. 

Yusuf Ziya Yılmaz 

Başkan Demir 

Haber: Zekeriya FIRAT ​​​​​​


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meme Kanserinin Tedavisi VarÖnceki Haber

Meme Kanserinin Tedavisi Var

Grip aşısı nasıl temin edilir?Sonraki Haber

Grip aşısı nasıl temin edilir?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar